Dívky by se měly starat o to, jak vypadají

Vydání: 2005/14 Oblékání do kostela, 20.4.2005, Autor: Kateřina Beščecová

O módě, o tom, co je „in“, nebo naopak „out“, o tom, nakolik bychom se měli přizpůsobovat módním trendům a jakou módu vlastně prezentuje na svých stránkách dívčí katolický časopis IN!, jsme si povídali s jeho manažerkou Alexandrou Makovičkovou.

Jak se vy – jakožto manažerka časopisu, který má být určitým vzorem pro děvčata – díváte na oblečení při nedělní mši?

Jsem konvertita, tedy člověk, který v křesťanské tradici nevyrůstal. Moji rodiče nejsou věřící. Ale jedno vím zcela jistě: když jde člověk v neděli na bohoslužbu, jde tam proto, že chce vyjádřit radost z Boží přítomnosti a svou úctu k Bohu. K tomu samozřejmě patří fakt, že když se oblékám v neděli do kostela, snažím se, aby oblečení bylo o něco slavnostnější, vážnější, jiné než ve všední dny. Oblékání má víc funkcí – a ta nejpřirozenější je ochranná. Ale v kostele navíc přibývá také funkce společenská: člověk vyjadřuje svou příslušnost ke skupině, ve které se pohybuje. Pokud do ní opravdu chce patřit, měl by si dobře všímat, co ta skupina považuje za nepsané konvence, a respektovat je.

Jak se tohle všechno, co jste řekla, odráží na módních stránkách časopisu IN! ?
Pokud jde o nedělní oblékání, zatím se to moc neodráží, protože jsme vydali teprve nulté číslo. Ale chtěla bych zdůraznit, že katolická móda neexistuje. Co se módy týče, dívky by měly patřit do tohoto světa, tzn. měly by si vybírat, co je pro ně slušivé, pohodlné, módní... Lišit by se měly jen v tom, že nemusí slepě následovat módní trendy a přizpůsobovat se jejich diktátu, a taky v tom, že oblečením nadbytečně neakcentují svou sexualitu. Speciálně pro dívku má oblékání také funkci estetickou. Ta by měla zrcadlit tu část dívčí osobnosti, která je neopakovatelná. Krása je Boží dar a je třeba s ní nějak pracovat.

Jak v tomto smyslu vypadá móda na stránkách vašeho časopisu?
Určili jsme si vnitřní redakční kodex módní fotografie, který nebudeme nikdy zveřejňovat, protože slouží výhradně pro potřeby redakce a naši vlastní orientaci. Teď budeme ověřovat jeho správnost a rozvíjet ho. Kodex sestavil náš fotograf Zbyněk Pavienský, který má pro módní fotografii ohromný cit a má s ní dlouholeté zkušenosti. Důležité je, aby byla zdůrazněna dívčí osobnost a aby tam nebylo to, co lze za určitých okolností považovat za provokaci. Ty hranice se pochopitelně hledají velice obtížně, protože se (třeba podle regionů anebo i jednotlivých společenství) dost liší. My sami je teprve budeme hledat a naslouchat názorům dívek i dospělých. Móda na našich stránkách by měla být současná, rozvíjet cit pro to, co je estetické, a podpořit dívčí osobnost. Coco Chanel řekla: „Nejlepší šaty jsou takové, ve kterých si lidé nevšimnou vašeho modelu, ale vás.“ A o to jde.

Je důležité, aby se katolická děvčata ve věku 13 či 14 let starala o to, jak vypadají?
Myslím, že je to důležité pro každou dívku, ať už je katolička, nebo není. Je to dané biologicky. Dívka má ve chvíli, kdy už přestala být dítětem, ale ještě z ní není žena, před sebou zvláštní období nepoznaného terénu. Musí se seznámit se svou osobností a identifikovat se s ženskou a mateřskou rolí. Od toho je puberta: aby mladý člověk hledal a nalézal. A IN! chce být u toho: pomáhat, aby osobnost dívky byla na konci tohoto procesu celistvá.

Občas se stává, že dívka se stále cítí být dítětem a nosí své holčičí sukýnky. Přitom lidé zvenčí už ji mohou vnímat jako ženu...
Nedávno jsme si na redakční radě povídali o situaci, kdy kněz vyloučil dívku z katolické mše, protože přišla v tílku s ramínky. Nebyli jsme jednotní, jestli to bylo adekvátní, a také jsme neznali přesně kontext, ve kterém se to stalo. Někteří byli toho názoru, že taková striktní forma zákazu může u mladého člověka vyvolat úplně opačnou reakci, takže svůj účel vlastně nesplní. Myslím, že vždycky je na obou stranách potřebná velká ochota naslouchat. Nejen dívky, ale vlastně všichni by si měli uvědomovat, že nejdůležitějším momentem účasti na katolické bohoslužbě je radost z evangelia a vědomí Boží přítomnosti. A tento pocit by neměl být přehlušen něčím, co vytváří mezi lidmi nepřátelství, vzdor nebo negativní reakce. Dospělí by měli vědět, že ostrými zákazy, negativními výroky, nebo dokonce zákazem přístupu na bohoslužbu mohou vyvolat v nejistém mladém člověku reakci mnohem horší, než je samotná mladická neúcta k tradici oblékání.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 21 21. – 27. května 2019

Chrámy zvou k noční návštěvě

Více než 1 600 kostelů a modliteben se tento pátek zapojí do Noci kostelů. Stovka z nich poprvé.

celý článek


Redakci KT navštívil nuncius

Minulé úterý zažila redakce vzácnou návštěvu. Do týdenní porady se zapojil apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

celý článek


Pouť se čtenáři na Velehradě

Pro čtenáře, posluchače a diváky křesťanských médií připravili jejich tvůrci společnou pouť na Velehradě. Uskuteční se na Den dětí – v sobotu 1. června.

celý článek


Jak žít v náboženské pustině

Kostel praská ve švech. Na nedělní mši svaté se sejde tolik lidí, že musejí stát. Věková skladba je pestrá. Takové poměry jsou v některých oblastech spíše vzácným jevem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay