Kontakt nemoci s psychikou

Vydání: 2004/50 Předvánoční domov, 8.12.2004, Autor: Aleš Palán

Příloha: Doma

O tom, kdy vlastně začíná nemoc, jsme si povídali s psychologem a autorem řady odborných a populárních knih PhDr. Jaro Křivohlavým CSc.

 

Nakolik podle vás duchovno podmiňuje naši psychiku a nakolik ta pak ovlivňuje fyzické zdraví? Projeví se tedy nemoc nejdříve v oblasti duchovna?

Nerad bych používat termíny, které směřují rovnou ke kauzalitě, ale řekl bych to obráceně: člověk, který v životě směřuje po nadějeplné cestě, má větší předpoklady k tomu, aby těžkosti - i ty zdravotní - snáze zvládal. Dneska se hroutí spousta podnikatelů, na kardiologických odděleních jim dělají by-passy, ale jejich problém vznikl daleko dřív: v okamžiku, kdy růst zisku svého podniku zařadili ve svém životě na prvé místo. Lidé, kteří se psychologií zdraví zabývají z gruntu, tvrdí, že každá nemoc má svůj kontakt s psychickou oblastí. U některých nemocí je to velmi výrazné: všechny takzvané civilizační nemoci - například nemoci srdce, ale i rakovina - mají co do činění se stresem. Lékaři se takovému spojení mnohdy brání, nevědí si s tím totiž rady – já jsem 25 let pracoval v Ústavu pro školení lékařů a tohle do nich „cpal“. Před sto lety umíralo na infekční nemoci 80 % lidí, dneska nám infekce dělají maximálně 7 % úmrtí. Ale skoro polovinu mají na svědomí kardiovaskulární choroby. Tady nevystačíme s medicínou prášků a injekcí. Prevence vede přes životní styl a psychiku. Životní styl se neprojevuje jen tím, že neležím, nýbrž že chodím, a také tím, kam chodím.

 

Jak to myslíte?

Často jsem přednášel pro techniky, kteří mi říkali: „Hele, my víme, co je materiální, ale nevíme, co je to duchovní.“ Právě pro ně jsem si vymyslel podobenství s autem. Auto má součástky, ze kterých se skládá - i člověk má své součásti, o kterých by nám nejlépe řekli anatomové. V autě sedí řidič, který ho ovládá, zná mapu a dopravní předpisy -  což je psychika člověk. A pak jsem nechal mechaniky hádat, kde je v tom přirovnání k autu oblast duchovní. Je to směr, určení, cíl cesty, po které auto jede.

 

Napsal jste Psychologii zdraví i Psychologii nemoci. Konvenční medicíně se někdy vytýká, že léčí nemoci, a ne člověka. Naopak ve staré Číně byli lékaři dokonce placeni za to, když byl pacient zdravý.

Vtip je v tom, že máme až příliš zaběhané termíny: když se řekne nemoc, lékař jí hned přiřadí tříciferné číslo ze seznamu chorob. On prostě musí vždycky něco najít. Stejně je to, když někdo zemře: žádný doktor dnes nenapíše, že pacient zemřel, protože neměl pro co žít. V Psychologii nemoci jsem se pokusil ukázat, co se vlastně v člověku děje, když se propadá do nemoci. Před patnácti lety zjistili ve Švédsku, že existuje obrovský – až pětinásobný - rozdíl výskytu rakoviny mezi ženami, kterým zemřel manžel, a těmi, jejichž muž ještě žije. Lékař si všimne jenom oné rakoviny, ale širší pohled mu chybí: to, že vdova se dostala do životní situace, která má zjevně s rakovinou něco společného.

Tedy manželství jako lék na rakovinu?

Je třeba vidět celý kontext. Nemocné ženy se termín nemoc začíná týkat předtím, než se objevují první rakovinové buňky. Samotnému stresu ze ztráty blízkého člověka není možné zabránit – do něj se může dostat každý – ale tady jde o to, jak se stresem zacházet.

 

Jak své poznatky aplikujete v osobním životě?

Každý den ráno cvičím, hodně chodím, jezdím na kole. Snažím se dbát na stravování, studuju, píšu, přemýšlím - nechci mít hlavu jen k tomu, abych měl kam posadit klobouk. Manželku někdy dráždím tím, že si ve chvíli odpočinku třeba vezmu matematiku a počítám si anebo sáhnu po učebnici harmonie a harmonizuji skladby. Snažím se pochopitelně nezakrnět ani v oblasti duchovní.

Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 26-27 25. června – 8. července 2019

Putování s živým Mistrem

Oslavíme svátek sv. Cyrila a Metoděje. Každý rok si touto dobou dávám předsevzetí, že budu věnovat více času rozjímání nad tímto dávným, ale i pro současníka stále…

celý článek


Vydat se na pouť do Svaté země

Izrael je plný míst, kde se lze doslova „dotknout“ biblických příběhů a jít ve stopách Ježíše Krista. Oslovili jsme několik osobností, které tam pravidelně jezdí,…

celý článek


Velehrad všední i sváteční

Každý rok během 4. a 5. července přijede na Velehrad až třicet tisíc lidí. Poklidná obec se rázem promění v okresní město. Krásu, pokoj a duchovní poklady tu však…

celý článek


Letní farníci, vítejte mezi námi!

Je léto, pár minut před začátkem mše svaté. Do chladného chrámového prostoru přicházejí s očima navrch hlavy: prázdninoví návštěvníci „našeho“ kostela.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay