Přílohy

Jezuitské začátky v Praze

Vydání: 23, 6.6.2006, Autor: Petr Kolář
Příloha: Perspektivy

Připomínka 450. výročí příchodu jezuitů do Prahy (21. dubna 1556) byla podnětem pro vědeckou konferenci, která se zabývala působením jezuitů v pražském Klementinu od jeho založení až do zrušení Tovaryšstva v roce 1773. Toto ohlédnutí za minulostí mělo místy až překvapivě průkopnický ráz. Připomeňme si tedy skutečnosti kdysi (možná) známé, které časem upadly v zapomnění.

celý článek


Kniha Czeslawa Milosze

Vydání: 13, 6.6.2006, Autor: Jaroslav Med
Příloha: Perspektivy

Tentokrát přistupuji k psaní svého sloupku s neobyčejnou chutí, protože mám před sebou mimořádně zajímavou knihu, kterou jsem si opravdu vychutnal; koneckonců jako všechny předchozí knihy tohoto autora. Jde o soubor esejů velkého polského básníka Czesława Miłosze s názvem Saligia a jiné eseje (Barrister & Principal, Brno 2005, překlad Josef Mlejnek), v němž získáváme vlastně první českou ucelenou prezentaci básníkovy esejistické tvorby.

celý článek


Neposedný mystik Bono

Vydání: 13, 6.6.2006, Autor: Zdeněk Jančařík
Příloha: Perspektivy

Francouzský spisovatel a hudební publicista Michka Assayas je autorem několika beletristických knih, dále Encyklopedie rocku a především knižního rozhovoru s Bonem, zpěvákem jedné z nejpopulárnějších rockových skupin současnosti U2, nazvaného Bono o Bonovi (v českém překladu ji nedávno vydalo nakladatelství Portál).

celý článek


Multikulturalismus je za zenitem

Vydání: 13, 6.6.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Součástí ducha doby, honosícího se bezbřehou tolerancí, je – nebo spíše byla – ideologie multikulturalismu, harmonického soužití příslušníků různých kultur v jednom státě. Stala se závaznou normou, s níž se neslučovala představa nějaké domácí „dominantní kultury“ (Leitkultur), jíž by se příchozí měli přizpůsobit. Chvíli to fungovalo, ale pak se ukázalo, že při vzrůstající migraci tato ideologie brání nejen nezbytným asimilačním procesům, ale i uchovávání základů evropské kultury - uvádí Michael Sievernich (Stimmen der Zeit 1/2006).

celý článek


Pyrrhovo vítězství liberální levice

Vydání: 13, 6.6.2006, Autor: Petr Příhoda
Příloha: Perspektivy

Je to tragické nedorozumění (V. Klaus) Svět bude o něco bláznivější (M. Kalousek); Jen nepatrná většina parlamentářů zákonu o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví po léta bránila, nyní ho stejně nepatrná většina schválila. Věděli příznivci zákona, co vlastně schvalují? Věděli to všichni stejně?

celý článek


Šifra mistra Santiniho

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Jan Mazanec
Příloha: Doma

celý článek


Okamžikem křtu kmotrovství nekončí

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Gabriela Plačková
Příloha: Doma

celý článek


Vrlá tykavka a filmový agent

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Štěpán Havlíček
Příloha: Doma

celý článek


Kamenolom Páně má svou oázu

Vydání: 22, 30.5.2006, Autor: Jiří Mach
Příloha: Doma

celý článek


Svobodu buď rozvíjíme, nebo pohřbíváme

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Ctirad Václav Pospíšil
Příloha: Perspektivy

Stále aktuální kritika utopického socialismu

celý článek


Svátosti ve fotografii

Vydání: 21, 23.5.2006, Autor: Miloš Doležal
Příloha: Perspektivy

celý článek


Dialog oněmělých

Vydání: 21, 23.5.2006
Příloha: Perspektivy

celý článek
Aktuální číslo 47 19. – 25. listopadu 2019

Svobodu musíme denně opatrovat

Slavnostní bohoslužba ve svatovítské katedrále v sobotu završila národní pouť a byla též vrcholem církevních oslav a poděkováním za 30 let svobody. Mši celebroval kardinál…

celý článek


Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes…

celý článek


Dramata Jana Pavla II.

Historickou roli papeže Jana Pavla II. v návratu svobody do našeho regionu přiblížil v bazilice sv. Petra ve Vatikánu během národní pouti při mši svaté pomocný biskup pražský.

celý článek


Češi na audienci u papeže

Tisíce českých poutníků si na závěr římské části národní pouti při středeční audienci vyslechly povzbuzení papeže Františka, některé děti se navíc svezly papamobilem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay