Přepadli spící řeholníky a nahnali je do autobusů

Vydání: 2010/15 Náhody, nebo zázraky?, 8.4.2010, Autor: Tomáš Kutil

Za pár dní, v noci ze 13. na 14. dubna, uplyne přesně šedesát let od chvíle, kdy komunisté podnikli tzv. Akci K. Při ní nezákonně a násilně přepadli kláštery mužských katolických řeholních řádů a jejich obyvatele internovali. Pozadí celé akce rozkrývá v rozhovoru pro KT historik VOJTĚCH VLČEK.

Dnes už si mnozí z nás ani neumí představit, že by někdo zastavil před klášterem, všechny jeho obyvatele vyhnal ven a odvezl pryč… Jak to tehdy podle dostupných svědectví vypadalo?

Scénář byl na všech místech obdobný: Kláštery byly krátce před půlnocí obklíčeny a přepadeny příslušníky SNB, StB a milicí, k budovám byly přistaveny auta a autobusy. Někde jim otevřeli vchod sami řeholníci, jinde dosazení zmocněnci nebo došlo k vyražení dveří. Poté vběhli ozbrojenci do kláštera, přepadli pokoje spících řeholníků a nahnali je všechny do nějaké větší místnosti, zpravila jídelny. Zde jim oznámili, že se klášter „z vůle lidu“ ruší a že budou převezeni do centralizačního střediska. Řeholníci si museli pod dohledem strážců během deseti minut sbalit nejnutnější věci a nastoupit do autobusů. Poté byli převezeni do zmíněných centralizačních středisek. Máme zprávy o tom, že dva řeholníci se pokusili v Praze a v Moravské Třebové uprchnout, ale byli zatčeni. Několik řeholníků, kteří nebyli v době akce v klášteře, nýbrž na cestách, se začalo skrývat. Nejdéle to vydržel dominikán P. Dominik Marek – až do roku 1961, kdy se dobrovolně přihlásil úřadům, protože se domníval, že se na něj vztahuje amnestie z roku 1960. Místo omilostnění však byl odsouzen na čtyři roky odnětí svobody.

Je možné říci, jak dlouho a jak důkladně byla celá akce dopředu plánovaná?

Prý měla velmi podrobný rozpis, co kdy a kde budou její aktéři dělat… Akce byla detailně připravována téměř tři čtvrtě roku. Připravoval ji Státní úřad pro věci církevní, SNB a StB prostřednictvím svých orgánů v krajích a okresech. Církevní tajemníci pořizovali soupisy klášterních budov, jejich plány, evidovali počty řeholníků, vytvářeli jejich seznamy dle domů, ale také kádrové posudky – ti „nebezpečnější“ (provinciálové, představení domů a další „reakční“ řeholníci) měli skončit v internačním táboře s přísnějším režimem. V březnu 1950 byli do salesiánských a jezuitských internátů, které byly nejpočetnější, dosazeni zmocněnci, aby kontrolovali chod domů, činnost řeholníků a studentů, hospodářské poměry, možnosti úniku apod. V této době už někteří prozíraví řeholníci cosi nekalého tušili, a proto se pokusili ukrýt cennosti, případně dávali bohoslovcům peníze, aby je zabezpečili pro těžkou budoucnost. Za to pak byli někteří z nich odsouzeni. Akce K byla tedy skutečně detailně plánována, protože i ti řeholníci, kteří nebyli v době přepadení klášterů doma, byli později zajištěni a převezeni do internace. S podobnou precizností si počínalo například gestapo při vyhlazení Lidic.

Počítali komunisté s odporem, měli nějaký krizový scénář?

O tom, že se komunisté obávali určitých komplikací, případně i odporu, svědčí fakt, že se samotného zásahu proti neozbrojeným řeholníkům zúčastnilo 270 orgánů StB, 946 příslušníků SNB a četné jednotky Lidových milicí. K deportaci řeholníků bylo pak použito 71 autobusů a 129 automobilů. Každý klášter byl přepaden několika desítkami členů ozbrojených složek. Navíc – aby se předešlo protestům věřících – bylo zajištěno, aby hned následujícího dne byla v kostelích u přepadeného kláštera sloužena mše některým z diecézních kněží. Případné nesouhlasné reakce měli obyvatelstvu rozmlouvat místní předsedové národního výboru. Akce byla samozřejmě přísně utajovaná.

Sdílet článek na: 

Sekce: Rozhovory, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay