Víte, co dělají vaše děti na síti?

Vydání: 2019/7 Ve jménu Boha nelze vést války, 12.2.2019, Autor: Kateřina Šťastná

Příloha: Doma 7

Už do první třídy přichází asi polovina dětí s chytrým mobilem. A mezi desetiletými ho už mají téměř všichni. Přitom na 84 % dětí a dospívajících se denně prostřednictvím chytrého telefonu připojuje na internet. A 29 % z nich přiznává, že je na internetu „skoro“ pořád.

 
Obrazovka a internet naše děti láká. A tráví tam i docela dost času. Snímek Pixabay

Co tam vlastně dělají? A vědí, že má internet i svá rizika? Umí se v kyberprostoru pohybovat?

Zatímco chování v silničním provozu se dá naučit a má jasně daná pravidla, pravidla chování na internetu jsou proměnlivá a ne zcela jasná. Co je ovšem jasné: internet naše děti láká.

„Obrazovky a internet obecně láká děti hodně. Stále přináší něco nového (je to zábava), nic moc to od nich nevyžaduje (je to pohodlné) a obsahy na internetu jsou často dělány tak, aby dítě mělo tendenci se neustále vracet,“ říká P. Libor Všetula, ředitel Salesiánského mediálního centra. A dodává, že většina dětí by se od obrazovek neodtrhla téměř nikdy, a proto by si rodiče měli být vědomi toho, že je třeba dát dětem určité limity.

U dětí do dvou let P. Všetula nedoporučuje pobyt na internetu a u obrazovek téměř vůbec. „Mají úplně jiné vývojové úkoly, než se učit s tabletem, mobilem apod. U starších bych pustil občas nějakou pohádku. U dětí kolem pěti šesti let, kdy nastupují do školy a začínají se ve světě internetu orientovat, je důležité stanovit pravidla dříve, než vůbec začnou s tablety a počítači pracovat,“ zdůrazňuje salesián s tím, že je důležité pravidla dodržovat a stále je připomínat.

(Ne)bezpečný kyberprostor?

Svět internetu se docela rychle vyvíjí a také nebezpečí, které na něm číhají, jsou rozmanitější. Dnes už většina dětí ví (nebo by od rodičů vědět měla), že na internet nemají dávat osobní informace (včetně fotek), že nemají přijímat člověka, kterého neznají, do svých „přátel“ anebo že je možné se vydávat na internetu za někoho jiného. Mnohem méně se podle P. Všetuly už dbá na nebezpečí související s využíváním sociálních sítí, například na jejich návykovost. Nebo na skutečnost, že na sociálních sítích (zvláště Instagram) vidíme pouze tu lepší stránku životů druhých (fotky z dovolených, oslav, nádherných scenérií…) a můžeme propadnout úzkostem a depresím, že náš obyčejný život takto nevypadá. Hrozí také porušení spánkových vzorců. „Děti mají mobilní telefon stále u sebe a stává se jejich nejbližším společníkem při usínání i probuzení. A to už nemluvím o obrovském tématu – šíření dezinformací,“ říká P. Libor Všetula.

David Šmahel, vyučující z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, jeden z realizátorů mezinárodního výzkumu EU Kids Online a otec dvou dcer, upozorňuje, že vznikají nové aplikace, nové hry a nové sociální sítě – a skrze ně mohou vznikat nová nebezpečí. „Ale ty základní typy problémů se nemění. Pořád platí, že máme nějaké osobní údaje a že jsou tam další lidé, s nimiž komunikujeme. Podobné problémy řešíme i v offline světě. Oba světy – offline i online – mají svoje rizika i pozitiva,“ vysvětluje.

Jako rodič by David Šmahel určitě vedl k opatrnosti z hlediska sdílení osobních údajů a nedovolil by dětem platby přes internet. Doporučuje také děti informovat o fenoménu kyberšikany nebo o pornografii, která na ně při surfování může „vyskočit“. „Měly by umět zablokovat kontakty, když po nich někdo cizí něco chce. Ze všeho nejdůležitější však je, aby rodiče se svými dětmi o online světě mluvili. Je třeba s nimi komunikovat o tom, co dělají online, a učit je bezpečnému chování s technologiemi,“ doplňuje Šmahel.

Více v článku, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

KATEŘINA ŠŤASTNÁ

 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 26-27 25. června – 8. července 2019

Putování s živým Mistrem

Oslavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje. Každý rok si touto dobou dávám předsevzetí, že budu věnovat více času rozjímání nad tímto dávným, ale i pro současníka stále…

celý článek


Vydat se na pouť do Svaté země

Izrael je plný míst, kde se lze doslova „dotknout“ biblických příběhů a jít ve stopách Ježíše Krista. Oslovili jsme několik osobností, které tam pravidelně jezdí,…

celý článek


Velehrad všední i sváteční

Každý rok během 4. a 5. července přijede na Velehrad až třicet tisíc lidí. Poklidná obec se rázem promění v okresní město. Krásu, pokoj a duchovní poklady tu však…

celý článek


Letní farníci, vítejte mezi námi!

Je léto, pár minut před začátkem mše svaté. Do chladného chrámového prostoru přicházejí s očima navrch hlavy: prázdninoví návštěvníci „našeho“ kostela.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay