Týden manželství. Aby vztah vydržel

Vydání: 2015/7 Týden manželství. Aby vztah vydržel, 10.2.2015, Autor: Tomáš Kutil

Lze žít v jednom manželství šťastně až do smrti? Podle organizátorů Národního týdne manželství, který právě začal, to možné je.
 
Při manželském slibu si partneři slibují na celý život lásku, úctu a věrnost. Organizátoři Národního týdne manželství se pokoušejí přinášet inspirace k tomu, aby manželé tento závazek dokázali dodržet. Ilustrační snímek Aleš Masner
 
Akce spojené s tímto týdnem se konají po celé republice a mají jediný cíl – podpořit manželské páry a pomoci jim zlepšit jejich vztahy. „Národní týden manželství je skvělou příležitostí, kdy se páry mohou inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší. Věříme, že svatbou vše teprve začíná a že se všechna manželství mohou s každým dalším rokem stávat něčím větším, hlubším a intimnějším,“ přibližuje koordinátor kampaně Petr Činčala.
 
Akci podporují také známé osobnosti
 
Akci podporuje mnoho duchovních i známých osobností – například herec Jan Potměšil. „Své manželství považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, která mě potkala. Cítím za ně veliký vděk. Přináší mi velkou radost a obdarování, ale zároveň vyžaduje vyšší míru empatie a dostatek chuti starat se o druhé,“ vzkazuje čtenářům KT Jan Potměšil, který je ženatý deset let a s manželkou Radkou mají dva syny. Žít společně šťastně až do smrti je podle něj normální a běžné. „Potvrzuje mi to zkušenost mých rodičů, prarodičů i většiny manželství v našem příbuzenstvu. A nijak o tom nepochybuji ani v našem případě,“ popisuje Potměšil. Člověk se podle něj neustále mění a nové zážitky jej posouvají dál. „Stejně tak se proměňuje každé manželství, včetně toho našeho. Těším se na nové zážitky a společné chvíle, které budou náš vztah tříbit a povznášet,“ dodává herec.
 
Aby nechyběl duchovní pohled
 
Existuje podle Jana Potměšila recept na šťastné manželství? „Neumím dát žádný univerzální návod, ale mohu se podělit o to, o co se snažím – stále svou ženu vnímat, zajímat se o ni, stejně jako o děti,“ svěřuje se. Mít vedle sebe druhého člověka je podle něj veliký dar, na který není radno zapomínat. „Je třeba projevovat si lásku i ve chvílích, které jsou náročné. Důležité je vzájemné porozumění a komunikace,“ uzavírá Potměšil.
 
Zahájení týdne manželství se zúčastnil i kardinál Miloslav Vlk. „Téma rodiny je velmi aktuální nejen v církvi, ale i v celé společnosti a ve světě. Je nutné zapojit se do debaty o ní, například skrze tuto iniciativu, která má tak dlouhou tradici,“ uvádí pro KT kardinál Vlk a připomíná též výzvu papeže Františka, že je nutné vycházet ke druhým lidem a snažit se o dialog. „V Národním týdnu manželství se už delší dobu angažují různé náboženské instituce a pracují zde i někteří věřící odborníci,“ připojuje kardinál.
 
Největší přínos celé iniciativy vidí v tom, že nejde jen o fórum teoretických přednášek a seminářů, ale že skrze ni lidé z praxe přinášejí konkrétní zkušenosti a svědectví ze života. „K tomu, aby manželé spolu vydrželi skutečně celý život, je důležité, aby měli od začátku hluboké duchovní základy pro svůj vztah a v neposlední řadě pomoc milosti Boží,“ podotýká kardinál Vlk.
 
Poprvé se zapojují i lidé ve Zlíně
 
K akci se letos poprvé připojí město Zlín. Největší zdejší akcí bude sobotní valentýnský seminář (nejen) pro manžele. „Připravujeme workshop s manžely Irenou a Petrem Smékalovými, oblíbenými lektory a poradci. Součástí bude slavnostní raut a valentýnské kino,“ láká koordinátorka akce Markéta Piknová. Rodiče mohou během programu využít nabídky hlídání dětí. Každý zúčastněný pár navíc obdrží jako dárek společnou fotografii. V rámci kampaně proběhne soutěž „O nejdéle spolu žijící manželský pár“.
 
Ve Znojmě vyvrcholí Národní týden manželství 15. února nedělní mší svatou v 9 hodin u sv. Mikuláše, kam místní děkan Mons. Jindřich Bartoš pozval všechny novomanžele z minulého roku. V Českých Budějovicích jsou pak v neděli večer zvány především manželské páry na představení Divadla Víti Marčíka Labyrint světa.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články

Diskuse

Know how se nedá obejít, Michal 10.2.2015 21:47

Zobrazit vše Zobrazit vybrané

Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 30 23. – 29. července 2019

Církevní památky světovým dědictvím

Česká i německá strana Krušnohoří s historickými kostely, stříbrnými a uranovými doly a také s neblaze proslulými komunistickými lágry, kde trpěli i čeští kněží,…

celý článek


Česká pomoc Ukrajině

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner minulý týden navštívil Ukrajinu. Zúčastnil se tamní národní poutě v Zarvanici a zavítal i do míst, kde pomáhá Charita.

celý článek


Bůh a člověk na Měsíci

Před padesáti lety, 20. července 1969, vstoupil člověk poprvé na povrch Měsíce. Jak můžeme jako křesťané číst tuto dějinnou událost?

celý článek


„Stará mama“ je pořád maminka

Prarodiče jsou pro vnoučata zásadní. Jejich životní zkušenosti a vyznávané hodnoty jsou příkladem, který ty mladší táhne po zbytek jejich života.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay