Zastavení před Palladiem země České

Vydání: 2009/3 Hlad ve třetím světě, 13.1.2009, Autor: Jaroslav Someš

Nejen za kulturní, ale zejména za duchovní událost mimořádného významu lze označit výstavu, která byla otevřena na samém konci loňského roku. Vzešla z osobního podnětu kardinála Miloslava Vlka. Pořadatelem je Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Národní galerií. Výstava nese název Svatý Václav – ochránce České země a probíhá až do 8. března v prostorách Kláštera sv. Anežky České v Praze na Starém Městě.

V uplynulém roce se konalo několik akcí věnovaných předpokládanému 1100. výročí Václavova narození (za datum se nejčastěji udává buď rok 907, nebo 908). A právě současnou výstavou tyto akce vrcholí. Jestliže nedávné historické kolokvium kladlo důraz na mezinárodní význam Václavovy osobnosti, vyzdvihlo, že jde o jednoho z nejstarších dynastických světců Evropy a že právě pod záštitou tohoto patrona vstoupil náš národ do evropské historie, pak výstava mapuje více než tisíciletou domácí úctu k tomuto světci. Pořadatelům se podařilo shromáždit 116 vesměs unikátních exponátů zapůjčených z 28 institucí. Jde o špičková díla výtvarného umění, vzniklá v časovém rozmezí od 10. století do oslav svatováclavského milénia v roce 1929.
K nejcennějším památkám tu patří bezesporu zápůjčky ze svatovítské klenotnice. Jde jednak o předměty spojované přímo s osobou sv. Václava (především meč a přilbu), jednak o pět gotických relikviářů ze zlaceného stříbra, uchovávajících světcovy ostatky. Silný zážitek z pohledu na tyto vzácné exponáty je korunován setkáním s památkou ojedinělého duchovního významu, s Palladiem země České. Poprvé po padesáti letech opustil tento měděný mariánský reliéf, legendou spjatý se sv. Václavem, Starou Boleslav, kde je uchováván a uctíván. Návštěvníci výstavy si jej mohou nyní prohlédnout z bezprostřední blízkosti a právě zastavení před Palladiem bude jistě patřit k nejsilnějším dojmům z celé expozice.

Na obrazech a plastikách
Trvalou úctu k svatému Václavovi dokazuje i skutečnost, že jde o nejčastěji zobrazovaného světce v českém výtvarném umění vůbec. Na výstavě se setkáme mj. s historickou kopií patrně nejstaršího dochovaného svatováclavského obrazu – je to tzv. Vera effigies („pravá podoba“) ze 14. století. Dále tu najdeme díla tak významných mistrů, jako byli malíři Karel Škréta, Petr Brandl, Jan Jiří Heinsch, František Tkadlík či Josef Mánes anebo sochaři Jan Jiří Bendl, Lazar Widemann a pochopitelně i Josef Václav Myslbek (vystavena je 1. varianta jeho návrhu pomníku pro pražské Václavské náměstí). Nechybějí ani svatováclavskou tematikou inspirovaná díla z oblasti uměleckých řemesel.
Hlavní organizátoři výstavy (Vladimír Kelnar, Jan Royt a Dana Stehlíková) i tvůrce architektonického řešení (Petr Malinský) si zaslouží velké uznání. Těžko by v Praze nalezli příhodnější místo než právě klášter sv. Anežky České. Charakter výstavy jim umožnil využít sakrální prostory kláštera, přičemž je jádro expozice s nejvýznamnějšími památkami situováno do někdejšího kostela Krista Spasitele. Hroby členů posledních generací rodu přemyslovských vladařů (včetně sv. Anežky), jež se zde nalézají, podtrhují vědomí historického významu sv. Václava, gotická chrámová klenba vzpínající se do výše k nebi symbolizuje zase světcův duchovní význam.
Součástí výstavy je řada doprovodných programů, přednášek a exkurzí, k nimž patří zejména komentované prohlídky kostela sv. Václava ve Staré Boleslavi a pražských kostelů zasvěcených sv. Václavu (Prosek, Smíchov, Vršovice). Postupně se budou konat vždy o sobotách mezi 17. lednem a 14. únorem, kdy vyvrcholí ve Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V katedrále 8. března v 17 hodin pak proběhne také liturgické zakončení výstavy i celého Svatováclavského roku.

Výstava je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vzhledem k unikátnosti exponátů nebude výstava po 8. březnu prodloužena. Základní cena vstupenky je 120 Kč, snížená 60 Kč, rodinné vstupné 200 Kč. Na výstavu se nevztahují pravidelné dny bezplatného vstupu do Národní galerie ani snížené vstupné po 16. hodině. Komentované prohlídky svatováclavských kostelů jsou zdarma. Více informací na www.ngprague.cz a www.apha.cz.


Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 42 16. – 22. října 2018

Sedm nových přímluvců v nebi

Svatý otec v neděli kanonizoval sedm světců v čele s papežem Pavlem VI. Na Svatopetrském náměstí se shromáždilo 70 tisíc lidí.

celý článek


Stovky lidí podpořily čínské křesťany žádající o azyl

Pět set lidí demonstrovalo v neděli 14. října v centru Prahy na podporu čínských křesťanů, kteří v ČR žádají o azyl.

celý článek


Deformují pohled na svět

Slovo „sekty“ se z veřejného prostoru v posledních letech téměř vytratilo a zdá se, že ty, které by byly pro člověka nebezpečné, jsou méně aktivní. Ostražitost…

celý článek


Farníci vybrali na kapli v Kongu

V minulých dnech se z misijní cesty do Konga vrátil farář v Přibyslavicích na Třebíčsku P. Jacek Kruczek, který před dvanácti lety přišel z Polska posílit moravskou…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay