26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Vzájemná výpomoc ve vládním balíčku

21. 1. 2009

|
Tisk
|

Vydání: 2009/4 Obrácení sv. Pavla, 21.1.2009, Autor: Alena Scheinostová

Příloha: Doma

Chcete se vrátit do práce, jenže pro vaše dítě nemají ve školce místo. Nebo je váš potomek často nemocný, na školku ještě malý či odcházíte do práce dřív, než školka ráno otevírá. Takovým problémům vychází vstříc prorodinný balíček Ministerstva práce a sociálních věcí, který právě čeká na schválení v parlamentu. Jako alternativu péče o předškolní děti zahrnuje službu tzv. poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci. Po vzoru německých Tagesmütter („denních matek“) by se tak kdokoli, kdo je na rodičovské dovolené s dítětem mladším sedmi let a zaeviduje se na obecním úřadě, mohl doma starat o další maximálně tři malé děti. Na podmínkách péče by se denní matka domluvila s rodiči a dostávala by od nich za každé dítě nejvýše 5 000 korun měsíčně. Neplatila by však daně ani sociální a zdravotní pojištění.

Najít pravidla

Ministerstvo chce legalizovat svépomocné hlídání, které si rodiče mezi sebou zajišťují načerno. Marcela (33), která se kromě svých tří synů stará o jiné děti už několik roků, má z návrhu velkou radost. „Činnost, která mě naplňuje, budu moci dělat legálně, a ne jednou nohou v kriminále,“ říká nadšeně. „Navíc dal konečně někdo shora najevo, že být doma s dětmi je také práce.“ Podobně hovoří i další její „kolegyně“. Vítají i možnost započítat si léta strávená s dětmi do důchodu či příležitost zůstat déle doma bez peněžní nouze. Právě finanční stránka věci ovšem vyvolává ostrý nesouhlas především u učitelek mateřských škol. Podle ředitelky křesťanské mateřské školy Studánka v Praze 4 Ivany Valtrové zpochybňuje zavedení služby denních matek práci kvalifikovaných učitelek. „Učitelka mateřské školky dnes musí mít vysokoškolské vzdělání, dostává plat deset tisíc a má na starost třeba i 28 dětí. Po denních matkách návrh nepožaduje žádnou kvalifikaci, a přitom pro ně předpokládá velmi štědrou odměnu. Za co?!“ upozorňuje ředitelka Valtrová. Pochyby mají i další odborníci. Jana Míčková Sladká z hlídací agentury Bibo varuje: „Výhodné finanční podmínky a minimální požadavky mohou k této práci přilákat hlavně matky, které nutně potřebují peníze. Takové ovšem nebudou mít odpovídající zázemí a možná ani povahové předpoklady. Děti tím utrpí a výsledně bude veřejnost špatně nahlížet na profesi chůvy jako takovou.“ Psycholožka Jarmila Čierná vidí ve službě denní matky ještě jiná úskalí. „Ta věc nemá žádná pravidla. Není vůbec jasné, podle čeho bude denní matka děti vychovávat, poskytne-li každému odpovídající režim, udrží-li neutralitu ve sporu mezi svěřenými a vlastními dětmi. Kolizní výchovné situace mohou negativně ovlivnit i vztah mezi pečovatelkou a rodiči.“

Alternativa pro zodpovědné

Samotné maminky pak na vládní návrh pohlížejí většinou příznivě. Shodují se, že kvalifikace a profesionalita samy o sobě případná rizika nevyloučí. Denní matku si mohou samy vybrat podle toho, jestli v nich budí důvěru. Připomínají rovněž, že režim ve školce nevyhovuje všem dětem, zvláště těm se zdravotními problémy nebo s postiženími. Školka není ani dostatečně flexibilní. A školené chůvy jsou zase pro řadu rodin drahé. „Moje dcerky hlídá dva dny v týdnu kamarádka, máma tří dětí,“ líčí Mirka (34). „Dobře se známe a dovedeme si vyjít vstříc. Děti se spolu zabaví, přítelkyně si nemusí hledat práci a já můžu pokračovat v zaměstnání. Jsme taková jedna velká rodina.“ Radka Keršnerová z Národního centra pro rodinu, které se na vládním návrhu podílelo, k tomu přidává: „Dítě, o které je takto pečováno v láskyplném prostředí jiné rodiny, může zakusit nápodobu sourozenecké skupiny, v níž vyrostly celé generace našich předků. Naučí se pomáhat mladšímu, pochytí znalosti od staršího, naučí se být empatické. Dobře fungující rodina je pro dítě vždycky tím největším přínosem.“ Psycholožka Čierná potvrzuje: „U denní matky se děti skutečně ocitají v jakési nápodobě velké rodiny, a získávají tak především základní sociální dovednosti, kterým je početný kolektiv ve školce někdy na překážku.“ A zdůrazňuje: „Je obzvlášť pozitivní, že rodiče mají alternativu.“ Možnost volby je totiž může přivést k zodpovědnějšímu zamyšlení nad výchovou vlastního dítěte. Jak s úsměvem shrnuje Čierná: „Alternativa lidi přinutí užívat zdravý rozum.“

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou