Tříkrálová sbírka v plném proudu

Vydání: 2015/3 Společným hlasem proti terorismu, 13.1.2015, Autor: Tomáš Kutil

Postavy v kostýmech tří králů s kasičkami s logem charity je možné potkat v těchto dnech po celé ČR. Koledovat budou až do 14. ledna.
 
 
V Brně tříkrálové koledníky srdečně přijala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Snímek Richard Bouda
 
Tříkrálové koledování je největší domácí dobročinnou sbírkou a letos se do ní zapojuje čtrnáct tisíc kolednických skupinek, což představuje padesát tisíc dobrovolníků. Z velké části jsou to děti, nicméně u každé skupinky musí být alespoň jedna dospělá osoba.
 
Podle ředitelky Fóra dárců Kláry Šplíchalové si už Tříkrálová sbírka vybudovala silnou pozici. „Postupem času se stala tradiční úspěšnou tečkou za charitativními aktivitami v období kolem Vánoc. Veřejnost má navíc s touto sbírkou své zkušenosti, důvěrně ji zná, vidí výsledky práce pořadatelské organizace, a proto se lidé rádi zapojí a přispívají,“ podotýká Šplíchalová.
 
K primátorovi a ombudsmance
 
Koledování na mnoha místech provázely kulturní akce, králové se projížděli na koních či velbloudech. Koledníci se vydali i do nejrůznějších institucí – navštívili třeba ombudsmanku Annu Šabatovou, zašli k primátorovi Brna Petru Vokřálovi nebo hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi.
 
Významné krajské instituce navštívili také olomoučtí dobrovolníci. Koleda tak zazněla na krajském úřadě, olomouckém arcibiskupství nebo u krajských ředitelů Policie ČR a hasičského záchranného sboru. „Vracím se s dobrým pocitem. Koledování nikde nebylo přijato formálně, ale naopak – setkali jsme se s důstojným uvítáním, příjemnou a bezprostřední atmosférou. Žádná okázalost, naopak skromnost a vzájemné obdarování,“ popsal své dojmy ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt. Překvapili ho hasiči, kteří nečekali na koledníky, ale sbírku mezi sebou uspořádali předem. Dobrovolníkům pak rovnou předali vybranou částku.
 
Štědrost chudých
 
Aktivně se do koledování zapojila redaktorka KT Kateřina Šťastná. „Chodila jsem se dvěma maminkami a sedmi malými dětmi z farnosti sv. Jana Křtitele v Lysé nad Labem. Lidé byli velmi štědří, příjemní a jistě hrálo roli, že děti byly v královských kostýmech velmi roztomilé,“ popisuje Šťastná. „Přispívali také lidé, od nichž bych to na první pohled nečekala – staré babičky, bezdomovec. Ten si děti s kasičkami zavolal a dal jim pár drobných. Bylo znát, že lidé vědí, o co v této sbírce jde, že jsou informovaní,“ doplňuje redaktorka.
 
Prostředky z Tříkrálové sbírky jsou tradičně určeny na pomoc lidem nemocným, se zdravotním postižením, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným. Většina vykoledovaných prostředků zůstává v regionu, kde byly vybrány. Záměry, na něž se v daném roce vybírá, jsou stanoveny předem.
 
Obětem domácího násilí i mentálně postiženým
 
V Olomouci budou vybrané peníze směřovat do několika konkrétních oblastí činnosti místní charity. „Usilujeme o zvýšení dostupnosti paliativní péče. Díky Tříkrálové sbírce mj. bude možný rozvoj centra materiální pomoci. Další prostředky půjdou na přímou pomoc lidem v akutní krizi, mezi něž řadíme oběti domácího násilí či trestných činů, ale i postižené přírodními katastrofami a jinými nehodami“, přiblížil koordinátor sbírky pro Olomouc a okolí Martin Rejšek.
 
Charita v Uherském Hradišti plánuje věnovat 880 tisíc korun na chráněné bydlení Ulita pro osoby s mentálním postižením. V Blansku zase půjde část výtěžku sbírky na podporu krizového ubytování lidí v nouzi a v Brně je plánovaná rekonstrukce denního stacionáře Effeta pro lidi s mentálním postižením a autismem. Ta by měla být podpořena milionem korun. Arcidiecézní charita Praha chce z Tříkrálové sbírky pomoci rodinám a matkám s dětmi a podpořit nové farní charity v pražské arcidiecézi. Část peněz půjde na Českou nemocnici sv. Karla Lwangy v Ugandě.

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Domácí, Zpravodajství

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 14. – 20. ledna 2020

Bible v centru pozornosti po celý rok

Neděli Božího slova, kterou vyhlásil papež František, letos 26. ledna slavíme poprvé. Zároveň vstupujeme do Roku Bible.

celý článek


Nepromarněme čas, zní modlitbami za jednotu

V sobotu 18. ledna začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. Texty pro společné bohoslužby se letos inspirovaly ztroskotáním sv. Pavla a mottem je verš: „Zachovali se…

celý článek


Fokoláre slaví výročí zakladatelky

Když se před třiceti lety ujímali naši první porevoluční biskupové svého úřadu, vešla poprvé do širšího povědomí existence Hnutí fokoláre. Mnozí z nich totiž…

celý článek


Život „za dráty“, umírání na nich

1 415 kilometrů, 1 260 vycvičených psů, 49 tisíc zadržených i takřka 500 obětí: to jsou některá z čísel charakterizujících železnou oponu – bariéru, která v letech…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay