Putováním přinášet Bohu oběť

Vydání: 2004/22 Pouť do Mariazell, 2.9.2004, Autor: Tomáš Zdechovský

Desetitisíce věřících zavítalo na největší středoevropskou pouť do Mariazell
Přes osmdesát tisíc lidí všech věkových kategorií se zúčastnilo ve dnech 21. - 23. května 2004 závěrečné pouti do rakouského městečka Mariazell. Tím vyvrcholila společná akce osmi biskupských konferencí nazvaná Středoevropské katolické dny.


Téměř rok jsme se mohli setkávat při různých besedách, setkáních a akcích s logem žlutého kříže v modrém kruhu, jenž byl symbolem Středoevropských katolických dnů. V pátek, v sobotu a v neděli uplynulého týdne se uskutečnila závěrečná společná pouť osmi zúčastněných zemí: Rakouska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Polska, Slovenska, Slovinska, České republiky a Maďarska.

Mnozí lidé putující do Mariazell chápali Pouť národů jako životní duchovní cestu. Proto bylo možné potkat desítky pěších poutníků ve stáří několika let až po velmi zdatné osmdesátníky.

Též cyklistických skupinek bylo na silnicích do Mariazell více než obvykle. Většina poutníků však dala přednost autobusové dopravě. Velkému zájmu cestujících se těšila i místní úzkokolejná trať, jež se proplétá krajinou zdejších hor.

INTENZIVNÍ PŘÍPRAVY
Již ve čtvrtek přijížděly do Mariazell desítky novinářů a televizních štábů, které především zajímalo, jak je toto malé městečko připraveno na příliv tisíce poutníků. Ti společně se stovkami organizátorů a účinkujících tvořili jakýsi předvoj celému setkání.

Všude se intenzivně pracovalo - probíhaly zkoušky účinkujících a techniky, dokončovaly se poslední úpravy před páteční poutí. Jindy poklidné městečko tak provázel neobvyklý ruch.

„Líbí se mi přátelská atmosféra provázející toto setkání. Osobně bych to přirovnala k návštěvě papeže Jana Pavla II. v roce 1998 v Rakousku,“ popsala své dojmy Katolickému týdeníku Berlinde Ullrichová, obyvatelka Mariazell. Dodala, že ji velmi mrzí, že papež na pouť nepřijede.

PÁTEK PATŘIL MLADÝM
Již během pátečního dopoledne přicházeli do nejznámějšího rakouského poutního místa Mariazell první poutníci. Kroky většiny z nich směřovaly do zdejšího chrámu s dřevěnou sochou Panny Marie z 12. století. Mše poutníků se střídaly s generálními zkouškami programu. V bazilice tak bylo po celý den rušno.

Nejživěji bylo před 20. hodinou, kdy baziliku a přilehlá prostranství zaplnili mladí poutníci, pro něž byl připraven večerní program. Jeho autorem byl tým z České republiky.

Tři moderátoři a jedna moderátorka na úvod pozdravili poutníky v osmi národních jazycích. Poté v promluvě vzkázal vídeňský kardinál Christoph Schönborn mladým, že budoucnost je ve sjednocené Evropě: „Kristus je sjednotitel a nadějí pro Evropu.“ Kolínský arcibiskup kardinál Joachim Meissner pozval všechny mladé na XX. světový den mládeže, který se bude konat v Kolíně nad Rýnem příští srpen.

Po skončení programu až do brzkých ranních hodin probíhala v bazilice adorace u Nejsvětější svátosti.

ATMOSFÉRU POUTI KAZILO POČASÍ
Do Mariazell směřovaly od brzkého sobotního rána kolony autobusů a automobilů. To byl obrázek příjezdových silnic.

Od půl sedmé se mohli poutníci zúčastnit ve zdejší bazilice ranních modliteb, v sedm hodin se pak vydali na procesí s uctívanou soškou Panny Marie k asi čtyři kilometry vzdálenému letišti. Tam probíhal hlavní sobotní program.

Podle pořadatelů se na něm během dopoledne sešlo devadesát tisíc věřících. Mezi přítomnými byly početné skupinky poutníků také ze severní Itálie, Německa, Francie a jiných zemí.

V 11 hodin začala slavnostní mše svatá celebrovaná státním sekretářem Vatikánu kardinálem Angelem Sodanem. Té se zúčastnilo i mnoho významných osobností církevního, politického, kulturního a společenského života. Přítomné telemostem pozdravil i papež Jan Pavel II. Kázání pronesl vídeňský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn. Přítomní ho mohli vyslechnout v simultánním překladu ve sluchátkách, které obdrželi.

Nad hlavami poutníků se poprvé rozeznělo i osm nových zvonů, symbolizujících účastnické země Středoevropských katolických dnů. Zvony jsou darem rakouské katolické církve a budou umístěny do renovovaného kostela v Kupres na území sarajevké diecéze.

K lítosti pořadatelů a účastníků téměř celou sobotu v Mariazell vydatně pršelo. Zelená louka se tak brzo proměnila v bahnitou plochu, která znepříjemňovala pohyb především starším účastníkům poutě. Tím byla podtržena slova kardinála Schönborna: „Pouť neznamená procházet se po rozkvetlé zahradě, ale svým putováním přinášet Bohu oběť.“

Po dvacáté hodině se u hlavního pódia sešla především mládež, která se v programu nazvaném „Kreativní škola střední Evropy“ seznámila s kulturou a duchovními tradicemi všech osmi zemí.

SETKÁNÍ UKONČILA MŠE SVATÁ
V neděli v 11 hodin byly ukončeny Středoevropské katolické dny mší svatou pro mládež, které předsedal český kardinál Miloslav Vlk.

Přestože pouť v sobě nesla mnoho nedostatků ze strany pořadatelů, je třeba říci, že společné setkání věřících ze střední Evropy byla velice dobrou myšlenkou.

Záběr ze slavnostní mše, které předsedal papežský legát kardinál Angelo Sodano.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 11 13. – 19. března 2018

Pět let papeže milosrdenství

Klíčové slovo Františkova pontifikátu je milosrdenství, píše kardinál Walter Kasper v časopise Il Regno, když se pokouší bilancovat pětileté působení papeže Františka.

celý článek


Byl to světec na plný úvazek

Postava svatého Pia z Pietrelciny se do naší doby skoro nehodí. Člověk zkoušený bolestí, jemuž se utrpení vepsalo do tváře. Odmítán i následován, veleben i haněn.…

celý článek


Věřím v sílu všednodennosti

Natáčí filmy, ve kterých zazáří i ten nejposlednější z posledních. Dokáže rozpoznat nenápadnou krásu obyčejného života a má trpělivost jej léta skládat do jednoho…

celý článek


Napsat si svou vlastní ikonu

Vytvořit si svou vlastní ikonu bylo cílem účastníků kurzu, který se minulý týden uskutečnil v Komunitním centru sv. Prokopa v pražských Nových Butovicích.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay