Rozhovory

Režíruji samé absurdisty

Režíruji samé absurdisty

Vydání: 50, 11.12.2007

„Pánové z mých ,šťastných‘ šedesátých let se v mé duši ,ubytovali‘ natrvalo a nikoho mezi sebe nepouští.“S režisérem Andrejem Krobem o hrách Václava Havla, nutnosti správně rozumět „svému“ autorovi, idealistické polistopadové divadelní produkci či o slavné inscenaci Havlovy Žebrácké opery v Horních Počernicích.

celý článek


Díky víře zatím nepropadám zoufalství

Díky víře zatím nepropadám zoufalství

Vydání: 49, 4.12.2007, Autor: Zita Chalupová

S přírodovědcem Pavlem Nováčkem o rozvojové spolupráci, klimatických změnách, udržitelném rozvoji a horské turisticeProblémy související s životním prostředím, jeho zkoumáním či ochranou, a rozvojová spolupráce, to jsou hlavní oblasti zájmu vysokoškolského pedagoga a environmentalisty RNDr. Pavla Nováčka. Na konci 90. let pracoval v Centru interdisciplinárních studií při Univerzitě Palackého v Olomouci. Z jeho podnětu začal již v roce 2000 vznikat ve spolupráci s katedrou geografie na Přírodovědecké fakultě UP obor mezinárodní rozvojová studia. Se začátkem letošního akademického roku byla otevřena samostatná katedra rozvojových studií. Pavel Nováček se stal jejím vedoucím.

celý článek


O dětech, andělech a dobrých lidech

O dětech, andělech a dobrých lidech

Vydání: 48, 27.11.2007, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s Martinou Šmukovou, modelkou a prezidentkou Nadačního fondu dětské onkologie KrtekMartina Šmuková je modelka na mateřské dovolené. Našinec se s ní mohl doposud setkat spíše v televizních reklamách či na stránkách módních časopisů a obdivovat se přitom jejímu půvabu nebo nejnovější módě, kterou prezentovala. Ovšem to nejdůležitější, čím ji Pán Bůh obdařil, není ani tak její šarm, ale především dobré srdce.

celý článek


Nemyslím si, že bych udělala něco mimořádného,

Nemyslím si, že bych udělala něco mimořádného,

Vydání: 47, 20.11.2007, Autor: Radek Gális

řekla sestra Marie Akvinela v posledním rozhovoru pro Katolický týdeníkPřed několika dny zemřela ve věku osmdesáti čtyř let sestra Marie Akvinela zKongregace Školských sester de Notre Dam, spoluzakladatelka adlouholetá ředitelka Domova Svaté rodiny vPraze. Do noviciátu vstoupila ještě za války, za komunistů byla internována vpohraničí, kde se starala opostižené děti, po roce 1989 se pak stala první ředitelkou Domova Svaté rodiny, který vPraze pomáhala založit. Znají ji tisíce dětí arodičů, jimž pomáhala naplnit jejich život vírou aláskou. Zemřela jen pár týdnů před vánočními svátky, na které pro KT zavzpomínala ve svémnedokončeném rozhovoru.

celý článek


Bratr Gottschalk jako Boží šašek, nezbedník a šibal

Bratr Gottschalk jako Boží šašek, nezbedník a šibal

Vydání: 46, 13.11.2007, Autor: Matúš Demko

Rozhovor s řeholníkem a básníkem Karolem Lovašem, bývalým slovenským novinářemPracoval jako úspěšný moderátor slovenského rádia Twist, před jedenácti lety byl za spoluautorství Žurnálu oceněn Literárním fondem. A ještě před osmi lety přinášel coby politický reportér zprávy z válečné Jugoslávie. Dnes studuje ve čtvrtém ročníku na pražské Katolické teologické fakultě a žije jako student v premonstrátském klášteře v Želivě. Píše poezii. Jeho občanské jméno je Karol Lovaš, řeholní bratr Gottschalk, básně publikuje pod pseudonymem brat Šavol.

celý článek


Jsem přesvědčen, že biskup má být pastýř

Jsem přesvědčen, že biskup má být pastýř

Vydání: 45, 6.11.2007

Čtenáři Katolického týdeníku se ptali Mons. Jiřího Paďoura Před časem jsme čtenářům nabídli možnost zaslat jakýkoli dotaz pro českobudějovického sídelního biskupa Jiřího Paďoura s tím, že nejzajímavější dotazy a odpovědi uveřejníme. V redakci se nahromadila řada otázek, na které pan biskup písemně odpověděl. Připojil také pár slov o tom, jaký smysl má pro dnešní dobu poslání biskupa.

celý článek


Jsem-li poslední, udělám radost předposlednímu

Jsem-li poslední, udělám radost předposlednímu

Vydání: 44, 30.10.2007

Pro víru není důležité, zda je pozemský svět středem vesmíru, říká v rozhovoru Jan NovotnýProfesor, doktor přírodních věd, kandidát věd. Všechny tyto tituly čteme u jména Jana Novotného, který přednáší o gravitaci, částicích, polích, relativitě, mechanice – zkrátka o fyzice, ale také o filozofii a myšlení na Přírodovědecké a Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Bývá rovněž častým hostem brněnské hvězdárny, kde přednáší nejen o nekonečnu v matematice a ve vesmíru, ale i o tom, jaký člověk vlastně byl Albert Einstein.

celý článek


Chybí kvalitní dramaturgie v širším slova smyslu

Chybí kvalitní dramaturgie v širším slova smyslu

Vydání: 43, 23.10.2007

S dramatikem, esejistou, publicistou, hudebníkem i pedagogem doc. Přemyslem Rutem hovoříme nejen o současných otázkách týkajících se naší společnosti, ale také o kráse rozhlasu, jeho neduzích či o důležité roli dramaturgie, které se dnes napříč všemi kulturními odvětvími nedostává.

celý článek


Kultura se vždy zrodí znovu jako fénix

Kultura se vždy zrodí znovu jako fénix

Vydání: 42, 16.10.2007

S režisérem Krzysztofem Zanussim o evropském filmu a setkáních s Janem Pavlem II.Slavný polský režisér Krzysztof Zanussi, tvůrce snímků Struktura krystalu, Iluminace, Ochranné zbarvení, Spirála, Černá slunce a mnoha dalších přijel do hanácké metropole na nedávný festival duchovních filmů Film ve znamení ryby, na němž se promítala dvě jeho díla: Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou a Persona non grata. Při této příležitosti jsme mu položili několik otázek.

celý článek


I odlišné tradice nás mohou inspirovat

I odlišné tradice nás mohou inspirovat

Vydání: 41, 9.10.2007

Rozhovor s bratrem Josefem, jediným Čechem žijícím ve francouzské komunitě TaizéMalá francouzská vesnička Taizé je mezi mladými křesťany známé místo. Asi by se mezi nimi stěží hledal ten, kdo by dosud neslyšel o mezinárodním setkávání mladých lidí. Pořádá je komunita v Taizé, kterou tvoří asi 100 bratrů z různých zemí. Jedním z nich je i bratr Josef, Čech.

celý článek


O životě má mluvit ten, kdo je na jeho konci

O životě má mluvit ten, kdo je na jeho konci

Vydání: 40, 2.10.2007

Rozhovor s rozhlasovým a divadelním režisérem Janem Lormanem o seniorech a stáříS Janem Lormanem, který společně se svou manželkou Blankou založil občanské sdružení ŽIVOT 90, jsme vedli v předvečer Mezinárodního dne seniorů mezigenerační rozhovor o přístupu společnosti ke starším lidem, o vnímání stáří, o zdravé zkušenosti se smrtí a o významu posledních slov člověka.

celý článek


Věci, svěřené do režie nejvyšší

Věci, svěřené do režie nejvyšší

Vydání: 39, 25.9.2007, Autor: Antonín Randa

Rozhovor s P. Leošem Ryškou a P. Martinem Holíkem o TV Noe a Radiu ProglasCo mají společného Mach, Šebestová, Martin Holík a Leoš Ryška? Nevíte? Zkuste nápovědu: a) Psa Jonatána, b) Paní Kadrnožkovou, c) Utržené sluchátko. Správná odpověď? Samozřejmě „c“!

celý článek
Aktuální číslo 47 19. – 25. listopadu 2019

Svobodu musíme denně opatrovat

Slavnostní bohoslužba ve svatovítské katedrále v sobotu završila národní pouť a byla též vrcholem církevních oslav a poděkováním za 30 let svobody. Mši celebroval kardinál…

celý článek


Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes…

celý článek


Dramata Jana Pavla II.

Historickou roli papeže Jana Pavla II. v návratu svobody do našeho regionu přiblížil v bazilice sv. Petra ve Vatikánu během národní pouti při mši svaté pomocný biskup pražský.

celý článek


Češi na audienci u papeže

Tisíce českých poutníků si na závěr římské části národní pouti při středeční audienci vyslechly povzbuzení papeže Františka, některé děti se navíc svezly papamobilem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay