Živé Skoky představí jedinečné písničkáře

Vydání: 2019/29 Rekordní a misijní konference, 16.7.2019, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Perspektivy 29

V Karlovarském kraji patří již pravidelně k létu také hudební a duchovní festival Živé Skoky. Série koncertů, modliteb a poutních mší trvá na postupně obnovovaném poutním místě po celé prázdniny.


Letní provoz ve Skocích u Žlutic zahájila Noc světel se zpěvy z Taizé. Snímek Tomáš Ježek/Člověk a Víra


Těší mě, že za dvanáct let existence Živých Skoků stále přibývá návštěvníků a každý rok se najde někdo další, kdo sem objeví cestu,“ říká KT Petr Linhart, který je jedním z členů spolku Pod střechou. Právě toto sdružení si spolu s řadou dobrovolníků vzalo za cíl obnovit a oživit někdejší slavné mariánské poutní místo v bývalé obci Skoky poblíž západočeských Žlutic. Od počátku června do konce srpna je cenný a jedinečný barokní kostel díky dobrovolníkům denně přístupný a návštěvníci si jej s výkladem průvodce mohou prohlédnout „doslova od sklepa až po půdu“, jak zvou organizátoři.

Faktickým i symbolickým zahájením festivalu byla 6. července Noc světel se zpěvy z Taizé a další den navazující nedělní Českoněmecká pouť smíření – hlavní skokovská pouť se mší svatou, kterou celebroval opat tepelského kláštera P. Filip Zdeněk Lobkowicz OPraem. Takřka každá prázdninová sobota bude nyní od 19 hodin v kostele patřit kulturnímu vystoupení.

20. července přivítají Skoky svoji stálici – písničkáře Oldřicha Janotu. 27. července vystoupí s „one man show“ František blázen o svatém Františku z Assisi její autor a zároveň jediný herec Jan Horák. 3. srpna uvede svůj koncert slovenské duo Hmlisto. „Hmlisto je rodinná skupina ze slovenského Vtáčniku, kterou tvoří matka Veronika ‚Horana‘ Kicková a její syn Jan. Jejich svébytná tvorba se blíží k žánru worldmusic, inspirují se možná slovenským folklorem, ale je to především hudba veskrze současná. Čekejte písně, mandolu, housle, zpěv,“ přibližuje Petr Linhart. „10. srpna pak vystoupí dvě pozoruhodné písničkářky ve společném programu – Martina Trchová, jedna z největších současných osobností svého žánru, a originální, pozoruhodná debutantka Prune s písněmi ze svého prvního, naprosto zralého alba,“ pokračuje pořadatel.

V sobotu 17. srpna pak Skoky rozezvučí sám Petr Linhart společně se svou kapelou – obnovenou legendou české akustické alternativy 90. a nultých let Majerovy brzdové tabulky. Ty opět vystupují v původním čtyřčlenném složení (vedle Linharta s Andreou Landovskou, Vítem Kahlem a Antonínem Bernardem). „Po několikaleté přestávce jsme v roce 2018 odpověděli na otázky a povzbuzování našich známých a příznivců a dali jsme se opět dohromady,“ vysvětluje Petr Linhart. „Nepřicházíme s novými písničkami, hrajeme ty původní, které vyšly na našich pěti albech. Ostatně to od nás lidé i očekávají,“ dodává. Kdo se nedostane do Skoků, může letos v létě „Majerovky“ slyšet například 30. července na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou nebo 16. srpna v Neratově.

Závěrečný koncert Živých Skoků 31. srpna věnoval Petr Linhart s přáteli ohlédnutí za svým předčasně zesnulým kamarádem a kolegou, karlovarským hudebníkem Jaroslavem J. Ježkem. Koncert nese název „Vzpomínky na Čp. 8“ – tedy na kapelu vzniklou okolo Ježka, ve které v 80. letech Linhart spolu s dalšími hudebníky vystupoval a která má dodnes velký ohlas u generačních souputníků. „Z Járových písniček v roce 2018 vzniklo album Milostné vzpomínky na Čp. 8. Byla to pro mě nelehká záležitost k tomu – byť za mocného povzbuzování okolím – dojít. Jára byl zpěvák, já jsem pouhý vypravěč. Velkou a zásadní pomocí mi byla spolupráce se třemi skvělými muzikanty – kytaristou Josefem Štěpánem, basistou Jaromírem Honzákem a klavíristou Janem Steinsdörferem. S Pepou a Jaromírem představíme ve Skocích Járovy písně také živě,“ zve Petr Linhart.

Vstupné je na všechny koncerty dobrovolné a poslouží k provozu a obnově poutního místa. 26. července, 2. a 15. srpna a 8. září se ve Skocích konají také poutní mše. Podrobný program i další informace jsou na stránkách www.skoky.eu a na profilu www.facebook.com/mariastock.skoky/.

12. ročník festivalu Živé Skoky. Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích, 6. 7. – 31. 8. 2019

ALENA SCHEINOSTOVÁ


 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Kultura, ČlánkyAktuální číslo 34 20. – 26. srpna 2019

Matku Marii slavili v Paříži i v Iráku

Jeden z nejdůležitějších mariánských svátků liturgického roku – Nanebevzetí Panny Marie – prožili křesťané po celém světě.

celý článek


Orel stále roste a mládne

Celá orelská organizace prožije v sobotu 24. srpna na Svatém Hostýně spolu s moravským metropolitou a duchovním rádcem Orla Janem Graubnerem tradiční mariánskou pouť. Tentokrát…

celý článek


Milevsko: Živé místo i naleziště

V klášteře Milevsko působí tři premonstráti, jejichž život zdaleka netvoří jen modlitba. Spravují několik farností na rozsáhlém území jižních Čech, fungují jako…

celý článek


Jak udělat s dětmi herbář

Léto a prázdniny jsou ten správný čas pro zakládání herbářů. Slovo herbář je latinského původu (herba latinsky znamená bylina).

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay