Co sledují věřící na Slovensku

Vydání: 2005/8 Média na Slovensku, 14.2.2005, Autor: Aleš Palán

Zatímco Česko je nejateističtější zemí Evropy, na Slovensku má víra a církev stále velmi významnou úlohu. Podívejme se, jak to u našich východních sousedů vypadá se situací v křesťanských médiích. Máme Slovákům i v tomto směru co závidět? 

BOJNICE

Návrat ukradeného Bojnického oltáře byl při dělení Československa žhavým politickým tématem. Slováci o dílo přišli už v roce 1933 a teprve v polovině devadesátých let bylo vyměněno zpět za 10 gotických obrazů. Konečně mohl gróf Ján Pálffy přestat plakat. Z rakve bývalého majitele zdejšího hradu totiž po několik let vytékaly „slzy“. Jak se později zjistilo, šlo o balzamovací chemikálii, jež reagovala s kovovými předměty v rakvi (knoflíky, meč). Vznikla sloučenina, která začala ze sarkofágu vytékat, když praskla jedna z vnitřních opěr rakve a ta se celá naklonila. I když má „zázrak“ racionální vysvětlení, autentičnosti příběhu to nic neubírá. Dodnes jde o jeden ze symbolů boje za slovenskou samostatnost.

Prvními novinami, na které ale ve zdejším kostele sv. Martina narazíte, je český Katolický týdeník. Pro pana Jaroslava z jižní Moravy, který se léčí v bojnických termálních lázních, je to překvapivé: „Vím, že Slováci stále dokáží číst česky, ale tohle jsem nečekal.“ Dokladem zájmu o češtinu je i program bojnického kina: z jedenácti lednových filmů mají slovenské znění nebo titulky jen tři snímky; zbývajících osm je v češtině. V kostele je tento poměr ale přece jen obrácený: kromě jednoho českého periodika tu nabízejí devět slovenských; všechno přehledně vyrovnané a v dostatečném množství.

KREMNICA 

Oslava šedesátin pana Gábora se v jednom kremnickém hotelu protáhla hluboko do noci. Po půlnoci přestala kapela hrát sladké mezinárodní šlágry a věnovala se výhradně slovenskému folkloru. Víno, tanec, zpěv se nesl ztichlým městečkem. Ráno ve františkánském kostele prozrazují oslavence jen unavené oči.

Stoleček určený k prodeji katolického tisku je skoro prázdný. To ale nijak nesvědčí o nezájmu faráře ho odbírat, jako spíš o zájmu farníků ho číst; skoro všechny výtisky jsou totiž rozebrané. Pan Gábor tak po mši sáhne „aspoň“ po Xaverovi, občasníku bohoslovců semináře sv. Františka. Rozveselí ho odpověď Antona Briše na otázku, na co se v semináři nejvíc těšil. „Na společenství bratrů seminaristů, chvíle strávené s Ježíšem a dobrý fotbal,“ zní bezprostřední odpověď dvacetiletého bohoslovce.

Kremnica je nádherné městečko, kde se zastavil čas. I když se tu už 700 let nepřetržitě razí mince, doba zlaté slávy města je nenávratně pryč. Po staletí se zde pod zemí kutalo zlato - jedno ze dvou zdejších zlatých ložisek leželo přímo pod náměstím - a ze zisků se stavěly honosné paláce a kostely. Barokní chrám vystupující do náměstí, jak ho zachycují staré rytiny, ale návštěvník města už dnes neuvidí. Kostel byl zbourán. Nestála za tím žádná ateistická doktrína (vždyť chrám byl se zemí srovnán v roce 1880), ale obava, že se stavba propadne do poddolované půdy a vezme s sebou i okolní domy. I dnes se kremnické náměstí na jednom místě propadá. Pan Gábor to bere jako symbol: nezapomínat na své kořeny a nevypínat hlavu pyšně do nebe. Je večer všedního dne a františkánský kostel je plný věřících. Všichni věří, že chrám stojí pevně.

Sdílet článek na: 

Sekce: Téma, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 17. – 23. dubna 2018

Kardinála Berana přivítá i sv. Vojtěch

Už o tomto víkendu přivítají v pražské katedrále rakev s ostatky kardinála Josefa Berana nejen věřící, ale také nová socha sv. Vojtěcha. O umístění skulptury tohoto…

celý článek


Macron: Opravme vztah církve a státu

Poprvé ve francouzské historii vystoupil prezident této přísně sekulární země na setkání s představiteli katolické církve. Emmanuel Macron promluvil v Bernardinské koleji…

celý článek


Skoky jsou zase živé. Už deset let

Mohutný barokní kostel ve Skokách u Žlutic dává tušit, že zde bylo významné poutní místo. A skutečně. Bylo proslavené zázračnými uzdraveními podobně jako francouzské…

celý článek


Prarodiče nás vedou po celý život

Na ty ruce vzpomínáme pořád. Až po letech pochopíme, čím nás v dětství tak upoutaly – velikostí, drsností i jiným dotykem. Nikdo totiž neumí pohladit tak jako babička či dědeček.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay