Zpráva z Velehradu: noví biskupové

Vydání: 2017/28 Zpráva z Velehradu: noví biskupové, 11.7.2017, Autor: Jiří Gračka

Překvapivé oznámení uzavřelo minulou středu poutní bohoslužbu na Velehradě. Na svátek sv. Cyrila a Metoděje tu před takřka třiceti tisíci poutníky zazněla jména dvou nových biskupů.

Nově jmenovaní biskupové: P. Antonín Basler (vlevo) a Mons. Josef Nuzík. Snímek Pavel Langer/Člověk a víra


Papežský nuncius Giuseppe Leanza (vlevo) a hlavní celebrant, prefekt Kongregace pro biskupy, kardinál Marc Ouellet spolu s českými a moravskými biskupy přicházejí k velehradskému oltáři. Snímek Petr Nedoma/Člověk a víra

Poslední metry poutníků ze Svatého Kopečka na Velehrad. Letos jich doputovalo pěšky více než dvě stě. Tradice trvá už deset let. Snímek Frantisek Ingr/Člověk a víra

K pouti ke sv. Cyrilu a Metodějovi na Velehrad patří tradičně kroje prakticky z celé Moravy. Slavnostní mši svatou zdobí svou přítomností v tradičním lidovém oděvu všechny generace. Snímek Frantisek Ingr / Člověk a víra

Zprávu oznámil apoštolský nuncius Giuseppe Leanza: pomocnými biskupy olomoucké arcidiecéze byli jmenováni generální vikář Mons. Josef Nuzík a kancléř arcibiskupství P. Antonín Basler. Jmenování, které podepsal papež František, na místě zaštítil také prefekt Kongregace pro biskupy, kardinál Marc Ouellet, který byl letos pozván jako hlavní celebrant slavnostní mše. Vatikánský host ve své homilii vyzdvihl význam svatých Cyrila a Metoděje i tvořivost, s níž se nebáli nových prostředků. „Využívali odvážných metod a s neochvějnou trpělivostí vedli dialog v prostředí, které nebylo vždy poklidné,“ ocenil. Stejnou tvořivost mají podle něj projevovat všichni věřící. „Je důležité předkládat hodnoty evangelia řečí, která bude srozumitelná, aby mu každý porozuměl ve svém ‚vlastním jazyce‘, svým srdcem,“ vyzval kardinál Ouellet. K růstu Božího království podle něj může každý člověk přispět také skutky milosrdenství, výchovou dětí, bojem proti korupci, pomocí uprchlíkům a nemocným nebo uměleckou tvořivostí.

Na přítomnost prefekta Kongregace pro biskupy zareagovali někteří účastníci pouti rozmístěním transparentů po Velehradě i v liturgickém shromáždění, jimiž připomněli trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka – ten byl odvolán před pěti lety, tedy již za působení kardinála Ouelleta v čele zmíněné kongregace.

Ocenění tvůrčích osobností

O umění a tvorbě byla řeč i v závěru bohoslužby, kdy Česká biskupská konference (ČBK) každým rokem oceňuje tvůrčí osobnosti z oblasti kultury. Letos si z Velehradu odváželi děkovné uznání skladatel Jan Bernátek a členové Ztracené kapely. Pamětní medaili obdržel národní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil. „Do Tříkrálové sbírky jsou zapojené desetitisíce lidí a ti všichni si toto uznání zaslouží,“ uvedl Navrátil.

Spolu s ním dostali medaili i manželé Prentisovi za propagaci přirozeného plánování rodiny, Jakub S. Trojan za snahy o ekumenickou prezentaci křesťanské sociální etiky a Jiřina Prekopová za činnost v oblasti dětské psychologie. Řád sv. Cyrila a Metoděje udělila ČBK sochaři a malíři Janu Koblasovi.

Poutní mši předcházely už od úterního dopoledne Dny lidí dobré vůle. Účastníkům nabídly program pro děti a mládež, setkání vozíčkářů, ruční přepisování Bible, sport nebo výstavy. Součástí byl i seminář věnovaný rodině.

Vrcholem úterního programu se stal benefiční koncert. Vystoupily při něm například Marie Rottrová, Filharmonie Bohuslava Martinů, sbor Stojanova gymnázia nebo Hradišťan. Při akci, na kterou dorazilo kolem 22 tisíc lidí, se vybralo 1,6 milionu korun a výtěžek podpoří salesiánský Dům Ignáce Stuchlého ve Fryštáku a Nadační fond Adiuvare, který pomáhá zejména studentům ze sociálně slabších rodin.

JIŘÍ GRAČKA
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, ČlánkyAktuální číslo 51-52 18. – 31. prosince 2018

Bílé stuhy nového začátku

Brány odjakživa někam vedly. Do města, nebo z města. Do kláštera, nebo z kláštera. A teď si představte bránu, která nevede nikam. Žádná slavobrána pro vítěze nebo vojevůdce.

celý článek


Co vám letos udělalo radost?

Na konci kalendářního roku jsme se zeptali několika osobností v církvi, co je v roce 2018 potěšilo.

celý článek


Stačí prostě být spolu

Štědrý den je tu. Celý rok se na něj těšíme, ale někdy přinese přes veškerou snahu místo radosti spíš zklamání a rozčarování. Jak je to možné a co s tím?

celý článek


Betlém v kulisách Jestřebích hor

Dřevěná polygonální zvonice nad městem není jediným unikátem Rtyně v Podkrkonoší. V barokním kostelíku, za nímž se na horizontu tyčí nejvyšší česká hora, tu o…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay