Bezpečný úkryt a pomoc v tísni

Vydání: 2018/5 Biskupská posila v Praze, 30.1.2018, Autor: Jiří Macháně

Příloha: Doma

Najít azyl, útočiště, zázemí. Místo, kde se skrýt, kde lze složit hlavu a kde pomůžou i poradí, jak se dostat z těžké životní situace.

 
Poslední výroční zpráva Charity hovoří o 1219 rodinách, které hledaly pomoc v azylových domech pro maminky s dětmi. Ilustrační snímek Aleš Masner

Pokud se vám zdá, že jde o popis nějaké noční můry z válečné zóny, vězte, že právě taková je ve skutečnosti realita tisíců lidí a stovek rodin v České republice. Těm šťastnějším, kteří se blíže nesetkali s nouzí spojenou se ztrátou práce, opuštěností, s bídou alkoholismu nebo závislostí na automatech či drogách, s domácím násilím, dluhy a exekutory, to zní téměř neuvěřitelně.

Jednotlivec ochotný pomáhat v těchto nepřehledných situacích zmůže většinou jen docela málo. V celé republice však Charita provozuje čtyřicet azylových domů pro matky (otce) s dětmi v tísni, kde jsou školení odborníci připravení pomoci. Na rozdíl od většiny společnosti umějí pochopit a rozklíčovat životní peripetie lidí, kteří se ocitli až na samém okraji společnosti, a dokážou jim nabídnout jiný náhled a organizovat pomoc.

Poslední výroční zpráva Charity hovoří o 1 219 rodinách, které za jeden rok vyhledaly zázemí těchto azylových domů. Počet a píle koledníků nedávno skončené Tříkrálové sbírky i štědrost dárců pak mj. ukazují, kolika lidem nejsou lhostejné osudy těchto bližních. Část výnosu sbírky totiž často putuje právě sem.

Na Bory – ale nikoliv do vězení

Jedním z těchto zařízení je Azylový dům sv. Zdislavy v Plzni. Obyvatelům západočeské metropole a širokého okolí slouží už dvacet let. „Pro maminky nebo táty s dětmi, kteří by se jinak kvůli životnímu debaklu ocitli na ulici, máme tady na Borech sedmnáct bytů. V nedalekých Radobyčicích pak dalších jedenáct. Potýkáme se přitom s přetlakem, kdy se nám hlásí dalších čtyřicet potřebných,“ vysvětluje ředitel plzeňské Městské charity Pavel Janouškovec.

„Snažíme se všemožně zabránit tomu, co se dělo dřív – odebrání dítěte do dětského domova. Nastavujeme maminkám podmínky, aby byly schopné se opět ujmout svých dovedností a úkolů. Někdy je to nesmírně těžké, neboť řada žen ani neví, co je to rodina, protože vyrůstaly v dětských domovech. Zní to absurdně, ale my to od nich slýcháváme – že nevědí, proč a jak milovat své dítě, když je samotné také nikdo nemiloval,“ vysvětluje ředitel Charity v plzeňské diecézi Jiří Lodr. Maminky v azylovém domě tak podle něj často zacelují vážné trhliny vlastního života, a přitom se mají starat o své vlastní děti.

Jako třaskavou směs, která rozbíjí rodiny, popisují charitní pracovníci neřešitelné a obrovské dluhy domácností i násilí za zavřenými dveřmi domovů. „Problém je, že ani vykázání násilníka často nefunguje. Žena se stává vězněm ve vlastním bytě, když na ni muž někde venku číhá. Proto se utíkají k nám,“ přibližuje situaci těchto žen Jiří Lodr s tím, že k úkolům azylových zařízení patří i ochrana a zajištění bezpečí, tedy zabránění těmto mužům v přístupu ke klientkám. „Násilníci ohrožují i náš personál. Dokud agresor něco neprovede, tak je to velmi těžké řešit i s policií, která někdy musí doprovázet také naše zaměstnance,“ vysvětluje Pavel Janouškovec.

Většina lidí z azylového domu v Plzni odchází do podnájmů nebo jim město nabídne byt, protože zde mají pilotní projekt sociálního bydlení. „Pokud neskončí na ulici kvůli drogám nebo hrubému porušení řádu, tak od nás klientky odcházejí do nějakého zajištěného prostředí,“ pochvaluje si spolupráci s místní samosprávou Jiří Lodr a dodává: „Ne vždy se ale podaří návrat do prostředí, kde se uchytí. Pak se k nám vracejí…“

JIŘÍ MACHÁNĚ

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 8 20. – 26. února 2018

Zesnul Jaroslav Med

Na Popeleční středu zemřel ve věku 85 let literární historik a dlouholetý předseda redakční rady Perspektiv KT Jaroslav Med.

celý článek


Mladí lidé chudobu dědí

Chudoba se u nás dědí, zjistila Charita ČR. Při výzkumu se soustředila na mladé lidi, jichž je takto ohroženo zhruba tři sta tisíc. Charita proto navrhuje šest opatření,…

celý článek


Pouť ke hrobu svatého Cyrila

Mší svatou, jejímž hlavním celebrantem byl arcibiskup Jan Graubner, oslavili věřící v Římě svátek jednoho ze slovanských apoštolů.

celý článek


Na hranicích jsem se modlil

Jeho osudy inspirovaly spisovatele, filmové tvůrce i socialistickou propagandu. JOSEF HASIL po únoru 1948 převáděl ohrožené lidi přes hranice. „Nikdy jsem nešel přes hranice,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay