Zpívej a kráčej dál

Vydání: 2017/46 Notre-Dame uctila padlé, 14.11.2017

Příloha: Perspektivy 46

Kdo zpívá, dvakrát se modlí, říká staré úsloví. Duchovní zpěv a liturgická hudba měly v církvi vždy své privilegované místo. U příležitosti svátku sv. Cecílie přinášíme uvedení do zásadního dokumentu amerických biskupů Zpívejte Pánu (který právě vychází česky), a to z pera učitele liturgické hudby.


Svatá Cecílie podle florentského malíře Onoria Marinariho (1627–1716). Repro KT

Své průvodcovství výše zmíněným dokumentem začnu výrokem bývalého ředitele Mezinárodního institutu pro posvátnou hudbu P. Bonifacia Baroffia OSB: „Církevní hudebníci nemají z mnoha důvodů jednoduchý život. Jednou z největších překážek pro výkon jejich služby je častá kulturní slepota a hudební hluchota kléru (klinický případ estetické slepoty). Celkový obraz současné evropské církevněhudební praxe je v mnohém směru chudý a bídný. Jistě že existují regionálně ohraničené výjimky. Ve stále šířící se poušti se vždy znovu objevují oázy, v nichž stále ještě z ducha víra vzniká a rozkvétá krása. Lze se jenom divit, když vidíme, kolik lidí ze všech vrstev Božího lidu se s větší oddaností a úsilím věnuje liturgické a hudební
službě.“


Neodvažuji se hodnotit, jaká je celková situace církevní hudby v českých a moravských diecézích, ale rád konstatuji, že vznikají vzácné tvůrčí a obětavé iniciativy, které kultivují liturgickou hudbu a zpěv. Jednou z nich je i překlad amerického dokumentu Zpívejte Pánu: hudba v bohoslužbě, který v češtině vyšel v nakladatelství Krystal OP s předmluvou královéhradeckého biskupa Jana Vokála.

Cílem tohoto pozoruhodného textu je dosáhnout základní jednoty v pohledu na liturgickou hudbu. Dokument vyšel v USA už před deseti lety, a to s podporou zdejší konference katolických biskupů. Byl všeobecně pozitivně přijat a stal se usměrňujícím i inspirujícím podnětem článků, studií a pracovních setkání.

Svěží jazyk šesti kapitol členěných do 259 článků na 80 stranách nenechá čtenáře „utonout“ v množství sdělení a postřehů. V následujících vybraných a tematicky řazených citacích se čtenáři dostává výběru podstatných informací – snad probudí zájem k osobnímu studiu vydaného dokumentu.

Odkud pramení hudba

Úvodní kapitola „Proč zpíváme“ krásně souzní s myšlenkami Benedikta XVI.: Myslím, že lze lokalizovat tři „místa“, odkud pramení hudba. Prvním jejím zřídlem je zkušenost lásky. Když jsou lidé uchváceni láskou, otevírá se jim jiná dimenze bytí, nová velikost a šíře reality. A nabádá také k novým způsobům vyjadřování. Druhým pramenem hudby je zkušenost smutku, dotek smrti, bolesti a existenciálních propastí. A nakonec třetím místem původu hudby je setkání s tím, co je božské. Dimenze naprosto jiná a naprosto velkolepá, která vzbuzuje v člověku nové způsoby vyjadřování.

Zpívat s odvahou

První velké téma přináší hned 10. článek dokumentu – aktivní účast: Svatá matka Církev jasně potvrzuje úlohu celého liturgického shromáždění v bohoslužbě. Co je ale úkolem biskupa, kněze, jáhna a vůbec liturgického shromáždění? Biskup (…) se zvláště zajímá o podporu důstojnosti slavení liturgie, o krásu posvátného místa, hudby a umění. Svým zájmem podporuje stálé hudební vzdělávání a formaci kléru a hudebníků. Starostlivou pozornost věnuje zvláště péči o hudební průpravu budoucích kněží a jáhnů.

A na jiném místě se píše: Žádný jednotlivý faktor neovlivňuje liturgii tolik jako postoj a chování celebrujícího kněze… V seminářích se v rámci kněžské formace mají kněží cvičit v tom, aby zpívali s odvahou! Ti, kteří jsou k tomu disponováni, mají při slavnostnějších příležitostech dokázat zpívat evangelium. Dokonce i kněz s velmi omezenou schopností zpívat je schopen zpívat ‚Pán s vámi‘ na jednom tónu. (…) Hlas kněze by neměl být slyšet nad hlasem shromáždění (…), měl by od mikrofonu odstoupit nebo by měl mikrofon vypnout, používá-li bezdrátový.

Více v článku, který lze nalézt v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.


P. CHRISTIAN MARTIN PŠENIČKA, OPraem. Autor vyučuje liturgickou hudbu a zpěv na KTF UK a působí také jako vicerektor Arcibiskupského semináře v Praze
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Články, Perspektivy, PřílohyAktuální číslo 12 20. – 26. března 2018

Po stopách Padre Pia

„Tento skromný kapucín udivil svět svým životem zcela oddaným modlitbě a trpělivému naslouchání bratřím, do jejichž ran lil balzám Kristovy lásky,“ řekl papež…

celý článek


Ignoruje vnitro u čínských křesťanů důkazy?

„Při neudělení azylu čínským křesťanům ministerstvo vnitra ignorovalo zprávu ministerstva zahraničí,“ upozorňuje spolek Křesťanští právníci. Na podporu čínských…

celý článek


Je to jiné, než když vyhrajete tisícovku

Častokrát z kazatelen slýcháme, že by se křesťan neměl příliš poddávat svým emocím, že křesťanství není záležitostí pocitů, nebo dokonce že emoce mohou křesťana…

celý článek


Hudba zněla na počátku světa

O lásce Japonců k české hudbě, magické chvíli, setkáních s opatem Vítem Tajovským a sklepích Rudolfina s houslistou a členem České filharmonie PETREM HAVLÍNEM.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay