Glosy

Vydání: 2005/10 Svět řízený ženami, 2.3.2005

Příloha: Perspektivy

Svoboda a bezpečí jsou vzájemně v nepřímo úměrném vztahu. Čím je společnost demokratičtější, čím více respektuje práva a svobody jednotlivce, tím je pro ni obtížnější bránit se ohrožení ze strany vyšinutých nebo zločinných jednotlivců, extremistických skupin či vnějšího nepřítele. S tímto problémem se dnes potýká řada demokratických a liberálních států. Přímo modelovou situaci musí v současnosti řešit sousední Německo. Po řádných volbách tam v saském zemském sněmu zasedli pravicoví neonacisté (NPD), kteří se provokativně odmítli zúčastnit pietní vzpomínky k výročí osvobození Osvětimi a politicky využili 60. výroční zničení Drážďan spojeneckým náletem. Na 8. května (k šedesátému výročí konce druhé světové války a porážky hitlerovského Německa) neonacisté plánují pochod Braniborskou branou v Berlíně. Veřejnost je pobouřena, ale zákonodárci musí pracně hledat cestu, jak takovou manifestaci zakázat, případně jak zakázat extremistickou stranu, když ústavní pořádek zaručuje svobodu přesvědčení, slova a shromažďování, nedochází-li přitom k protizákonným činům: k násilí nebo jeho propagaci. Německý příklad ukazuje, že nestačí takovou stranu prostě přejmenovat, pokud se nezmění ideologicky.

Je jistě dobře uvažovat o příčinách extremismu a hledat cesty k jeho prevenci. Ale dějinná zkušenost učí, že je také třeba zlo potlačovat, ještě než příliš zmohutní. Hitler ve svém spisu Mein Kampf publikoval naprosto jasně své názory a úmysly, jenže nikdo je nebral vážně. Podobně nezastírali své názory a úmysly ani bolševici. Není snadné hodnotově vykořeněné a frustrované mladé generaci „nepamětníků“ předávat dějinnou zkušenost, ale je to nutné. Stejně tak je nutné vymezit prostor umožňující „demokratické“ soužití v dnešní společnosti. Podceňovat nebezpečí se totiž nevyplácí.

dp

***

Neexistuje know-how, jak v politice čelit zlu. Ptali se kdysi Josefa Luxe, zda může existovat poctivý politik. Prý řekl: „Může, ale stejně mu to nikdo nebude věřit...“ Vystihl tím jeden z detailů svízelné hry s trvale otevřeným koncem zvané politika, toho propletence dobra i zla, počestných úmyslů i jejich neblahých důsledků, kdy člověku často nezbývá než volba mezi zlem větším a menším. Těžko v ní zůstane nepotřísněn, ledaže by rezignoval na politický úspěch. Proto občas slýcháme, že „morálka do politiky nepatří“. Běda, bere-li se to doslova! V politickém programu se výzva k ctnostem sice nevyjímá věrohodně, ale v motivaci politického chování má morálka nezastupitelné místo: amorální politik se stává nástrojem, ba i zdrojem zla.

Co když se zlo stane významnou společenskou silou? U starozákonních proroků vidíme, že volání na poplach bývá házením hrachu na zeď, které nezabrání budoucí katastrofě. Lze učinit z odporu ke zlu účinnou politickou sílu? V pohádce o císařových nových šatech se to nevinnému pacholeti povedlo. Politik však bývá z povahy své praxe potřísněn. Připomenou mu to. Lze zvažovat jeho oprávněnost: zda zlo, jímž se znečistil, je menší než to, jemuž chce čelit, ale na to není čas ani chuť. Přesto jsou chvíle, kdy by měl někdo zařvat: „A dost!“ Jsou to chvíle typu vhod i nevhod, řečeno s apoštolem Pavlem.

Netvrdím, že KDU je stranou „čistých rukou“. Její předseda  určitě není nevinné pachole. Stalo se však, že se pokradmu patlané zlo individuální (chytristiky nynějšího premiéra) zjevilo v mimořádně názorné souvislosti s mnohem zlověstnějším zlem strukturálním. Co dál?

Bude-li současný rozruch zameten pod koberec (čtenáři této glosy už vědí víc než autor v době jejího vzniku), staneme před otázkou, jak se odpovědně občansky chovat, zvítězí-li nepsaná společenská smlouva o tom, že morálka do politiky nepatří.

ř Sdílet článek na: 

Sekce: Perspektivy, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 28 10. – 16. července 2018

Velehradská pouť i se sv. Ludmilou

Před obrazem Panny Marie a vedle ostatků sv. Ludmily se na Velehradě 5. července slavila cyrilometodějská poutní mše, při které biskupové zasvětili zemi Mariinu Neposkvrněnému Srdci.

celý článek


Česká církev zve evropské biskupy

Na čtyřicet předsedů biskupských konferencí Evropy možná už za dva roky navštíví Prahu. Pozvánka pro ně byla jedním z bodů jednání České biskupské konference.

celý článek


Blízký východ, kořen našich duší

Papež František pozval do jihoitalského Bari, kde spočívají ostatky sv. Mikuláše, patriarchy všech církví zastoupených na Blízkém východě. Společně prosili o Boží…

celý článek


Vietnamští komunisté: Umlčte kněze

Vietnamská církev bývá nazývána „první dcerou církve“ v Asii, evangelium se tu hlásá už půl tisíciletí. Zároveň zde ale už třiačtyřicet let vládnou komunisté…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay