Vánoční hvězdičky a černá želva

Vydání: 2016/47 Američtí biskupové po volbě: Slyšíme vás, 15.11.2016, Autor: Karolína Peroutková

Příloha: Doma

Adventní výtvarné tvoření – to je čas pro společné rodinné semknutí u kuchyňského stolu, kdy si na sebe posvítíme. Tedy zapálíme svíčku a budeme společně zkoumat, jak se na sváteční dny těšíme a jak je dovedeme – pomocí vlastních rukou – také pěkně prožít.

Přinášíme stranu plnou návodů k výtvarným aktivitám, hlavně pro rodiče malých dětí, kteří se v čase Adventu rozhodnou společně tvořit, čili zaneřádit domácnost lepidlem a barvami.

K úvodu by slušelo shrnutí důvodů, proč se do takových nepořádků vůbec pouštět a stručný výčet pomůcek, bez kterých se neobejdeme. Jenže nic takového maminky ratolestí nepotřebují číst. Moc dobře totiž ví, jaká je to radost, když se všichni sejdou u stolu a najdou společnou řeč; pamatují si krásné chvilky, kdy jsou děti zaujaté vlastními nápady – a do konce života si je také uchovají, i když v často pomačkané lepenkové krabici.

Maminky také ví, že na úvod si nepotřebují připravit mašličky, papír a lepidlo. Musí posbírat hlavně dávku trpělivosti, laskavosti, tolerance a odvahy. Trpělivost pro malé prstíky, které se teprve učí, laskavost pro křivé střihy a stehy, toleranci pro zcela neadventní nápady a odvahu celou tuhle štrapáci dokončit a hrdě vystavit okolnímu světu, který často pojímá blížící se vánoční svátky zcela jinak.

Pro koho vlastně tvoříme?

Trh a reklama udávají tón: čím větší, lesklejší a sladší, tím pro nás lepší. Naše výrobky budou samozřejmě úplně jinačí, prostší, osobitější a jedinečné. Pro koho ale vlastně tvoříme? Pro naši spokojenost, nebo obdivné pohledy od sousedů? Je jistě milé sklízet chválu za vydařeně nazdobený adventní věnec z obchodu, ale ještě milejší je umět ocenit šišku ze smrkové větvičky, kterou naše děti vhodně doplnily svíčkou nakřivo, postavičkou z Lega a kusanci vaty.

Musíme se připravit na to, že většina výrobků se bude vymykat naší původní představě. Také postup dozná jistých zmatků – lepidlo se rozlije pod stůl, menší děti zatahají za mašle v tu nejnevhodnější chvíli, ty starší zase odmítnou tvořit vánoční motivy a kreslí černou barvou želvy.

Nápady našich dětí musí být naším vodítkem, ne směrem, který od začátku označíme za slepou uličku a dítě dotlačíme k námi vybranému vzoru. Výtvarný cit dětí může být odlišný, nezbude nám, než nechat je vést se vlastní představivostí a smířit se s tím, že nebudeme mít všechno dokonalé „jako z Burdy“. Pokud ovšem u dětí užití nezvyklých barev a tvarů dokazuje jistou míru trucu, je načase ujasnit si, zda se všichni shodujeme v nápadu domácího tvoření. Pokud ne, pak se v lásce všichni vydejme do nejbližšího supermarketu, kde naplníme košík třeba blyštivými koulemi, umělým sněhem a všudypřítomnými blikajícími sněhuláčky. Nebude to špatně. Každý z nás má trochu jiný vkus, smysl pro krásnou výzdobu, a pokud chceme domácnost vyzdobit opravdu společnými silami, nezbude, než představy jiných přijmout.

Adventní kalendář s povinnostmi

Pokud se ale shodneme na domácím vyrábění, s chutí do toho!

A doporučujeme přizvat opravdu všechny členy rodiny – i toho, kdo tvrdí, že má obě ruce levé. Pokud totiž přizveme babičky, je jisté, že ty zase mají obě ruce pravé a leccos mohou vnuky naučit. Je pak pravděpodobné, že si u toho budete povídat. Je také možné, že až se vypovídáte, začnete si zpívat. A je téměř jisté, že na takové tvoření budete radostně vzpomínat.

Závěrem ještě několik rad: nevyplatí se tvoření odkládat napotom a nehotové výrobky nechávat k pozdějšímu dodělání. Volme jednoduché věci, nekomplikovaný postup, kdy večer máme radost z hotového výrobku. Pomáhá dobré rozvržení času a řád pro jeho dodržení. Proto doporučujeme zavedení „adventního kalendáře pro maminky“, v němž si namísto sladkostí rozvrhnou povinnosti. Jen tak si připravíme sladký klid a radost pro práci.

K níže uvedeným výrobkům postačí nákup ve dvou obchodech: návštěva papírnictví (zakoupíme tvrdší karton, barevné papíry, lepidlo na papír, temperové či akrylové barvy) a textilní galanterie (odneseme si korálky, elastickou nit, ozdobnou mašli a kousek krajky). Přejeme pěkné adventní tvoření!

 


Adventní kalendář

Potřebujete: bílou barvou natřené půlky vyloupaných vlašských ořechů, kus lepenky, úzkou žlutou mašli, průhlednou elastickou nit (prodává se ke korálkům) a barevný papír.

Postup: Z lepenky vyřežete libovolný tvar adventního kalendáře, který pak natřete vám milou barvou. Z obyčejného barevného papíru vystřihnete políčka, na které nakreslíte čísla a nalepíte na kalendář. Po stranách každého políčka vytvoříte dvě dírky pro dlouhou elastickou nit, kterou protáhnete všemi dírkami tak, aby na přední straně přetnula každé políčko a vytvořila úchyt pro skořápky. Do těch se vleze malý bonbón a třeba i papírek se vzkazem od maminky.
Svícny

Potřebujete: větší zavařovací sklenici, barvy, ozdobnou mašli, pruh papíru či látky, čajovou svíčku.

Postup: Vyberme si ze spíže výborné nakládané okurky od babičky a snězme je na posilněnou. Sklenici pak umyjme a ze dvou třetin natřeme barvou. Spodní část můžeme oblepit pruhem papíru či látky a libovolně ozdobit. Po uschnutí vyryjme ostrým předmětem (osvědčené jsou manikůrní nůžky) další motivy, hrdlo láhve pak ozdobíme pentlí. Při zapalování čajových svíček, které vložíme dovnitř sklenice, nám dobře poslouží špejle.
 Papírové lucerničky

Potřebujete: tvrdý papír, tenký „průsvitný“ papír, lepicí páska.

Postup: Vyplatí se nejprve přivřít oči a nechat fantazii, aby přinesla inspiraci tvarů, okýnek, střechy... Vhodné je také vše si dopředu tužkou překreslit na papír. Dětem bez obav svěřme nůžky a nechejme je, aby lucerničky stvořily podle svých představ. Dobrým nápadem je vyrobit místo narození Ježíška – prosvětlenou stáj. A ještě varování: oproti zavařovací sklenici jsou tyto lucerničky nebezpečné – není možné je nechat svítit bez dozoru.
 Krabice a krabičky

Potřebujete: tvrdý papír, lepidlo, všemožné motouzy, tkaničky, mašle.

Postup: Na internetu naleznete velké množství návodů na krabičky všeho druhu. Podle vaší fantazie je ozdobte mašličkami, můžete použít i korálky či knoflíky. Do krabičky se dá vložit také usušený plátek pomeranče, aby ji hezky dopředu provoněl. K pěkné krabičce patří také visačka. Nepropadejte panice, když během zdlouhavého skládání této papírové skládačky dítě ztrácí trpělivost a rozhodne se osobitě okrášlit krabičku od Tic Tacu. Růžové prasátko je také dobrý vánoční motiv.
 Vánoční stromečky a hvězdy

Potřebujete: tkaničku od bot a korálky.

Postup: Nenápadně si projděte domácí botník a pátrejte po barevných tkaničkách. Ideální barvou je zelená. Jednu tkaničku pak rychle vyšňěrujte a na stole ji rozložte do tvaru stromečku. Prošíváním středu za použití tlustých korálků a knoflíků coby podkladu vytvoříte kmen, bočním prošitím za použití drobných perliček zase zpevníte větvičky. Teprve po této proměně oslovte majitele tkaničky a překvapte jej touto ozdobou. Bude rád.

Oblíbenou ozdobou je vločka z papíru. Vystřižené kolečko nadvakrát přeložte, pak skládejte k sobě jen vnější hrany až do úzkého trojúhelníku. Do toho pak ostrými nůžkami libovolně vystřihněte drobné otvory. Nakonec papír rozložte. Hvězdy lze vhodně doplnit korálky.
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Doma, PřílohyAktuální číslo 45 6. – 12. listopadu 2018

Sto let od konce války

11. listopadu si svět připomene konec první světové války. Česká katolická církev a církve sdružené v Ekumenické radě církví se připojují k iniciativě britské ambasády…

celý článek


Asia Bibi je nevinná

„Nemůžu tomu uvěřit! Oni mě doopravdy pustí?!“ Taková byla první reakce třiapadesátileté pákistánské křesťanky Asie Bibi, když se dozvěděla, že ji tamní nejvyšší…

celý článek


Barrandov se dočká kostela

Více než deset let nevznikl v hlavním městě nový kostel. Změnit se to má za dva roky, kdy by měl být dokončen kostel a komunitní centrum Krista Spasitele na Barrandově.…

celý článek


DARUJTE KATOLICKÝ TÝDENÍK

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay