Slavonice: Perla renesance

Vydání: 2005/3 Falešné pocity viny, 11.1.2005, Autor: Dominika Vykypělová

Příloha: Doma

Slavonice - malé, ale krásné město bohaté na památky - vám přiblíží neopakovatelnou atmosféru zdejší architektury, ze které ucítíte dech minulých staletí. Město mělo tvar nepravidelného kosodélníku se dvěma náměstími, mezi kterými stojí chrám Nanebevzetí Panny Marie s bývalým panským domem. (V kostele se konají pravidelné bohoslužby v neděli v 9.30 hodin). Kolem náměstí se vinou boční ulice obestavěné malými domky. Slavonicím se právem říká Perla renesance. 

Ve městě můžete sestoupit i pod zem. Zdejší podzemí se pyšní již dvěma trasami - kratší je určena pro ty, kteří nemají rádi tolik adrenalinu a stísněné prostory, neboť i malému a hubenému člověku někdy dělá trochu problémy projít uzoučkými podzemními cestičkami. Druhá trasa je určena pro náročnější turisty a jedince, kteří netrpí klaustrofobií a nemají problémy se zády. Kdo chce, může naopak vystoupat na věž, ze které je krásný rozhled na město i jeho okolí. Pro ty, kteří mají rádi spíše výstavy a dílny, je zde textilní ateliér, kde si mohou zájemci potisknout tričko. 

Určitě stojí za to projít si Grázlovu stezku: jde o místa, kde loupil a skrýval se obávaný „grázl“ - Johann Georg Grasel. Dnes už se lupičů bát nemusíte. Projdete se čistou bohatě zalesněnou krajinou kolem klikatících se potůčků a po hrázích tajemných lesních rybníků. Na stezce narazíte na často sotva zřetelné stopy života našich předků: kamenem zatarasená koryta vodních náhonů k zaniklým mlýnům, pilám či hamrům. Stezka dnes měří 25 kilometrů a vede převážně po lesních pěšinách. U zajímavých míst se nacházejí orientační cedule. Půjdete také kolem kaskády lesních rybníků Starý, Ožralý a Dědák; mezi místními se traduje, že se zde utopil starý opilý děda. Zanedlouho přijdete k rybníku Velký Trubýn, též Rákosný, nebo Spálená hájenka. V tomto „nebeském rybníku“ - rybníku bez přítoků, který je napájen pouze dešťovými srážkami - je v létě velmi příjemné koupání. Cesta vás dál dovede k zajímavému seskupení balvanů, k  tzv. Schillerovým balvanům. Podle legendy právě zde čerpal slavný německý dramatik Fridrich Schiller námět pro své dílo Loupežník a na kamenech prý dokonce vyseděl důlek.

Pak se napojíte na tzv. Menhirovou cestu - jméno dostala podle několika malých věží z kamenů, které tu kdosi postavil. I vy si můžete postavit malou kamennou věžičku. Záhy budete míjet několik skal, které skrývají pozoruhodný unikát: na samém temeni jedné ze skal se nachází mohutná skalní vana o rozměrech 160 x 90 cm a o hloubce 35 cm. Cesta vás potom dovede k psímu hřbitovu. Dle vyprávění zde rakouský ženijní major Angelo rytíř von Pichioni pohřbíval od 2. poloviny 19. století své lovecké psy. V kameni vytesaný obličej a sloupky původního oplocení tvoří poslední zbytek hřbitova.

Komu by tato procházka nestačila, může navštívit muzeum samorostů, které se nachází v hájovně pana Tůmy. Dostat se do tohoto vskutku krásného muzea je snadné: vydáte se po asfaltové silnici směrem na Stálkov a asi po 1,5 kilometru dojdete na místo. A ještě jedno muzeum bych vám doporučila navštívit: muzeum československého opevnění, které se nachází 2 km západně od Slavonic v Pevnostním areálu při červené turistické značce vedoucí na hrad Landštejn. Lze zde zhlédnout vojenskou techniku, zbraně a tři bunkry, které tvořily páteř československé obrany při očekávaném útoku ze strany Německa na konci 30. let minulého století. Myslím, že tento výběr akcí a míst obohatí a zároveň vyplní váš volný čas.

Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 16. – 22. dubna 2019

Radost Velké noci zrozená z bolesti

Prožíváme Svatý týden, živou připomínku Kristova umučení a vzkříšení.

celý článek


Mladí lidé se setkali s biskupy

Na pět tisíc mladých lidí se den před Květnou nedělí setkalo v diecézích se svými biskupy v rámci Světového dne mládeže.

celý článek


Obdělávat půdu je umění

Vesnice se vylidňují. Většina půdy je dnes v rukou velkovýroby, jen asi třetinu jí obhospodařují rodinné farmy. Proto nejen do kostelů, ale i k nakládání s půdou jsou…

celý článek


Anketa: Za co vděčím kněžím?

Média už delší dobu plní odhalení sexuálního zneužívání v církvi. Někdy kvůli tomu podléháme pokušení zapomínat, že většina kněží slouží poctivě, oddaně…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay