26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Zdánlivě nepotřebná místa

4. 6. 2019

|
Tisk
|

Kláštery, to nejsou jen historické budovy. Stavějí se i úplně nové. Za posledních dvacet let jich v Česku vyrostlo hned několik. Většina z nich má i domy pro hosty, kam lze přijet na dovolenou či duchovní cvičení.

Vydání: 2019/23 Papež blahořečil sedm mučedníků, 4.6.2019, Autor: Tomáš Kutil


 
Nejviditelnější jsou zřejmě nová sídla řádů, které v Česku dříve nepůsobily. Jde o trapisty a trapistky. Muži přišli z Francie a zakotvili v plzeňské diecézi. O stavbě kláštera v Novém Dvoře nedaleko Toužimi i hledání místa pro něj v rozhovoru vypráví architekt Jan Soukup, který se na celém projektu intenzivně podílel. Klášter, který navrhoval světově uznávaný britský architekt – minimalista John Pawson – byl založen v roce 2002.
Bratry o několik let později následovaly i sestry trapistky z Itálie. Ty našly zázemí v pražské arcidiecézi, ve vesnici Poličany nedaleko Vltavy. Jejich dům pro hosty je v provozu od roku 2007, o rok později začaly se stavbou hlavní budovy kláštera. Klášterní kostel posvětil v roce 2012 kardinál Miloslav Vlk, který sestry do arcidiecéze i přijímal.
Životní styl trapistek je kontemplativní, mnoho času proto věnují modlitbě. „Na živobytí si vyděláváme prací na poli, v ovocných sadech a pěstováním zeleniny. Vyrábíme sušenky podle tradičních italských receptů, chováme včely a prodáváme med vysoké kvality. Malujeme a prodáváme ikony – používáme přitom pravé zlato a následujeme starodávné umělecké techniky byzantské tradice. Vyrábíme také obrázky a přání,“ uvádějí trapistky. Podle emeritního papeže Benedikta XVI. jsou kláštery kontemplativního života oázami. „Tato zdánlivě nepotřebná místa jsou naopak nezbytná, jsou jako zelené plíce města. Dělají dobře všem včetně těch, kdo je nenavštěvují a kdo možná ani nevědí o jejich existenci,“ napsal v roce 2016.
Sestry stavitelky
Ke společenstvím vzniklým po roce 1989 patří také klášter klarisek v Soběšicích. Novostavba vyrostla na okraji Brna v roce 1997. „Tento prostor ticha a modlitby opouštíme jen tehdy, když je to nutné. Nemáme tedy ani žádnou apoštolskou či charitativní činnost. Bůh nás svedl dohromady jedině proto, abychom ho hledaly a snažily se zůstat ponořeny v modlitbě,“ uvádějí sestry klarisky.
Stavební práci se v minulých letech věnovaly rovněž sestry františkánky. Jejich olomoucká komunita sídlí v krásném historickém domě na hradbách v centru města a provozuje klášterní kavárnu. Zároveň zakoupily sousední dům, který přestavěly na penzion. V něm od roku 2017 nabízejí ubytování – jde v podstatě o dům pro hosty, protože je s jejich klášterem přímo propojen.
Neustálou proměnou prochází také klášter Komunity Chemin Neuf v Tuchoměřicích u Prahy. Komunita získala bývalou jezuitskou rezidenci, kterou postupně zvelebuje a upravuje. Zároveň pořádá celou řadu pastoračních aktivit a spravuje místní farnost.
Aktuálně se pak staví dva kláštery a v obou případech jde o ženské komunity. V Drastech u Prahy si budují nový areál karmelitky, v Uherském Brodě pak dominikánky. Oběma se na této dvoustraně věnujeme.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou