Vydání: 18, 27.4.2010, Autor: Gabriela Plačková
K cestám na poutní místa neoddělitelně patří také prosby poutníků, s nimiž za Kristem, Pannou Marií či světci přicházejí. Co když se nám ale naše prosby nenaplní? A je vůbec dobré, abychom si tímto způsobem na Bohu něco vymáhali? Odpověď jsme hledali společně se zasloužilým poutníkem, knězem Františkem Líznou.
celý článek
Vydání: 17, 21.4.2010, Autor: Aleš Palán
Třináctého dubna oslavil emeritní královéhradecký arcibiskup KAREL OTČENÁŠEK devadesáté narozeniny. Není to přitom jediné jubileum, které si v tomto roce bývalý politický vězeň připomene.
celý článek
Vydání: 16, 15.4.2010, Autor: Milan Badal
Sedíme u krásného obdélníkového stolu ve funkcionalistické brněnské vile, kde žije profesor Mojmír Kyselka se svou ženou. Dům postavil ve třicátých letech jeho tatínek, významný architekt. Dnes je objekt prohlášen kulturní památkou. Také stůl, na který paní domu přináší dobroty, není ledajakým stolem: je od slavného francouzského architekta Le Corbusiera.
celý článek
|
Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Renata Bernardi
Před velkou výkladní skříní a nápisem Střihoruký Edward stojí a už z dálky se usmívá vysoký tmavovlasý muž s brýlemi. V Brně ho zná snad každý. Jeho kadeřnictví, pojmenované po hlavní postavě dvacet let starého filmu Tima Burtona, kdysi začínalo v suterénu v miniaturním pokojíčku bez oken. Postupně se přesunulo na výsluní do příjemných prostor, z nichž je krásný výhled přímo na kostel svatého Michala. A není to spojitost náhodná. Při láskyplné péči o vaše vlasy si s Janem Špilarem můžete povídat o všem. I o jeho poslání jáhna, provázejícího snoubence na cestě k manželství, i o jeho práci auditora církevního soudu, který provází rozcházející se manžele na cestě od manželství.
celý článek
Vydání: 15, 8.4.2010, Autor: Tomáš Kutil
Za pár dní, v noci ze 13. na 14. dubna, uplyne přesně šedesát let od chvíle, kdy komunisté podnikli tzv. Akci K. Při ní nezákonně a násilně přepadli kláštery mužských katolických řeholních řádů a jejich obyvatele internovali. Pozadí celé akce rozkrývá v rozhovoru pro KT historik VOJTĚCH VLČEK.
celý článek
Vydání: 14, 30.3.2010, Autor: Karla Ladwigová
Pedagogickou práci chápe jako službu a svou tvorbu jako životní potřebu. Muzicíruje na violu po Antonínu Dvořákovi a v obnově kapliček a božích muk objevuje „genia loci“ šumavské krajiny. Historik architektury Radko Chodura.
celý článek
Vydání: 12, 18.3.2010, Autor: Štěpán Havlíček
Tak jako se ve vážné hudbě během staletí vývoje kodifikovalo složení smyčcového kvartetu, je i nástrojové obsazení rockové skupiny víceméně dané: sólová a doprovodná kytara, baskytara, bicí. Někdy se přidávají klávesy, jindy různé dechové nástroje. A někdy také housle. Ty jako první přinesl do českého bigbítu Jan Hrubý.
celý článek
Vydání: 11, 10.3.2010, Autor: Aleš Palán
Miloslav Frank studoval v druhé polovině čtyřicátých let na salesiánských středních školách. Ten rok se zrovna chystal na maturitu. V noci ze 13. na 14. dubna 1950 ho ovšem ve studentátě v Přestavlkách zastihla likvidace mužských řeholních řádů.
celý článek
|
Vydání: 10, 2.3.2010, Autor: Karel Tejkal
Je to patrně nejslavnější rozhlasová reportáž. Natočil ji v roce 1957 v Brně Přemysl Matula, líčí v ní operaci srdce těžce nemocného třináctiletého chlapce Petra Bělousova a všem rozhlasovým novicům ji moudří šéfové doslova otloukali o hlavu: „To je reportáž! Tak se to dělá!“ I dnes by měli pravdu – tento povýtce rozhlasový žánr schází na úbytě, reportérů neslyšet. Ke své hanbě doznávám, že ani mě desítky let nenapadlo zajímat se o Petrův osud, položit si tu nejprostší otázku: Přežil jednu z prvních operací srdce u nás? Jaký byl jeho další osud? Až před pár lety jsem se nesměle, doufám taktně, ve vysílání zeptal. Jen jsem došel ze studia do redakce, zvonil telefon: „Tady Bělousová, předávám manžela.“ Prožíval jsem jeden z nejsilnějších okamžiků své půlstoleté rozhlasové dráhy. Příští den jsem jel do Brna a náš rozhovor od té doby pokračuje. Z očí do očí, a díky internetu i po síti. Také letos jsem PetrU Bělousovi popřál do nového roku a zajímal se…
celý článek
|
Vydání: 9, 23.2.2010, Autor: Aleš Palán
Jako by ten exotický název do staré chalupy na kraji zapadlé vesnice v pohraničí ani nepatřil. Dauphin – jak se nakladatelství Daniela Podhradského nazývá – znamená francouzsky delfín, ve významu korunní princ. Když jsem se Dana Podhradského při jednom z našich předchozích setkání snažil přistihnout na švestkách a zeptal se ho, jestli tedy vydává knihy pro elitu, poučil mě, že se snaží vydávat elitní knihy. Podle mnoha zainteresovaných se mu to daří.
celý článek
Vydání: 8, 16.2.2010, Autor: Jiří Macháně
Je jen pár desítek minut po poledni minulé soboty. Usedáme na královéhradeckém biskupství k exkluzivnímu rozhovoru s právě jmenovaným novým pražským arcibiskupem DOMINIKEM DUKOU. Lidé (nejen) v Česku se jen před několika málo okamžiky dozvěděli, že to bude právě on, kdo usedne na pražský arcibiskupský stolec a stane tak v čele nejstarší české diecéze.
celý článek
Vydání: 7, 10.2.2010, Autor: Jan Mazanec
Možná právě v době hrozivého nárůstu automobilismu může řadu lidí oslovit poutník, který absolvuje tisíce kilometrů pěšky. Není to nějaký mladý romantický bloudivec, ale téměř 70letý kněz: P. František Lízna. Jeho zatím poslední poutí byla loni cesta do italské Sieny ke sv. Kateřině Sienské. Z cesty do španělské Compostely a ukrajinského Chersones vyšly knižně jeho poutní deníky – druhý z nich s názvem „Šel jsem však vytrvale“ (Cesta 2008) zvítězil v loňském prvním ročníku ankety Katolického týdeníku Křesťanská kniha.
celý článek