Výpravy za poklady Broumovska
Vydání: 23, 31.5.2016, Autor: Jiří Macháně
Někdejší hraniční hvozd ukrytý za masivem kopců, zkulturněný benediktiny a zdevastovaný ukázkovou „péčí“ komunistického režimu – dnes opět překrásné zákoutí Čech: Broumovsko.
![]() |
Vydání: 23, 31.5.2016, Autor: Jiří Macháně
Někdejší hraniční hvozd ukrytý za masivem kopců, zkulturněný benediktiny a zdevastovaný ukázkovou „péčí“ komunistického režimu – dnes opět překrásné zákoutí Čech: Broumovsko.
![]() |
Vydání: 22, 24.5.2016
Mezi diecézemi v České republice je ta ostravsko-opavská mladá slečna – slaví teprve dvacetiny. Církev však na jejím území žije už stovky let. Rozvíjela se tu v různosti místních vlivů a odlišnosti mentalit i národností německých, polských, slezských, moravských i slovenských. Podobně jako jinde v Česku zde církev zažívala a zažívá časy rozkvětu i úbytku, útlaku, opovržení i čtvrtstoletí trvající návraty do života celé společnosti. V prostoru, kde vládli komunisté s kuratelou těžkého průmyslu a hornictví rukou obzvláště pevnou, je na takové dílo (určitě zvenku) radost pohledět. Nabízíme proto dvoustranu věnovanou oslavám této diecéze. Zvláště nás potěšila možnost přinést rozhovor s jejím biskupem Františkem Lobkowiczem, který je dlouhodobě nemocný, ale v kondici (rozhodně mentální) natolik dobré, že nás mohl přijmout k setkání nad tímto tématem v ostravské Městské nemocnici, odkud vytrvale děkuje všem za modlitby i projevy přízně. (mach)
![]() |
Vydání: 21, 17.5.2016, Autor: Aleš Palán
Tohle prvenství českým zemím už nikdo neodpáře. Před sedmdesáti lety, ve volbách konaných 26. května 1946, si voliči vybrali komunistickou stranu.
![]() |
Vydání: 20, 10.5.2016, Autor: Jan Paulas
Když se poustevník svatý Antonín uchýlil do egyptské pouště, svou první zkušenost udělal s rozlišováním myšlenek, které ho napadaly. Existují totiž dobrá a špatná vnuknutí. Jak je od sebe ale odlišit?
![]() |
Vydání: 19, 3.5.2016, Autor: Martin T. Zikmund
V našem hlavním městě dnes žije bezmála 1,5 milionu obyvatel. Málokdo z nich či návštěvníků tuší, jaké ideje určovaly budovatelský étos Karla IV., po němž dosud zůstalo v Praze a jejím okolí bezpočet památek. Příznačně v Karolinu o tom hovoříme s historikem umění a prorektorem UK prof. JANEM ROYTEM.
![]() |
Vydání: 18, 26.4.2016, Autor: Václav Štaud
Ten nepříjemně táhlý zvuk sirény známe všichni. Citlivá duše strne, někomu se právě hroutí dosavadní svět. Kde asi hoří? Nebo jde o jiné neštěstí? Kolik lidských životů je v ohrožení?
![]() |
Vydání: 16, 12.4.2016, Autor: Jiří Prinz
Muslimské prostředí zná jako málokdo jiný. Jako misionář prožil v muslimských zemích devět let, z toho jen v Pákistánu šest a půl roku. Rodilý Rakušan P. GÜNTHER ECKLBAUER dnes působí jako oblát v západočeských Plasích a výbornou češtinou nám vyprávěl o svých zkušenostech.
![]() |
Vydání: 15, 5.4.2016, Autor: Jiří Macháně
Každý rok o Velikonocích se církev rozroste. Čísla statistik poskočí vzhůru. Během noci, při níž se slaví Kristovo Zmrtvýchvstání, katolíků rozhodně neubude. Naopak: stovky lidí se narodí. Nikoliv na tento svět, ale při křtu z vody a z Ducha.
![]() |
Vydání: 14, 29.3.2016, Autor: Radek Tichý
Abychom Velikonoce naplno prožili a mohli z jejich poselství čerpat, k tomu nestačí obřady ve Svatém týdnu, krátký je na to i velikonoční oktáv. Radost ze vzkříšení je proto přítomna v liturgii celého roku.
![]() |
Vydání: 13, 22.3.2016, Autor: Jan Paulas
Kdo jsou dnešní marnotratní synové? Co je motivuje k návratu do církve? A jakou pro nás mohou představovat výzvu či obohacení? Nad těmito otázkami se zamýšlíme s pastorálním teologem Mons. ALEŠEM OPATRNÝM.
![]() |
Vydání: 12, 15.3.2016, Autor: Martin Bedřich
Nejvyšší představený dominikánského řádu BRUNO CADORÉ (nar. 1954) je sympatický Francouz, původním povoláním lékař, dnes sídlící v Římě. Před několika dny navštívil i Českou republiku, aby poznal život místních řádových komunit.
![]() |
Vydání: 11, 8.3.2016, Autor: Alena Scheinostová
Láska k odlehlému kraji se může zrodit i ze třídního výletu. Jako u Jana Havelky, studenta z Prahy, který se přidal k hybatelům kulturního života na Českodubsku.
Mezinárodní sympozium v Čenstochové zahájilo jubilejní rok s připomínkou 1 150 let od smrti sv. Cyrila.
Začátek roku je pro maturující studenty také časem výběru vysoké školy. O jejich zájem s ostatními obory soupeří i teologické fakulty.
„Křesťané neznající humor žijí daleko od hory blahoslavenství,“ napsal kdysi morální teolog Bernhard Häring a rozhodně to nemyslel jako bonmot. Zkrátka humor ke zdravé…
Prakticky všichni, kdo žijí blízký a intenzivní vztah v manželství, jistě potvrdí, že k němu konflikty patří.
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019
© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena Mapa webu
RSS kanál
XML Sitemap |