16.–22. dubna 2024
Aktuální
vydání
16
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Od prostopášnosti ke zbožnosti

18. 4. 2006

|
Tisk
|

Vydání: 2006/16 Místo studentů v církvi, 18.4.2006, Autor: Ludmila Křivancová

Příloha: Doma

Při dnešním výletě se dostaneme z prostopášné Casanovovy postele až do společnosti zbožných cisterciáckých mnichů. A považte: cesta obrácení, která trvá mnohdy celý život, bude tentokrát krátká - pouhých 5 km. Není to tedy výlet, spíše vycházka.

     Duchcov, kde výlet začneme, není jen jednou ze zastávek na trase Chomutov – Ústí na Labem. V našem povědomí máme severočeská města zapsaná jen jako špinavá a podivná místa, spojená s těžbou. V době vlády Valdštejnů si přitom v Duchově významné osobnosti - Mozart, Bach, Haydn, Goethe - doslova podávaly dveře. Když se řekne Duchcov, většině z nás se nicméně vybaví jméno Giacomo Casanova. Při návštěvě barokního zámku, který v dubnu opět otevře své brány návštěvníkům, se o tomto známém světoběžníkovi. Uvidíte místnosti, ve kterých žil a zemřel. Kromě toho samozřejmé na zámku objevíte skutečné poklady barokní olejomalby a plastiky ze sbírek Národní galerie v Praze stejně jako jedinečné exponáty nábytkářského umění z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Na výzdobě zdejšího Valdštejnského sálu se podíleli významní barokní umělci - sochař M. B. Braun a malíř V. V. Reiner.

Až se posilníte svačinou, můžete se vydat po modré turistické značce, která jako by symbolizovala naši touhu zanechat světských radovánek a vstoupit do světa duchovního. Přicházíme do Oseku. Už z dálky je vidět zdejší národní kulturní památka - cisterciácký klášter. Za pouhopouhých 30 Kč (tolik stojí v lepší hospodě jedno pivo) zde na jednom místě uvidíte rozsáhlý komplex objektů, budovaných od doby románské až po baroko. Paní průvodkyně návštěvníkům v barokním kostele poutavě přibližuje historii kláštera. Když líčí, jak byli v 50. letech minulého století mniši vyhnáni, člověk se mimoděk ohlédne, aby se přesvědčil, zda zde nešpicluje nějaký estébák. V klášteře je stálá výstava věnovaná historii cisterciáckého řádu. Zdejší varhany ve své době patřily k jedněm z největších v Evropě. Při prohlídce budeme postupovat jakoby proti proudu času: nejprve si prohlédneme bohatou výzdobu barokního chrámu Nanebevzetí Panny Marie a teprve v další budově se pokocháme krásou gotických kleneb. V úžasu pak zůstaneme stát v nejcennější části kláštera – kapitulní síni z doby kolem roku 1240. Zdejší skvostný románský kamenný čtecí pulpit s podstavcem ve tvaru uzlu je dokonce zapsán mezi památky UNESCO. Milovníci staré architektury v Oseku zaplesají.

Poblíž železniční stanice Osek-město, odkud se můžete rozjet do světa, stojí působivý památník obětem neštěstí na dole Nelson, kde v roce 1934 zahynulo při výbuchu v dole 144 horníků. Ale zdejší kraj umí ukázat i svou přívětivou tvář. Poznejte krásu kdysi opomíjených severních Čech. Dnes už se tu můžete i zhluboka nadechnout.
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou