Přílohy

Dyslexie a jazyková škola

Vydání: 18, 3.5.2006, Autor:
Příloha: Doma

Byli jsme letos s naší dcerou u zápisu do jazykové školy. Při pohovoru nám bylo řečeno, že škola si předškoláky zkouší odděleně bez přítomnosti rodičů. Do jejich školy prý totiž nepřijímají děti, u nichž je patrné, že budou dyslektici či dysgrafici, jsou výrazně menšího vzrůstu či se budou jinak odlišovat. Prý to nedělá dobrotu. Chtěla jsem se zeptat, jestli je dyslexie či dysgrafie vůbec rozpoznatelná u dětí, které ještě nepíší a nečtou. A i kdyby ano - znamená to, že takové dítě nemůže dobře zvládat jazykovou školu? Myslela jsem, že dnes už je k dyslektikům a dysgrafikům ve školství jiný přístup. J.F., Praha

celý článek


Duchovní péče k léčbě patří

Vydání: 18, 3.5.2006, Autor: Václav Štaud
Příloha: Doma

Od počátku roku 2005 jsou pro věřící i nevěřící zájemce z celé republiky pořádány v Brně odborné konference na téma Zdravotník-křesťan v dnešní nemocnici. Na organizaci této akce se významně podílí také brněnská Nemocnice Milosrdných bratří a její ředitel MUDr. Daniel Rychnovský.

celý článek


Rodinná politika v Dolním Rakousku

Vydání: 18, 3.5.2006, Autor: Zuzana Burdová
Příloha: Doma

celý článek


Břemeno, které stále tíží

Břemeno, které stále tíží

Vydání: 17, 28.4.2006, Autor:
Příloha: Perspektivy

Vztah maďarské katolické církve a komunistické tajné policie Ve vztahu katolické církve a komunistického režimu v Polsku, na Slovensku i v Maďarsku objevujeme stále nové problémy. Není to tedy kapitola dějin, která by byla uzavřená a odsouzená k zapomenutí. Po pádu komunismu se i mnozí věřící domnívali, že kolaboraci části duchovenstva není třeba považovat za zvláštní kategorii hříchu, neboť je srovnatelná s proviněními, jejichž posouzení patří nanejvýš do zpovědnice, ale nepřísluší historickoprávnímu bádání.

celý článek


Z ghetta na Areopag

Z ghetta na Areopag

Vydání: 17, 28.4.2006, Autor: Terézia Kolková
Příloha: Perspektivy

Cesta slovenské církve od sebeobrany k dialoguSlovensko čekají předčasné volby. Rozhodla neshoda na rovině intimně duchovní i církevně politické: otázka svědomí. Něco to říká o zbožnosti slovenské duše i o stavu instituce, která o ni pečuje, tj. církve. Odpůrci smlouvy mezi Slovenskou republikou a Svatým stolcem o výhradě svědomí argumentují „nepřijatelností autority Magisteria katolické církve“. Latinsky znějící výraz se stal sloganem vyjadřujícím nechuť vůči autoritě. Selektivní vztah k otázkám víry i morálky jako projev sekularizace však vyžaduje specifický pastorační přístup. Daří se jej slovenské církvi nacházet? Odpověď není snadná. Nabízíme několik dílčích postřehů z prostředí mladší generace věřících.

celý článek


Beze strachu a s vírou

Beze strachu a s vírou

Vydání: 17, 28.4.2006
Příloha: Perspektivy

Církev v Polsku rok po smrti Jana Pavla II.

celý článek


K čemu je dobrý Visegrád?

K čemu je dobrý Visegrád?

Vydání: 17, 28.4.2006
Příloha: Perspektivy

Opomíjená možnost, jak nebýt osamělí Milí čtenáři, máte v rukou „visegrádské číslo“ Perspektiv. Vyšlo s pomocí Mezinárodního visegrádského fondu, který podporuje sbližování původně tří, dnes čtyř zemí: Polska, Maďarska, Slovenska a Česka, spřízněných osudem, který vyplnil posledních šedesát let jejich dějin. Dnes to už tolik necítíme, ale pád do sovětského područí, tedy komunistické diktatury, pokusy se z ní vymanit i nepřipravenost na poměry po jejím zhroucení – se týká každé z nich.

celý článek


Od prostopášnosti ke zbožnosti

Vydání: 16, 18.4.2006, Autor: Ludmila Křivancová
Příloha: Doma

Při dnešním výletě se dostaneme z prostopášné Casanovovy postele až do společnosti zbožných cisterciáckých mnichů. A považte: cesta obrácení, která trvá mnohdy celý život, bude tentokrát krátká - pouhých 5 km. Není to tedy výlet, spíše vycházka.

celý článek


Jana Hančová: Šťastlivci mají jednu knihu

Vydání: 16, 18.4.2006, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma

Jana Hančová je mladá žena, která se umí nadchnout pro věc. Pochází ze Slovenska, vystudovala gymnázium, pak přírodní vědy – biologii a geografii. Jejím životním snem bylo odjet do Afriky. Sice neměla jasnou představu, ale nakonec se jí tento sen podařilo uskutečnit. Na dva roky se stala učitelkou v mateřské školce a na gymnáziu v Sředoafrické republice.

celý článek


„Eldéenka“ – radost, nebo smutek?

Vydání: 16, 18.4.2006, Autor: Karolína Peroutková
Příloha: Doma

Léčebna dlouhodobě nemocných ve Zlíně je zařízení, které slouží k doléčení nemocí, a jejími klienty jsou většinou starší lidé. Ti musí zvládnout nejenom těžkou nemoc, bolest a samotu, ale mnohdy také pomalu plynoucí čas, během nějž si klienti promítají radostné i bolestné chvíle svého dosavadního života.

celý článek


Dotazník - Marie Svatošová

Vydání: 16, 18.4.2006, Autor: Aleš Palán
Příloha: Doma

Lékařka, zakladatelka hospicového hnutí v ČR a neúnavná propagátorka myšlenky doprovázení. Jedna z nejúspěšnějších spisovatelek. Její poslední knihy Až k prolití krve se prodalo více než 10 tisíc výtisků.

celý článek


Nelegální migrace, volby jako PR a Havlův teletník

Vydání: 15, 10.4.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Názor Václava Havla na zákon o registrovaném partnerství snad ani nepřekvapil. Čím však exprezident šokoval, je jeho názor na to, jak pojímají rodinu odpůrci zákona. Zvýhodňování rodiny je prý absurdní a znamená její stavění na roveň „teletníku, kde se připouštějí býci ke kravám, aby byla telata“.

celý článek
Aktuální číslo 47 19. – 25. listopadu 2019

Svobodu musíme denně opatrovat

Slavnostní bohoslužba ve svatovítské katedrále v sobotu završila národní pouť a byla též vrcholem církevních oslav a poděkováním za 30 let svobody. Mši celebroval kardinál…

celý článek


Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes…

celý článek


Dramata Jana Pavla II.

Historickou roli papeže Jana Pavla II. v návratu svobody do našeho regionu přiblížil v bazilice sv. Petra ve Vatikánu během národní pouti při mši svaté pomocný biskup pražský.

celý článek


Češi na audienci u papeže

Tisíce českých poutníků si na závěr římské části národní pouti při středeční audienci vyslechly povzbuzení papeže Františka, některé děti se navíc svezly papamobilem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay