Bible jako základ knihovničky

Vydání: 2016/33 Olympiáda pod Ježíšovou náručí, 9.8.2016, Autor: Kateřina Šťastná

Příloha: Doma

Když budete pátrat po náboženské literatuře pro děti, možná budete udiveni, jak široká je nabídka a kolik nakladatelství se tomu věnuje. Desítky různých Biblí, misálků či životopisů svatých, nepřeberné množství příběhů od klasiky až po současné autory, omalovánky s náboženskou tematikou.


Je dobré zvykat děti na četbu a přiměřeně jim zvyšovat laťku.Snímek Shutterstock

Jenomže jak se v tom orientovat a jak vybírat? Co by nemělo chybět v knihovničkách rodin s dětmi? Lenka Jeřábková z Katechetického střediska Arcibiskupství pražského říká, že Bible je základ. „Dítě by mělo být v kontaktu s Písmem od útlého dětství. Je celkem jedno, jestli to bude Bible pro dospělé, ze které budou rodiče dětem vyprávět příběhy, jestli bude ilustrovaná, nebo zda půjde o samostatné biblické příběhy.“

Jenomže zkuste si zadat do vyhledávače na internetu nebo v křesťanských internetových knihkupectvích slovo Bible. Naskočí vám Bible pro nejmenší, Bible k prvnímu svatému přijímání, Moje první Bible, Moje malá kufříková Bible, Dětská Bible, Komiksová Bible, Bible pro malé detektivy, Biblické příběhy s hlavolamy, Bible – Příběhy na každý den, Bible na dobrou noc nebo třeba Bible pro kluky a holky – a ještě mnoho a mnoho dalších.

Marie Klašková z Českého katolického biblického díla (www.biblickedilo.cz) doporučuje vybírat podle stáří dítěte: „Pro děti ve školce a na prvním stupni je lepší dětská Bible s převyprávěnými příběhy (které se však drží smyslu biblického poselství), aby se pěkně četla a byla pro ně srozumitelná. Je fajn, když je u převyprávění odkaz na biblický text, případně krátký citát přímo z Bible.“ Pro děti na druhém stupni se podle ní osvědčuje komiksová Bible a následně přímo biblický text (např. ve voděodolném provedení nebo v balení se zipem nebo Bible jako aplikace pro chytré telefony – AND BIBLE). „Ze současné nabídky českých překladů je určitě nejlepší Český ekumenický překlad,“ říká.

Úměrně věku

Pro menší děti je podle ní vhodnější méně textu a víc obrázků, pro větší pak text doplněný obrázkem a otázkou či úkolem. Pokud chceme nosit Bibli do kostela, doporučuje Marie Klašková menší formát. „Obrázky bych vybírala podle svého vkusu, aby se mi líbily a aby byly pro děti vhodné k jejich věku. Klíčové však je, aby dětská Bible nedeformovala u dětí představu Boha Otce, aby v ní tedy nevystupoval jako stařec s plnovousem na obláčku,“ uzavírá.

Pokud by si rodiče přáli mít cosi jako katechismus pro děti, vyšel například Já jsem s vámi. Katechismus ČBK pro děti od šesti do osmi let (Paulínky). „Pokud si rodina objedná časopis Duha, rozhodně neprohloupí. Je tam spousta podnětů pro práci s dětmi, sešity zaměřené na svátosti, Písmo, liturgický rok i souhrnné informace, například jako Mini-Kid-Kat – malý souhrn katolické věrouky a další,“ říká Lenka Jeřábková. Ve spolupráci s Duhou vznikla i kniha Děti se ptají, odborníci odpovídají, která pomáhá rodičům i dětem hledat odpovědi na základní otázky ohledně víry.

Ze současné demografické křivky vyplývá, že nejsilnější ročníky dětí jsou nyní ve věku prvokomunikantů. I pro ně a pro předškolní děti je podle Jeřábkové nabídka literatury dostatečná, ovšem u těch starších je to už horší. „Knih pro starší školní věk je výrazně méně – i proto, že nám tyto děti mizí z organizovaného katechetického setkávání. Mění se styl učení, kroužků a řada z nich nemá na náboženství čas. Nehledě na to, že málokdo z kněží a katechetů umí s touto kategorií mezi 11 a 16 lety pracovat,“ říká Lenka Jeřábková s tím, že by se zde orientovala především na příběhy, životopisy a křesťansky zaměřenou beletrii.

V tomto věku už můžeme dítě posunout o stupeň dál, opustit obrázkovou a přejít k „neobrázkové“, textové Bibli. Do ruky jim můžeme dát YouCat (Katechismus pro mladé, Karmelitánské nakladatelství) nebo třeba knížku Tweetuj s Bohem (Paulínky). Lenka Jeřábková uzavírá, že je dobré zvykat děti na četbu a přiměřeně věku jim zvyšovat laťku, ptát se, co by se jim mohlo líbit, a systematicky s nimi pracovat. Pak si můžeme být jisti, že u knih – i těch s duchovní tematikou – zůstanou.
 

Sdílet článek na: 

Sekce: Přílohy, Doma, ČlánkyAktuální číslo 49 5. – 11. prosince 2017

Papež jako vyslanec míru a pokoje

„Vaše Svatosti, přinášíte nám sílu a naději ve svém pochopení pro naše potřeby, naše touhy po míru, národním smíření a sociálním souladu,“ řekla nositelka…

celý článek


Diváci ČT nahlédnou do hospice

„Tak jako řeka Jordán byla posledním úsekem cesty, který zbýval Izraelcům po útěku z egyptského otroctví, tak i hospic Jordán chce doprovázet lidi na posledním úseku…

celý článek


V kolotoči úvěrů, úroků a splátek

Půjčí rychle a za pár minut. A ještě nám prý vrátí. Všudypřítomná reklama k tomu navíc přidává, že náš život bez toho či onoho výrobku není úplný nebo šťastný...

celý článek


DARUJTE KATOLICKÝ TÝDENÍK

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay