Farnost, která nestojí na jednom člověku

Vydání: 2018/46 Drony skenují dřevěné kostely, 13.11.2018, Autor: Jana Praisová

Když farnost funguje tak, že kněz se může starat pouze o svátostné věci, je to téměř ideál. Jedna taková funguje při kostele sv. Marka v ostravské části Heřmanice. Ačkoliv je součástí města, stále si zachovává svoji „dědinskou“ atmosféru.


Květinová výzdoba je jednou z domén heřmanické kostelnice Mileny Podhorányiové (vpravo). Snímek Pavel Zuchnický


„Přál bych to každému knězi,“ vypráví P. Leoš Ryška, farář a zároveň ředitel TV Noe, o lidech, kteří mu pomáhají s provozem farnosti. „Nemusím se starat o nic, co není kněžské. Připravuji lidi na svátosti, uděluji je, zpovídám, sloužím mši svatou, křtím – a to je moje radost, že mohu být lidem blízko. Při práci, kterou dělám, ani nemohu mít farnost, v níž bych neměl oporu,“ uznává vytížený kněz. Před jednadvaceti lety přišel nastálo na místo, kde lidé neříkají: „Mělo by se“, ale: „Pane faráři, my uděláme. Co si o tom myslíte.“ Stejným způsobem přišel v roce 2005 P. Leoš ke „své“ současné kostelnici.

Nemáme kostelnici... Ale máme!

„Spadla jsem do toho jako sekera do studny,“ usmívá se energická kostelnice Milena Podhorányiová, pro kterou služba začala ve chvíli, kdy nečekaně odešla na věčnost její předchůdkyně. Ta ještě v sobotu chystala kostel na svatební mši a druhý den zemřela. „Paní Milenka, jak jí lidé říkají, přišla na mši a já jí říkám: ‚Nemáme kostelnici‘, a ona odpověděla: ‚Máme, však mě tu vidíte.‘ Nabídla se bez nějakého přemlouvání, abych neměl žádnou starost. Tak to tady chodí, lidé mají takovou lásku ke kostelu, že se prostě automaticky starají,“ prozrazuje P. Ryška.

Paní Milena měla zkušenost pouze s úklidem a výzdobou a ze dne na den byla postavena před novou životní výzvu. Té se chopila s energií sobě vlastní, i když to ze začátku nebylo jednoduché. „Také jsem dělala chyby a učila se za pochodu,“ vypráví. „Třeba jsem nachystala ornát nesprávné barvy. Připravila jsem ho podle liturgického kalendáře, ale nevšimla jsem si poznámky pod tím, že v ostravsko-opavské diecézi je zrovna barva jiná. To by mohl říct otec Leoš, co všechno jsem provedla,“ říká a dodává, že nejtěžší chvíle pro ni byly, když její opora Petr Kudela, který vede ministranty a stará se o technický stav a opravy kostela, pracoval jako poslanec v Praze a ona se neměla „koho zeptat“.

Profesionální deformace a tulipány v ledničce

„Když začne mše svatá a já vím, že je všechno, jak má být, uleví se mi,“ konstatuje paní Milena. V pořádku musí být všechno od úklidu po samotnou přípravu na liturgii. „Někdy zjistím, že je třeba ubrus trochu nakřivo nebo koukají zpod koberce kabely od mikrofonu, pak se rozhlédnu, jestli je v kostele už hodně lidí nebo mohu vstát a jít to napravit,“ prozrazuje precizní žena svou profesionální deformaci.

Nejtěžší pro ni je, když do farnosti kvůli nepřítomnosti P. Ryšky přijde sloužit cizí kněz, u kterého nezná jeho očekávání. Nejen tehdy je ráda, když je na mši i Petr Kudela, protože pak se prý „dá ledacos zachránit“.

„Když je potřeba, stačí zavolat a paní Milenka přijde, odemkne a postará se o veškerou výzdobu. To já neřeším. Ptává se mě: ‚Otče, a mohou být taková kvítka nebo jiná?‘ Říkávám jí, aby to udělala, jak myslí, že tomu rozumí lépe,“ popisuje spolupráci s kostelnicí P. Leoš Ryška. Paní Milena se řídí nejen svým vkusem, ale i roční dobou. „Od jara do podzimu beru květiny ze zahrady podle toho, co zrovna začne kvést,“ líčí kostelnice a pokračuje: „Mám vícekvěté karafiáty, kanadské hřebíčky a ty kvetou v jednu dobu. Kdyby to kvetlo postupně, je pořád něco. Tulipány vám odkvetou během týdne. Loni jsem je měla skoro tři týdny v ledničce. Jak ukázaly barvu, nařezala jsem padesát květů, zabalila konce do vlhkých novin, zbytek do suchých a měla jsem je v přihrádkách naskládané a brala je do kostela, jak jsem potřebovala.“

V květinách se Milena Podhorányiová opravdu vyzná. Svědčí o tom například žádost jedné budoucí nevěsty, která když uviděla vazbu květin před oltářem, prosila kostelnici, aby jí uvázala svatební kytku. S náročnější výzdobou, třeba na Velikonoce a Vánoce, paní Mileně pomáhá dcera, která je zahradnice.

Kostelnická štafetová předávka

Díky své službě je často v kostele sama – a jak říká, ty chvíle jsou pro ni důležité. „To je pohoda. Přijdu, chvilku si poklečím, no a pak už lítám,“ přemítá. O velikonočních svátcích musí do chrámu chodit každý druhý den dolévat vodu kytkám. Ale z liturgických období má raději Vánoce, které mají pro ni svou zvláštní atmosféru. „Je tam sice víc práce, ale mám je ráda i proto, že trvají déle. Je to sice šrumec, protože to máte úklid na Štědrý den a pak několik dní bohoslužebného provozu. Kolikrát se stalo, že jsem vysávala ještě přede mší svatou,“ dodává.

Kostelnickou štafetu, kterou nesla po stovky dobrovolnických hodin více než 13 let, se rozhodla kvůli zdraví předat dál. Dělá to postupně a pomalu. Nechce, aby někdo další zažil tak složité začátky jako ona. A heřmaničtí farníci vědí, že když jejich předkové, kteří byli daleko chudší, postavili kostel, oni – daleko bohatší – jsou povinni se o něj starat.

JANA PRAISOVÁ
 

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, ČlánkyAktuální číslo 46 12. – 18. listopadu 2019

Pouť završí setkání s papežem

Na pouť do Říma se o uplynulém víkendu vypravilo více než dva tisíce poutníků z České republiky. Ve Věčném městě děkují za třicet let svobody a připomínají si…

celý článek


Co přinesl 17. listopad církvi?

Před třiceti lety, v listopadu 1989, se v Československu zhroutil komunistický režim. Po čtyřiceti letech nesvobody se s pádem rudé totality otevřely nové možnosti i věřícím v Boha.

celý článek


Když se řekne 17. listopad

Sametová revoluce se v novodobých českých dějinách pokládá za důležitý milník. Někdo oslavuje nástup svobody – včetně svobody vyznání, jiný možnost podnikání,…

celý článek


Potřebujeme silné příběhy

Dobrým občanem se člověk rodí, nebo stává? Ptáme se P. JOSEFA PROKEŠE, který vyučoval náboženství a religionistiku na českobudějovickém Biskupském gymnáziu po sedm let.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay