Téma: Musíš zemřít dřív, než zemřeš

Vydání: 2005/45 Poslední věci člověka, 31.10.2005, Autor: Petr Glogar

důležitá sdělení. Dostává se nám jich v různých situacích, od různých lidí a v různých životních etapách. Jsou to zprávy, které jsme si buď někde přečetli, anebo nám je někdo sdělil. A někdy jsou to zprávy, které nám neustále zní v uších. Zprávy jsou zároveň událostmi, jež jsme prožili a které buď v našem životě nic neznamenají, anebo nás nějak oslovily a jsme nuceni se k nim vracet.

Existují zprávy, které pouze na chvíli naplní naši hlavu, ale náš život jde dál. Žádná z nich nás neoddělí od zaběhnutých rituálů každodenního života. A jsou lidé, kteří nikdy nedostali, nezaslechli a od nikoho nepřevzali žádnou životně důležitou zprávu, která by změnila jejich život, a tak je tento redukován jen na dosahování úspěchů, na podávání výkonů a honbu za nějakým cílem. Jejich životní program spočívá v dosahování štěstí, je programem, který jim má zabezpečit ocenění a dosažení nějaké „pozice“ v lidské společnosti.

FALEŠNÉ PŘEDSTAVY A „UPADNUTÍ DO BOHA“

Jsou ovšem zprávy, které vstoupily do našeho života, daly mu směr, přinesly jasnost rozhodnutí. A to natolik, že zásadně změnily i naše nejbližší vztahy, náš postoj ke společnosti, ke stvoření nebo k životu jako takovému.
Existuje něco, co poznáme jedině při umírání. Něco, co nám může být sděleno jen skrze tuto událost. A tak z tohoto pohledu existuje jedno klíčové téma - a abychom je pochopili, musíme zemřít dřív, než zemřeme. My nějak intuitivně tušíme, že něco v nás musí umřít, něco musí být obětováno. Dějiny náboženství nás tomu učí, ale my jsme velmi často zabíjeli, obětovali a nechávali umírat to, co zemřít nemělo. A domnívali jsme se, že tak je to v pořádku. To, co musí umřít, totiž nejsou naše city, emoce, naše tělo, sexualita. To, co musí umřít, je naše uměle vytvořená představa, náš falešný obraz sebe sama, obraz, který jsme si pěkně vyrobili, zvykli jsme si na něj, pečlivě si jej hýčkáme a jsme s ním až příliš spojeni. Proto je první důležitou zprávou sdělení o smrti. Je to sdělení, které jsme mnozí dostali už při svém křtu, drsné sdělení o smrti a o utopení se. Zpráva o kříži. Ale my jsme ji opět učinili velmi pěknou, ačkoli je to zpráva o skutečnosti smrti, o oddělení „od“ obvyklého bezpečí, pohody, zajištěnosti, od světa, kde vše držíme ve svých rukou. Musí nám být ukázána hranice i neskutečnost toho, do čeho často investujeme celé své životy. Je to sdělení, které nás učí, že bychom se měli vystavit mlčení a samotě, odloučení a prázdnotě, abychom ztratili sami sebe, a tak objevili, kdo skutečně jsme. Většina lidského života je mnohdy jen pokusem o popření skutečnosti smrti. Ale pravá křesťanská víra nás vede skrz ní. Ježíš nám sám ukazuje své rány, svá zranění - cestu skrz. A naše zranění, zakopnutí, neúspěchy, zrazení a smrt jsou právě tím (mnohdy jediným), co skutečně otevírá naše srdce. Díky nim objevíme to, čím skutečně jsme v Bohu. Zdá se, že jedině tato zranění nám dávají možnost vypadnout z vlastní falešné role a „upadnout do Boha“. Bůh jakoby potřeboval nejprve destabilizovat naše hranice, kterých se křečovitě držíme (koneckonců, proč také - jsme přece úspěšní, dobře vypadáme a máme dobré postavení). Ovšem nic nemůže skutečně žít, aniž by předem něco jiného nezemřelo. A v tom je veliká moudrost. 

SMRT - UČITEL ŽIVOTA

   „Zemřít dřív, než zemřu“ neznamená usilovat o „dobrý konec“, ale o to, abych se dobře připravil. Jde o to, abych se nechtěl vyhnout selháním, utrpení a bolestem, které přijdou, abych nehledal někoho, na koho to „shodit“, ale abych vše chápal jako příležitost - a mohl žít bez obviňování sebe sama nebo i druhých, bez toho, že bych se za to styděl, nebo naopak chtěl pomstít. Abych věděl, že mohu žít ve zraněném světě, v nemocném nedokonalém těle, a přitom s ostatními nést tíhu lidské vzájemnosti. Mohu projít utrpením, mohu zemřít, vstoupit do smrti – vím totiž, že to je velký učitel života, díky němuž ve mně zemře starý člověk a může se zrodit nový. A to je dobrá zpráva. Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 11 13. – 19. března 2018

Pět let papeže milosrdenství

Klíčové slovo Františkova pontifikátu je milosrdenství, píše kardinál Walter Kasper v časopise Il Regno, když se pokouší bilancovat pětileté působení papeže Františka.

celý článek


Byl to světec na plný úvazek

Postava svatého Pia z Pietrelciny se do naší doby skoro nehodí. Člověk zkoušený bolestí, jemuž se utrpení vepsalo do tváře. Odmítán i následován, veleben i haněn.…

celý článek


Věřím v sílu všednodennosti

Natáčí filmy, ve kterých zazáří i ten nejposlednější z posledních. Dokáže rozpoznat nenápadnou krásu obyčejného života a má trpělivost jej léta skládat do jednoho…

celý článek


Napsat si svou vlastní ikonu

Vytvořit si svou vlastní ikonu bylo cílem účastníků kurzu, který se minulý týden uskutečnil v Komunitním centru sv. Prokopa v pražských Nových Butovicích.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay