Poutník se vydává Bohu na milost

Vydání: 2015/17 Akce K: hlídali nás jako zločince, 21.4.2015, Autor: Alena Scheinostová

Se sílícím sluncem a delšími dny zvolna začíná poutní sezona. Jednotlivci, společenství i celé farnosti se vydávají na místa, kde se modlili naši předkové, žili zde světci, odehrály se tu mimořádné příběhy zachycené v kronikách i legendách.
 
Nerozhoduje způsob dopravy, konkrétní místo ani rychlost, s jakou se dostaneme do cíle. Pouť je především otázkou vnitřního ticha a otevřenosti vůči Božímu vedení. Ilustrační snímek Aleš Masner
 
Bohatá návštěvnost českých a moravských poutních míst vyvolává pochyby o tradovaném neznabožství Čechů. A stoupající popularita dlouhých poutních cest se svatojakubským „Caminem“ v čele odhaluje inspirativnost putování dokonce i pro lidi bez vyznání.
 
Vratký dnešek, kdy rok za rokem přicházíme o mnoho zažitých jistot a představ o světě, jako by znovu oživoval starobylou metaforu lidského života coby putování k cíli – příměr, který je niterně vlastní právě křesťanům. Pouť na Velehrad, do Králík, do Staré Boleslavi nebo na Lomec (a na desítky „malých“ poutních míst) se stává obrazem životní pouti člověka k Bohu. A dává podněty k hlubšímu rozjímání nad „stezkami Páně“. Pustit se na pouť znamená vykročit ze svých zaběhaných jistot a „vydat se na milost“ Bohu: i na sebelépe připravené pouti je někdy nutné improvizovat, snést nepohodlí, otevírat se novým a neznámým věcem. Přesně to pomáhá mnoha poutníkům získat během cesty nový vhled, nečekaný horizont. Právě tak dokáže Bůh velmi silně promlouvat.
 
Kulturní paměť uchovává obraz poutníka obtíženého hříchy, který za pokání putuje na vzdálené místo, aby si vyprosil odpuštění. Kající rozměr byl poutím vlastní v minulosti a trvá dodnes – různá putování s kajícím úmyslem se u nás někdy pořádají i v zimě a s minimem jídla, aby se podtrhl jejich odříkavý charakter, a stejně jako v minulosti bývá i dnes pouť uložena jako pokání při svátosti smíření. Možnost přistoupit ke zpovědi by neměla chybět na žádné pouti – dokladem nechť jsou aleje zpovědnic na hlavní velehradské pouti. A proseb za uzdravení, o pomoc v obtížném rozhodování, za děti, rodiče či blízké mířilo k Bohu z nejrůznějších poutních míst bezpochyby přinejmenším právě tolik, co kdy znělo proseb o odpuštění hříchů.
 
Je-li už prosebná, děkovná, kající či výroční, nechybí křesťanské pouti ještě jeden rozměr, jímž je charakter výjimečného času, svátku. Poutník, neúnavný organizátor a propagátor putování Mons. Jan Peňáz, farář ve Křtinách u Brna, zdůrazňuje: „Každá pouť je pro mě především velkou radostí. Radostí ze stvoření, které vidím kolem sebe, radostí z Božího daru zdraví a pohybu i z toho, jak se Boží stvořitelská moc odráží v díle lidských rukou – v chrámech, domech, cestách.“
 
Ať už Mons. Peňáz vede pouti ke Jménu Panny Marie do Křtin (kam mimochodem lidé putují již přes osm set let), na Velehrad (i zde poutní tradice dosahuje celých staletí) či ve stopách své maminky na Vranov, trvá na tom, že právě cíl putování dává celé pouti charakter a smysl. „A její význam prohlubuje, že následujeme cesty nesčíslněkrát prochozené a prověřené generacemi předků,“ dodává křtinský poutník. Nezáleží přitom podle něj tolik na rychlosti či způsobu dopravy – růženec se lze modlit nebo píseň zazpívat i v autobuse či autě. „Jde o to, abychom nedorazili přesně na čas, ale měli před poutní mší prostor ke ztišení – i kdyby to mělo být jen cestou ze vzdálenějšího parkoviště,“ říká Mons. Peňáz.
 
Následující dvoustrana chce být inspirací, kam zamířit a jak putovat – ať už s chutí cestujeme sami a jen se spacákem a karimatkou nebo raději využijeme zázemí poutních domů, servisu farností a přítomnosti i opory společníků. S jezuitou P. Janem Regnerem se podíváme na smysl putování pro růst ve víře. Nahlédneme pod ruce organizátorům podzimní romské pouti ke Svatému otci, zamíříme s řeholníky do Hájku u Prahy či s německými sousedy do Dobré Vody u Hartmanic. 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, TémaAktuální číslo 11 13. – 19. března 2018

Pět let papeže milosrdenství

Klíčové slovo Františkova pontifikátu je milosrdenství, píše kardinál Walter Kasper v časopise Il Regno, když se pokouší bilancovat pětileté působení papeže Františka.

celý článek


Byl to světec na plný úvazek

Postava svatého Pia z Pietrelciny se do naší doby skoro nehodí. Člověk zkoušený bolestí, jemuž se utrpení vepsalo do tváře. Odmítán i následován, veleben i haněn.…

celý článek


Věřím v sílu všednodennosti

Natáčí filmy, ve kterých zazáří i ten nejposlednější z posledních. Dokáže rozpoznat nenápadnou krásu obyčejného života a má trpělivost jej léta skládat do jednoho…

celý článek


Napsat si svou vlastní ikonu

Vytvořit si svou vlastní ikonu bylo cílem účastníků kurzu, který se minulý týden uskutečnil v Komunitním centru sv. Prokopa v pražských Nových Butovicích.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay