26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Krize rodiny ohrožuje civilizaci

2. 1. 2013

|
Tisk
|

Nejen mezi sociology se už delší dobu vede spor o to, zda je rodina v krizi. Zatímco jedni tvrdí, že o krizi nemůže být řeč, protože mimo rodinnou domácnost stejně u nás žije nižší počet dospělých lidí, než tomu bylo například v polovině 19. století, druzí logicky zastávají názor opačný. Ti první se opírají o skutečnost, že spolu s rozvody přibývá druhých a třetích sňatků, a trvale rozvedených je proto relativně málo. Mezi ty druhé patří například profesor sociologie, působící na Ostravské univerzitě, Jan Keller: „Skutečnost, že dítě nemá dvě babičky a dva dědečky, nýbrž třeba osm nebo dvanáct, ještě neznamená, že je o ně postaráno lépe než v dobách, kdy byla rodina soudržnější.“

Vydání: 2013/1 Ohlédnutí za rozdělením Československa, 2.1.2013, Autor: Petr Bidlo

Příloha: Doma

Podle Jana Kellera spočívá krize rodiny nejen ve zvýšené rozvodovosti, ale také v tom, že výrazně přibývá manželství, která zůstávají zcela bezdětná. „To je možná ještě horší než rozvodovost,“ tvrdí Keller.Před destruktivními dopady krize rodiny varuje i psycholog Jeroným Klimeš: „Každou generací žen nám dnes ubývá třetina populace. To si v ničem nezadá se středověkým morem.“ Bohaté státy musejí podle něj najít způsob, jak s tímto jevem bojovat, nebo tato civilizace zanikne stejně, jako zanikly všechny předchozí civilizace, kterým se podařilo překonat hranici hladu a dosáhnout blahobytu. Jan Keller zdůrazňuje v této souvislosti roli státu, který by podle něj měl zasáhnout. Odkazuje zde na Německo, kde je vedena debata o tom, že podobně jako existuje penzijní systém, zajišťující lidi na stáří, měl by se vytvořit systém, který by z daní odevzdávaných všemi podporoval mladé rodiny s dětmi. Jeroným Klimeš je k roli státu zdrženlivější. „Pokud se jako dnes nastaví politika, která zvýhodňuje svobodné matky oproti manželství a spolubydlící partneři musejí hrát komedii před úřady, že spolu jako na oko nebydlí, nemůže se nikdo divit, že takto stát de facto rodiny rozbijí,“ upozorňuje známý český psycholog a dodává: „Sociální politika musí být vždy nastavená tak, aby kopírovala přirozený řád věcí a jen ho zmírňovala, aby nebyl tak krutý. Naivní sociální politika ničí sociální cítění lidí.“
A jakou úlohu by měla v této oblasti hrát charita? Jan Keller vyzdvihuje pomoc rodinám s malými dětmi, které jsou více než jiné skupiny obyvatel ohroženy chudobou. „Protože se chudoba pojí s řadou dalších problémů, bývají tyto děti znevýhodněny často po celý život.“Jeroným Klimeš by přivítal zlepšení charitní práce v oblasti partnerského života, manželství a rodiny. „Je ostudou nás křesťanů, že v tomto světě nejsme nejlepší v rodinném a manželském poradenství, že nejsme vzorem pro okolí v náhradní rodinné péči o děti, které jinak končí v dětských domovech.“ Petr Bidlo
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou