Rozhovory

Naší největší devízou je křesťanský charakter

Naší největší devízou je křesťanský charakter

Vydání: 14, 1.4.2008, Autor: Jiří Macháně

Místopředseda KDU-ČSL David Macek nejen o hledání tváře lidové stranyAch, ti lidovci. Z kolika úst byl v poslední době slyšet tento povzdech... A nebylo to zdaleka jen od zavilých nepřátel strany, kteří by byli nejraději, kdyby tato jediná strana v České republice, která se hlásí (minimálně svým názvem) ke křesťanství, zmizela z politické scény. Vzdychají totiž i její letití a věrní voliči. O situaci v KDU-ČSL a o její budoucnosti, o volbě prezidenta i o vztahu s církví hovoříme s místopředsedou lidovců Davidem Mackem.

celý článek


Dobrá fotka dokáže pohnout divákem

Vydání: 13, 25.3.2008

Rozhovor s Karlem Cudlínem, fotografem mizejících světůPracoval jste ve skupině oficiálních fotografů bývalého prezidenta Václava Havla. Vedle toho jste cestoval po Ukrajině, fotil sociální dokument. Lze obecně říct, co vás zajímalo víc – fotografovat prezidentský úřad, nebo vesnici?

celý článek


Pater Damián de Veuster - můj hrdina

Pater Damián de Veuster - můj hrdina

Vydání: 13, 25.3.2008, Autor: Aleš Palán

S Peterem Žaloudkem o ráji a pekle na Havajských ostrovechKrádeže, znásilňování, právo silnějšího, chybějící zdravotní péče. Takto bezútěšně vypadala situace v kolonii malomocných na havajském ostrově Molokai před rokem 1873. „Tehdy se pojednou otevřelo nebe a seslalo jim (malomocným) člověka – patera Damiána. Jeho příchodem nastala úplně nová éra,“ píše ve své knize Otec malomocných a Molokai slovenský autor žijící ve Vídni Peter Žaloudek. Kdo se s životem belgického kněze Damiána de Veuster seznámí blíž, nebude pokládat Žaloudkova slova za nadnesená. Peter Žaloudek se zdejší kolonii malomocných věnoval osm let, prozkoumal řadu archivů, Havaj i osmkrát navštívil.

celý článek


Křížová cesta vede z kriminálu na popraviště

Křížová cesta vede z kriminálu na popraviště

Vydání: 12, 18.3.2008, Autor: Zita Chalupová

S disidentem a evangelickým farářem Janem Šimsou o Velikonocích, napadení veřejného činitele a křesťanství bez přídomkůTeprve před několika dny zrušil Ústavní soud komunistické rozsudky staré 30 let, které byly vyhlášeny nad evangelickým farářem a signatářem Charty 77 Janem Šimsou. V následujícím rozhovoru s ním hovoříme nejen o důvodech jeho tehdejšího věznění, ale také na téma velikonoční.

celý článek


Anastáz Opasek vždy doufal v to lepší

Anastáz Opasek vždy doufal v to lepší

Vydání: 11, 11.3.2008, Autor: Aleš Palán

S P. Janem Křtitelem Kohlem o dlouhé cestě ke kněžství a na BřevnovPřed několika dny – 21. února – oslavil v břevnovském klášteře P. Jan Křtitel Kohl své osmdesátiny. V roce 1950 ho odtud vypudili komunisté a on se na Břevnov mohl vrátit až po 40 letech.

celý článek


"Hrál jsem se smrtí na honěnou"

"Hrál jsem se smrtí na honěnou"

Vydání: 10, 4.3.2008

Když loni v dubnu Miloš Prášil dorazil do Afghánistánu, strávil nejdříve Velikonoce na jedné německé základně. Čekal tam se svou jednotkou na odlet k českým vojákům do Fajzabádu. Tak poklidně proběhly první dny v Afghánistánu, kde později bojoval o holý život. Na rozhovor s oceněným vojákem jsme se vypravili na Slapy, kde se zotavuje.

celý článek


Kněz je knězem v každé době

Kněz je knězem v každé době

Vydání: 9, 26.2.2008

Životní pouť politického vězně P. Vítězslava Kozy ve vzpomínkách jeho sestryVláda jedné strany, diktatura, totalitní politický systém – různé názvy pro zločinný režim, který tvrdě zasáhl do osudů mnoha nevinných lidí. Letos uplyne šedesát let od únorového komunistického puče v Československu, který těžce poznamenal dějiny této země a tvář naší společnosti – dodnes na sobě nese stopy těchto událostí. Jedním z perzekvovaných byl i P. Vítězslav Koza, který byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu a následně prošel martyriem komunistických žalářů. Od jeho úmrtí uplynulo letos dvacet let. Vzpomíná na něj jeho sestra Libuše Stěhulová.

celý článek


Na zabouchnuté dveře se musí zaklepat znovu

Na zabouchnuté dveře se musí zaklepat znovu

Vydání: 8, 19.2.2008, Autor: Karolína Peroutková

Důležité je nenechat se odradit, říká v rozhovoru boromejka Marie Goretti Boltnarová Je drobná, malá a neustále se usmívá. Ve svém životě pomohla spoustě lidem, je vzorem vytrvalosti, důvěry v Boží pomoc a životního optimismu. Přesto byla veřejnosti téměř neznámá. To se však změnilo, když v listopadu minulého roku byla za svou činnost významně oceněna.

celý článek


Plaché křesťanství Marka Ebena

Plaché křesťanství Marka Ebena

Vydání: 7, 12.2.2008, Autor: Markéta Lakosilová

S trochou nadsázky by se jméno Marek Eben dalo přirovnat ke známé značce Klasa, která u takto označených výrobků garantuje mimořádnou kvalitu. Pokud se např. televizní divák v programu dočte, že v nějakém pořadu vystupuje Marek Eben, má jistotu, že pořad nebude pokleslý, nudný ani trapný. Díky svému inteligentnímu humoru se Marek Eben těší oblibě u všech generací. Věřící diváky pak může navíc povzbudit, že se v jeho slovech objevují více či méně skrytá poselství křesťanské víry.

celý článek


"Velmi těžké rozhodnutí a zraňující krok"

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

„Na prvním místě musíme poděkovat biskupu Pavlu Posádovi za jeho liturgickou a katechetickou službu, kterou vykonával po celou dobu od své nemoci až do jmenování pomocným biskupem v Českých Budějovicích,“ předeslal hned v úvodu našeho rozhovoru královéhradecký biskup a apoštolský admnistrátor litoměřické diecéze Dominik Duka. Hovořili jsme s ním o souvislostech odvolání biskupa Pavla Posáda z litoměřické diecéze.

celý článek


"Nesouhlasím, že litoměřická diecéze je kamenolom"

Vydání: 6, 5.2.2008, Autor: Jiří Macháně

Nový českobudějovický světící biskup Pavel Posád neodchází podle svých slov z Litoměřic s pocitem křivdy. A na věřící v diecézi, do které míří, se těší. Zeptali jsme se jej na souvislosti jeho jmenování i na čtyři roky, které prožil s lidmi litoměřické diecéze.

celý článek


Teprve evangelium nás může osvobodit

Teprve evangelium nás může osvobodit

Vydání: 4, 23.1.2008, Autor: Martin T. Zikmund

„V Praze je čím dál více patrná žízeň po duchovním životě,“ říká v rozhovoru P. Josef Čunek SJKdyž se vysloví jméno „Čunek“, většina lidí v České republice si myslí, že ví, o koho jde. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek však není jediný ze své rodiny, kdo stojí za pozornost. Zatímco jeho mladší bratr Václav se stal salesiánským knězem, starší bratr Josef se dal k jezuitům. Právě s ním hovoříme o jeho rodinném zázemí, studiu teologie, Tovaryšstvu Ježíšovu i o pastorační službě v hlavním městě.

celý článek
Aktuální číslo 9 25. února – 2. března 2020

Křížová cesta Josefa Toufara

Sedmdesát let od smrti komunisty umučeného kněze P. Josefa Toufara připomíná jeho památku tento týden celá řada akcí.

celý článek


Evropský turnaj ve futsalu se českým kněžím vydařil

Minulý týden Česká republika poprvé pořádala evropský šampionát kněží ve futsalu. Český tým před domácím publikem vybojoval zatím nejlepší umístění v historii.

celý článek


Co jiní potřebují, tím my mrháme

Nadchází čas přípravy na Velikonoce, kdy v sobě oživujeme střídmost a pěstujeme odříkání. Ve světě, který nás vede k tomu, abychom spotřebovávali mnohem více, než…

celý článek


Dobrá kniha: Zlatý hattrick Ladislava Heryána

Dobrou knihou roku 2019 v literární anketě KT se stal titul „Sami na této zemi?“ z pera P. Ladislava Heryána.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay