Pomni, abys den sváteční světil!

Vydání: 2004/47 Zážitkovost ve víře, 17.11.2004

Je správné regulovat zákonem, kdy mají mít obchody otevřeno, a kdy zavřeno? Má v rozhodování zda nakupovat, či nikoliv hrát roli postoj křesťanů ke svěcení svátků a nedělního klidu? Několika lidem jsme položili otázku: Je podle Vás správné, že v Česku lze nakupovat i v neděli, nebo bychom měli i v této oblasti „světit den sváteční“?

CYRIL SVOBODA

ministr zahraničních věcí ČR

Obecně by se měl sváteční den světit. Netvrdím, že by měl být zavřený úplně každý obchod, ale na druhé straně se neděle stala jakýmsi kultovním dnem, který se slaví tím, že všichni jezdí do velkých středisek a nakupují. To je vlastně úplně převrácený pohled na věc samotnou. Drtivá většina obchodů má být zavřena. Je pochopitelné, že jdou lidé v neděli po mši nakupovat do supermarketů. Proč by tam nešli, když je otevřeno? Není to vina nakupujících. Problém je v tom, že mají obchody otevřeno.

P. ROBERT FALKENAUER

plzeňský biskupský vikář

Nedávno jsem byl na návštěvě u své maminky, když jí – zrovna v sobotu večer – dosloužila stará lednička. Když jsem viděl, jak se trápí, ještě v noci jsme jeli do hypermarketu, vybrali novou ledničku – a za dvě hodiny už maminka zářila radostí. To by nebylo možné, kdyby nebyl k dosažení trvale otevřený obchod.

Nikoho z nás nenapadne zakazovat nedělní služby lékařů, policistů apod., neboť známe Ježíšova slova „Sobota je učiněna pro člověka, a ne člověk pro sobotu“ (Mk 2,27). Myslím, že to platí i o obchodech. Zásadní otázka zní: do jaké míry má stát svou mocí regulovat život občanů a jaký prostor má ponechat jejich svobodnému rozhodování? Tvrdím, že stát nemá být mocnější, než je nezbytně nutné. Nemohou snad křesťané slavit neděli bez státní direktivy? Nutí je někdo, aby si z ní udělali nákupní den?

 

JAN SPOUSTA

sociolog

Z hlediska většiny to správné je. Koneckonců i mnohý křesťan (včetně mě) uvítá, když si může v neděli koupit čerstvý chleba nebo zajít do restaurace. Často bohužel dnes bývá hypermarket pro rodiny jediným místem, kam všichni jdou spolu, mají čas si popovídat, prožít chvíli rodinné radosti. Na druhou stranu by ovšem křesťan jako zákazník měl vědět, že neděle nemá být dnem obchodního shonu, front a stresu. Svátek si člověk musí užívat, ne ho odbývat.

Největší problém vidím tam, kde lidé pracují např. jako prodavači. Je důležité, aby zaměstnavatelé zohlednili, kdy slaví svoje svátky – např. křesťané neděli, židé sobotu. Měli by jim vyjít vstříc v rozvrhu směn, aby věřící měli možnost navštívit své bohoslužby. A všichni, bez ohledu na to, zda jsou věřící, nebo ne, by navíc měli mít možnost strávit alespoň jeden den v týdnu se svou rodinou v době, kdy i ostatní členové rodiny jsou doma a mají volno, většinou tedy v sobotu nebo v neděli.

LUDVÍK ARMBRUSTER

děkan KTF UK Praha

Kdyby naše česká společnost byla vcelku křesťanská, jako tomu bylo ještě před sto lety, museli bychom se zasazovat o zachovávání nedělního klidu. Nemyslím však, že by bylo za stávajících okolností přínosné snažit se vnucovat naše pojetí veřejnosti, která nedělní klid stejně nezachovává a o náboženské hodnoty se nestará. Ať si to vyřídí zaměstnavatelé s odboráři. Nedoporučoval bych nechat instrumentalizovat naši víru lidmi, kterým jde o něco docela jiného.

Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 25 18. – 24. června 2019

Bude stát mariánský sloup?

Napětí, strkanice, ale i modlitby a smírná gesta doprovázely sobotní pokus sochaře Petra Váni vrátit zpět na Staroměstské náměstí mariánský sloup.

celý článek


Jubileum Katolických novin

Před 70 lety v předvečer slavnosti Božího těla vyšlo první vydání Katolických novin, předchůdců dnešního KT.

celý článek


Střet s komunisty na Boží tělo

Před 70. lety, na svátek Božího těla 19. června 1949, se biskupové v čele s kardinálem Josefem Beranem svým pastýřským listem otevřeně postavili nastupující komunistické…

celý článek


Boje s šípem i láskou

„Kdo je hrdina?“ ptá se malé dítě rodiče, který poté váhá mezi obrazem knížete Václava, Jaromíra Jágra, nedávným válečným odbojem či postavou ze Star Wars. Kdo…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay