Rozhovory

Bratr Alois z Taizé: Chceme být znamením naděje a smíření

Bratr Alois z Taizé: Chceme být znamením naděje a smíření

Vydání: 3, 16.1.2006, Autor: Josef Pazderka

Bratr Roger sám vyšel z evangelického prostředí, ale v těsném kontaktu s papežem Janem XXIII. zjistil, že je skutečně možné se usmířit - že nemusíme stále jen diskutovat o tom, jak bychom se jednou mohli usmířit, ale že první krok můžeme udělat už nyní.

celý článek


Jeden z dvanácti zpravidal zrazuje

Jeden z dvanácti zpravidal zrazuje

Vydání: 1, 2.1.2006, Autor: Jan Paulas

celý článek


Když Bůh udělá salto mortale

Když Bůh udělá salto mortale

Vydání: 52, 19.12.2005, Autor: Renáta Holčáková-Masto

Jsme jako kanály, které zavlažují pole. Existují kanály vnější a vnitřní, přičemž ty vnitřní nejsou vidět, ale jsou nejblíže ke zdroji, k prameni. A tak je to i s námi. Čím víc jsme schované, tím jsme Bohu blíž. Nebo tlakový hrnec. Ve vzduchoprázdnu vaří rychleji, a tak i my v osamění, tichosti chápeme dříve.

celý článek


II. vatikánský koncil končil před 40 lety

II. vatikánský koncil končil před 40 lety

Vydání: 51, 13.12.2005, Autor: Johana Bronková

Rozhovor Radia Vatikán s kardinálem Robertem Tuccim. Guitton se ptal francouzského prezidenta Charlese de Gaulle, jaká událost byla podle něj v uplynulém století nejdůležitější, a de Gaulle odpověděl: „Druhý vatikánský koncil.“

celý článek


Violista musí být básník

Violista musí být básník

Vydání: 49, 29.11.2005, Autor: Ondřej Tuček

říká docent Jan Pěruška, violista, otec, soused a pěstitel jabloní První schůzku na rozhovor odmítl na poslední chvíli. Prý „něco má“. Potkal jsem ho cestou domů - svištěl s dvěma syny a dcerou na cyklistickou vyjížďku. Nepřekvapilo mě to. Když docent violové hry, člen Stamicova kvarteta Jan Pěruška zrovna nekoncertuje ve světovém music hallu, kuchá ryby pro sousedku nebo veze jinou nemohoucí sousedku na nákup, fandí svým synům na fotbale, eventuálně štěpuje jabloň.

celý článek


Miles Jesu pomáhá těm nejpotřebnějším

Miles Jesu pomáhá těm nejpotřebnějším

Vydání: 47, 15.11.2005, Autor: Anna Ferbie

S lékařem Andrejem Malíkem o misiích v Nigérii, Indii i jinde Jen pár kroků od hospice sv. Alžběty v Kamenné ulici v Brně stojí malý, nenápadný domeček s předzahrádkou. Náhodný chodec by jen stěží uhodl, kdo v něm bydlí. Na drátěném plotě, který býval obvyklý kdysi v dávné době totality, chybí vizitka. Pokud by někdo pátral, zjistí, že zde má trvalé bydliště několik mladých mužů z mezinárodní komunity Miles Jesu. Rozhodli se zasvětit svůj život Bohu a nejpotřebnějším lidem. Jedním z nich je také slovenský lékař Andrej Malík.

celý článek


Hvězda, která nezapadla

Hvězda, která nezapadla

Vydání: 45, 31.10.2005, Autor: Josef Nerušil Milan Badal,

K nejstarším ryze českým šlechtickým rodům patří Sternbergové. V jejich erbu září hvězda, odvozená prý od samotné hvězdy betlémské. Staronovým pánem na hradě je čerstvě vyznamenaný Český Šternberk je 82letý pan Zdeněk.

celý článek


Obnovovat tvář člověka

Obnovovat tvář člověka

Vydání: 43, 19.10.2005, Autor: Josef Nerušil Milan Badal,

S básníkem Zdeňkem Rotreklem o tradici, literatuře i štěstí V brněnských ulicích lze i dnes potkat vzpřímeného štíhlého muže, kterému by člověk stěží hádal pětaosmdesát. A už vůbec ne to, že strávil 13 let v nejtěžších komunistických lágrech, ba dokonce že byl odsouzený k trestu smrti. Ani studenti si neuvědomují, že právě potkali svou „maturitní otázku“. Setkání s básníkem a jeho verši má být možná právě takové.

celý článek


Na Větrné hůrce jsem objevil New York

Na Větrné hůrce jsem objevil New York

Vydání: 41, 4.10.2005, Autor: Jan Mazanec

S jedenáctinásobným otcem Lubomírem Náglem o umění, rodině a jednom kolapsu V pražském kině se začíná promítat filmový dokument: „Já jsem Kateřina Náglová a mám mladší sestru Kristýnu,“ říká dívka. Kamera se o kousek pohne doprava. „Já jsem Kristýna Náglová a mám mladší sestru Markétu,“ říká další dívka... Když se kamera pohne asi poosmé, přítomným intelektuálům klesá čelist a padá pivní pěna.V době, kdy na jednu českou matku připadá spíš jedno než dvě děti, působí „Náglova jedenáctka“ jako zjevení.

celý článek


Mateřská centra zanechávají stopu

Mateřská centra zanechávají stopu

Vydání: 35, 22.8.2005, Autor: Gabriela Plačková

Rozhovor s Rút Kolínskou, Ženou Evropy roku 2003 Zakládající členka ekologického hnutí Pražské matky Rút Kolínská má pět dětí a říká, že jejím hlavním oborem se stalo mateřství. Neomezila se ale jen na péči o své děti. Tím, že založila první mateřské centrum (MC) v České republice, se zasloužila o to, aby i další maminky prožily dobu strávenou na mateřské dovolené spokojeněji. Za rozvoj občanské společnosti v Česku a za zapojení sítě mateřských center do mezinárodní organizace získala v roce 2003 ocenění Žena Evropy.

celý článek


Daří se nám, takže nám možná lidé závidí

Daří se nám, takže nám možná lidé závidí

Vydání: 31, 15.8.2005, Autor: Anna Ferbie

Rozhovor nejen o Fatimském apoštolátu s Pavlem Dokládalem Každou první sobotu v měsíci se do centra Fatimského apoštolátu, do Koclířova u Svitav, sjíždí stovky věřících. Vesnicí se rozléhá zpěv mariánských písní a na každém kroku člověk potká někoho s růžencem v ruce či na krku. Apoštolát pořádá spoustu dalších zajímavých a lákavých akcí i v průběhu celého roku. Mezi věřícími je na jedné straně přijímán s velikým nadšením, a na druhé straně s nevolí. Na to vše jsme se ptali jeho prezidenta P. Pavla Dokládala.

celý článek


Držel jsem v rukou zakrvácené oděvy mučedníků

Držel jsem v rukou zakrvácené oděvy mučedníků

Vydání: 33, 8.8.2005, Autor: Vojtěch Vlček

Rozhovor s P. Františkem Adamcem, politickým vězněm komunismu Kde není nikdy Pánbůh? V důchodu. Kdo je patronkou turistů? Skleróza. Který svatý je nejpomalejší? Svatý Martin - i když jede na koni, přijede až po Všech svatých. Tyto a další vtipné průpovídky můžeme slyšet od P. Františka Adamce, který je pověstný svým smyslem pro humor. Jeho životní příběh ale moc humorný není.

celý článek
Aktuální číslo 37 10. – 16. září 2019

Naděje, pokoj a smíření pro Afriku

Během týdenní cesty do tří afrických zemí – do Mozambiku, na Madagaskar a Mauricius – navštívil papež František charitní centra, nemocnice, mluvil k politikům, duchovním,…

celý článek


Škola jako bezpečný přístav

Jak by měl vypadat ideální učitel našich dětí? „Chytrý,“ myslí si jeden rodič. „Spíše empatický,“ pomyslí si druhý. „Co třeba Jan Amos Komenský?“ podotkne poslední.

celý článek


Blízká setkávání na každý den v roce

Inspirativní čtení na každý den, a k tomu kvalitní obrazový doprovod, katolické kalendárium i přehled církevních úřadů a médií v ČR přináší nové vydání Cyrilometodějského…

celý článek


Jak mluvit o Božích přikázáních?

Desatero. Zákon, který Bůh dal Mojžíšovi před více než třemi tisíci lety, tisíce kilometrů od nás. A stále je platný! Jak o něm mluvit s dětmi, aby ho neměly jen…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay