Téma

Má Bůh smysl pro humor? Na čem je to vidět?

Vydání: 10, 2.3.2011, Autor: Ctirad Václav Pospíšil

Ono hodně záleží na tom, co se myslí slovem humor. Bůh určitě smysl pro humor má, není to ovšem humor ve smyslu zabíjení času a plytké zábavy. Jeho humor je projev moudrosti, milosrdenství, otcovské starostlivosti o naše maličkosti. Takový humor je určitá filozofie, mentalita, která úzce souvisí s pravou pokorou, se schopností vyjít ze sebe, překročit sám sebe. Humor je ona lehkost nekonečné moci, která drží celý kosmos jako malé zrníčko mezi prsty a která se zároveň vyjevuje jako lehký závan větru, když se Eliáš krčí hrůzou v koutku jeskyně. Boží humor spočívá také v tom, že to, co se jeví jako Boží pošetilost, se nakonec ukazuje být neskonale moudřejší než každá pouze lidská chytrost (srv. 1 Kor 1,18–31).

celý článek


Kdo škádlí, rád má. Aneb: zbavit přebytečné tonáže

Kdo škádlí, rád má. Aneb: zbavit přebytečné tonáže

Vydání: 10, 2.3.2011, Autor: Jiří Macháně

Připravit tematickou dvoustranu o vtipálcích a humoru z prostředí naší matky církve není zas až tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Ne že by byla o „církevní“ vtipálky nouze, ale jedná se o žertování specifické, které vyřčeno v konkrétní společnosti vyzní nesmírně legračně – leč stránky novin je namnoze neunesou. Nikoliv proto, že by to byly vtipy neslušné, nýbrž proto, že znějí vtipně právě jen pro konkrétní okruh posluchačů či právě a pouze v některém společenství. Pročež, jak říká v rozhovoru jáhen MAX KAŠPARŮ, je nám třeba humoru, který rozechvěje bránici, nikoliv stud, a nevzbudí zbytečné pohoršení. Něco si o vtipech, humoru, veselí i radosti povídáme nejen s ním, ale tématem provedou čtenáře i další osoby k tomu povolané.

celý článek


Král lidumil, nebo krutý jako Nero?

Král lidumil, nebo krutý jako Nero?

Vydání: 9, 23.2.2011, Autor: Jan Paulas

Jeho otec, římský císař Karel IV., je považován za velkého evropského panovníka a jednoho z největších Čechů vůbec. Jako prvorozený syn měl jít v jeho šlépějích, ale to se mu moc nepodařilo. Římský a český král Václav IV., od jehož narození uplyne 26. února 650 let, je vnímán jako rozporuplná postava. S naším předním znalcem jeho života, historikem PETREM Čornejem, se snažíme nahlédnout tohoto panovníka jinak než černobíle.

celý článek


Kde je přítomna láska, tam je i Ježíš

Kde je přítomna láska, tam je i Ježíš

Vydání: 8, 16.2.2011

VLADIMÍR SUCHÁNEK působí jako docent na katedře divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého v Olomouci. Pod mnoha snímky je podepsán jako režisér, autor námětu, scenárista, dramaturg, kameraman, zvukař, ba i střihač. Jeho snímky nesou pečeť křesťanství. Dost důvodů, abychom se na něho obrátili s otázkami, jak by měl Kristus na filmovém plátně vypadat, jak obvykle vypadá, a především je-li možné – když byl Ježíš Bůh i člověk – aby ho někdo dobře zahrál?

celý článek


Každý si Ježíše Krista představuje po svém

Každý si Ježíše Krista představuje po svém

Vydání: 8, 16.2.2011

„Kdyby ses chtěla jít do kina podívat na film o Ježíšovi, jak bys čekala, že bude vypadat?“ zeptala jsem se své čtrnáctileté dcery. „Já nevím, to přece nikdo neví. A navíc si ho asi každý představuje po svém, takže to nejde natočit, aby odpovídal představám všech,“ zněla odpověď. „Určitě měl pohlednou tvář, vždyť si vzpomeň na Turínské plátno, všechny ty staré obrazy. Někdo si kdysi pamatoval, jak vypadal, někdo další k tomu později asi něco přidal, takže na těch obrazech je to snad pravdivé,“ přidala se do debaty babička. „Ježíš? Ne Ježíšek?“ zvedl hlavu od výkresu šestiletý syn. „Ten nám nosí dárky o Vánocích. A je taky v Andělovi Páně. Tam vypadá jako normální kluk, zapomíná bačkůrky jako já. A vypadá trochu jako Marťa ze školky.“

celý článek


Práce Jakuba Demla: mnohdy průkopnické, vždy specifické

Práce Jakuba Demla: mnohdy průkopnické, vždy specifické

Vydání: 7, 7.2.2011, Autor: Aleš Palán

Půl století je doba, za kterou stihne mnohé literární dílo spolehlivě zapadat prachem. Existuje uzavřeno ve zdech univerzitních knihoven, snad se s ním studenti setkávají i v učebnicích, ale není už dávno živé, natož burcující. Literární odkaz Jakuba Demla do této šablony nezapadá. Tento literát a katolický kněz se ostatně měřítkům a konvencím vymykal už za svého života. Snad právě proto může jeho práce přinášet útěchu a znepokojení i po tak dlouhé době. Jakub Deml zemřel před padesáti lety 10. února 1961 v třebíčské nemocnici.

celý článek


Abychom Pánu moc nepřekáželi

Abychom Pánu moc nepřekáželi

Vydání: 6, 3.2.2011, Autor: Alena Scheinostová

Ani kreativní večery, ani rekolekce pro ženy či společná četba z Velké Terezie, a dokonce ani „Přehlídka řeholníků“ – cyklus večerních setkání, při nichž se osobně představují jednotlivé řeholní rodiny: žádný z těchto hojně navštěvovaných programů na pražském Karmelu Edith Steinové není zamýšlen jako „reklamní“ či „náborová“ akce. „Na druhé straně – když se takhle někdo ‚chytí‘, proč ne,“ poznamenává sestra Denisa Červenková. „Ačkoli jsme zatím víc účastnic úspěšně provdaly, než je inspirovaly ke vstupu do kláštera.“

celý článek


Řeholníci netvoří druhou církev

Řeholníci netvoří druhou církev

Vydání: 6, 3.2.2011, Autor: Alena Scheinostová

Již popatnácté si letos o svátku Uvedení Páně do chrámu připomeneme Světový den zasvěceného života. Ten má podle přání svého ustanovitele Jana Pavla II. vyzdvihnout přínos řeholí pro celou církev a zasvěceným ženám a mužům připomenout podstatu jejich životní volby. V rozhovoru s předsedou Konference vyšších představených mužských řeholí v České republice P. MICHAELEM POJEZDNÝM, který je zároveň strahovským opatem, se ohlížíme za uplynulými dvěma dekádami svobody a všímáme si i praktických ohledů a problémů života v řádu.

celý článek


Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Jsou média jen nástroji mocných a bohatých lidí?

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Jiří Zajíc

„Z podivuhodných technických vynálezů, které zejména v dnešní době s Boží pomocí vyvinul lidský důmysl ze stvořených věcí, církev bere na vědomí a sleduje se zvláštním zájmem ty, které mají vztah především k lidskému duchu a které otevřely nové možnosti velmi snadného sdělování zpráv, myšlenek a pokynů všeho druhu. Mezi těmito vynálezy vynikají prostředky uzpůsobené tak, aby mohly zasáhnout a ovlivnit nejen jednotlivce, ale i masy a celou lidskou společnost. Je to tisk, film, rozhlas, televize a jiné; právem se tedy nazývají sdělovacími prostředky. Matka církev dobře ví, že tyto prostředky při správném používání prokazují lidstvu velké služby, neboť velmi přispívají k osvěžení a vzdělání ducha a k šíření i upevňování Božího království.“

celý článek


Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Při sledování médií je nutná zdravá skepse

Vydání: 5, 26.1.2011, Autor: Tomáš Kutil

Představy o tom, jak média pracují, jsou často poměrně vzdálené tomu, co se v nich skutečně děje. Pro jejich správné pochopení je nutné alespoň tušit, jak to v jejich provozu chodí. Na Univerzitě Karlově se médiím věnuje celá katedra mediálních studií. V jejím čele stojí Barbara Köpplová.

celý článek


Tyhle kroky by musela udělat každá vláda

Vydání: 4, 18.1.2011

Martin Steiner je ekonomem Katolického týdeníku. Hovořili jsme spolu o dopadech ekonomické krize nejen na českou ekonomiku, ale i o tom, co tato situace znamená a bude znamenat pro občany státu.

celý článek


Vládní reforma: už to začalo

Vládní reforma: už to začalo

Vydání: 4, 18.1.2011, Autor: Aleš Palán

Někteří tomu říkají nezbytné vládní reformy s cílem ozdravění české ekonomiky. Jiní se smějí, že je to jen škrtforma, a kritizují, že peníze má vytáhnout hlavně z kapes těch chudých. Jedno je však jisté: před pár týdny, na začátku ledna letošního roku, to celé začalo.

celý článek
Aktuální číslo 47 19. – 25. listopadu 2019

Svobodu musíme denně opatrovat

Slavnostní bohoslužba ve svatovítské katedrále v sobotu završila národní pouť a byla též vrcholem církevních oslav a poděkováním za 30 let svobody. Mši celebroval kardinál…

celý článek


Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes…

celý článek


Dramata Jana Pavla II.

Historickou roli papeže Jana Pavla II. v návratu svobody do našeho regionu přiblížil v bazilice sv. Petra ve Vatikánu během národní pouti při mši svaté pomocný biskup pražský.

celý článek


Češi na audienci u papeže

Tisíce českých poutníků si na závěr římské části národní pouti při středeční audienci vyslechly povzbuzení papeže Františka, některé děti se navíc svezly papamobilem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay