Modrá: Velká Morava ožívá

Vydání: 2005/27 Cyrilometodějské dvojčíslo, 16.8.2005, Autor: Aleš Palán

Příloha: Doma

Ještě nedávno vydaná publikace 777 kostelů, klášterů a kaplí ČR (Kartografie Praha 2002) hovoří o Modré pouze jako o místě v těsném sousedství Velehradu, kde byly odkryty zbytky velkomoravského kostela z 1. poloviny 9. století. Dnes v Modré stojí replika kostela sv. Jana Křtitele a v jejím těsném sousedství byl otevřen i Archeoskanzen, který přibližuje velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví. To vše na dohled staroslavného Velehradu.

Autorem projektu kostelíka je Zdeněk Špičák. Jeho dílo se snaží přiblížit vzhledu nejtypičtějších církevních staveb Velké Moravy. Příchozího potěší, že dveře kostelíka bývají pravidelně otevřené, a že se může zapsat i do pamětní knihy. Nahrubo opracovaný pískovec v čistém interiéru kostela jako by navozoval atmosféru hloubky a průzračnosti dávné víry. Čtrnáct oken, jejichž počet se shoduje se zastaveními křížové cesty, vpouští dovnitř jasné světlo, které umocňuje prostotu kostela. Mimochodem: historické souvislosti respektuje i plot kolem pozemku tohoto „církevního areálu“ – mezi kůly zaraženými do země je vodorovně propleteno proutí.

Pár kroků od tohoto rekonstruovaného velkomoravského kostela se nachází vykopávky skutečného chrámu z 9. století – šlo o jednolodní podélnou stavbu s odsazeným rovně ukončeným kněžištěm. Čtyři opěrné sloupy byly podle archeologů vystavěny až dodatečně. Výzkum zde probíhal v letech 1911 a 1953-55. „Kostel sv. Jana byl prázdný a opuštěný už v době, kdy se zakládal velehradský klášter,“ píše se v knize 777 kostelů, klášterů a kaplí ČR. „Cisterciáčtí mniši jej po roce 1205 opravili a používali jako provizorium do doby dokončení klášterního kostela. Kostelík existoval i později, do roku 1682; ještě v roce 1885 byly dobře patrné jeho trosky.“ Publikace nezamlčuje také to, co se stalo s těmito památnými zbytky: byly rozebrány na stavební materiál.

Zcela opačné tendence můžeme sledovat v Archeoskanzenu Modrá. Ten sice byl při loňském slavnostním otevření průtrží mračen zcela vyplaven (starosta místo vítání hostů stál s ostatními po lýtka v bahně a lopatou se snažil zabránit nejhoršímu), ale nyní se má čile k světu. Objekt stojí na místě někdejšího velkomoravského osídlení a této tradici se snaží zůstat věrný. Takhle nějak snad žili naši předci v 9. století: opevnění tvoří jednoduchá dřevěná palisáda se vstupní branou mezi dvěma věžemi, rolníci obývají roubené zemnice, jejichž podlaha je zahloubena pod povrch terénu, potraviny a seno se uchovávají v hospodářské stavbě zvané kleť. Bohatší osadníci pak bydlí nadzemních roubených domech, řemeslníci mají své keramické a šperkařské dílny. Nechybí ani pekárna s dvěma chlebovýmí pecemi a kovárna. Všechny tyto a další objekty jsou citlivě rekonstruovány na základě vykopávek z různých míst Slovácka, zejména ze Starého Města.

Archeoskanzen však nejsou jen architektonické relikty minulosti. Areál připravuje během celého roku řadu programů a akcí, při kterých si mohou návštěvníci „osahat“ dávná řemesla a vidět, jak staří Slované žili. Celkový dojem dolaďuje i možnost ochutnat speciality vyrobené z původních plodin a nakrmit „velkomoravská“ domácí zvířata. Modrá by neměla chybět v itineráři snad žádných návštěvníků Velehradu, zejména těch, kteří sem zavítají s dětmi. Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 26-27 25. června – 8. července 2019

Putování s živým Mistrem

Oslavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje. Každý rok si touto dobou dávám předsevzetí, že budu věnovat více času rozjímání nad tímto dávným, ale i pro současníka stále…

celý článek


Vydat se na pouť do Svaté země

Izrael je plný míst, kde se lze doslova „dotknout“ biblických příběhů a jít ve stopách Ježíše Krista. Oslovili jsme několik osobností, které tam pravidelně jezdí,…

celý článek


Velehrad všední i sváteční

Každý rok během 4. a 5. července přijede na Velehrad až třicet tisíc lidí. Poklidná obec se rázem promění v okresní město. Krásu, pokoj a duchovní poklady tu však…

celý článek


Letní farníci, vítejte mezi námi!

Je léto, pár minut před začátkem mše svaté. Do chladného chrámového prostoru přicházejí s očima navrch hlavy: prázdninoví návštěvníci „našeho“ kostela.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay