Polsko připomnělo kořeny Evropy

Vydání: 2017/17 Tisíce lidí podpořily nenarozený život, 25.4.2017, Autor: Alena Scheinostová

Poslání polských primasů, jejichž úřad trvá už 600 let, a odkaz svatého Vojtěcha – duchovního svorníku střední Evropy si o svátku tohoto mučedníka připomněli poutníci v polském Hnězdně.


„Nepřekonáme krizi, pokud nenačerpáme ze společných pramenů,“ shodli se primasové Evropy. Snímek KAI

Slavnosti se zúčastnila i padesátka biskupů Evropy včetně polského primase Wojciecha Polaka a primase českých zemí Dominika Duky. „Vroucně si přeji, aby tento čas byl pro církev v Polsku i pro naši milovanou vlast příležitostí k díkůvzdání za šest staletí úřadu primase i pozváním, abychom se do budoucnosti dívali s nadějí, jejímž zdrojem je Zmrtvýchvstalý Kristus,“ řekl na úvod nedělní liturgie arcibiskup Wojciech Polak.

Slavnosti v hnězdenské katedrále předcházel průvod s relikviemi sv. Vojtěcha od kostela sv. Michala, kam byly ostatky přeneseny předchozího večera a uctěny svatovojtěšskými nešporami a noční modlitební vigilií. Průvod má v tomto městě, kde je relikviář pražského biskupa z rodu Slavníkovců trvale uložen, každoroční tradici. Před samotným zahájením liturgie arcibiskup Polak ještě odhalil v katedrále pamětní desku prvnímu primasi Polska Mikołaji Trąbovi, který titul obdržel na koncilu v Kostnici roku 1417.

Dopis, který zaslal do Hnězdna papež František, připomíná význam tohoto místa pro polskou církev, jak informuje polská katolická agentura KAI. „Právě tady, u ostatků svatého Vojtěcha, se Hnězdno stalo prvním metropolitním stolcem a středem místní církve. Udělení primasovského titulu bylo uznáním a zpečetěním této výjimečné role,“ vysvětlil Svatý otec. Společné evropské kořeny reprezentované osobností sv. Vojtěcha si podle něj uvědomoval také svatý polský papež Jan Pavel II. „Dnes je třeba hledět také do budoucnosti a prosit Boha, aby svědectví svatého Vojtěcha bylo živým pramenem inspirace při evangelizaci dalších pokolení Kristových vyznavačů. Kéž začínající Primasovský rok je příležitostí k rozpoznání nových výzev a k hledání nových způsobů, jak přinášet evangelní poselství současnému světu,“ poukázal papež k významu jubilejního roku, jejž k výročí vyhlásila polská církev.

Svatý Vojtěch jako primas zemí Visegrádu

V jazyce sv. Vojtěcha, tedy v češtině, pak přednesl homilii ke shromáždění věřících včetně primasů Polska, Francie či Španělska a zástupců veřejného života kardinál Dominik Duka. Svatého pražského biskupa v ní představil jako vzor biskupské služby a jako patrona a pomyslného primase zemí Visegrádu. „Vojtěchova misie nás spojuje až do našich dnů. Nejde pouze o společenství materiálních zdrojů, ale o společenství států, národů a regionů, o společenství rovnoprávných lidí zakotvených v duchovním odkazu antiky, Starého a Nového zákona,“ zdůraznil kardinál Duka. Také on připomněl osobnost sv. Jana Pavla II. Ten podle něj „vyrostl z doby zápasů“ polských primasů, kteří „jak zrno byli zatlačeni do země pod tuhým příkrovem komunistických totalitních režimů a kteří jako Dobrý pastýř vydávali svůj život za druhé“. Jejich příklad podle Duky zavazuje: „Pouze stateční a ve víře odhodlaní lidé jsou naší nadějí do budoucna,“ prohlásil český primas.

Při bohoslužbě oběti pak hlavní celebrant arcibiskup Polak pozdvihoval unikátní svatovojtěšský kalich, jenž údajně patřil samotnému světci. A kněží, řeholníci a řeholnice, kteří pracují v misiích, ze slavnosti odcházeli s 22 požehnanými misijními kříži.

Pouť uzavřela deklarace přítomných primasů, která prohlašuje toto setkání u ostatků sv. Vojtěcha za výraz jednoty církve v Evropě i její starosti o dnešek a zítřek světadílu: „Historie našeho kontinentu je plná slepých cest, nelidských ideologií, ničivých konfliktů a válek. Evropa se ale vždy uměla pokorně vracet ke svým kořenům. Nepřekonáme krizi, pokud nepoklekneme a nenačerpáme z pramenů, bez kterých je obtížné pochopit evropské hodnoty – svobodu, spravedlnost, důstojnost lidské osoby a respekt k obecnému blahu,“ zdůraznili primasové s tím, že tímto pramenem je především evangelium.

Titul primas Polska nosí hnězdenští arcibiskupové od první poloviny 15. století. Jmenovací dekret prvního primase Mikołaje Trąby se nedochoval. Od roku 1515 pak na základě buly papeže Lva X. tento titul patří všem arcibiskupům na hnězdenském stolci. V různých dobách se s úřadem primase pojily rozličné výsady i povinnosti: primas kupříkladu korunoval krále a královnu Polska, předsedal královským svatbám a pohřbům či biskupským synodám a reprezentoval církev i navenek. V období interregna (uprázdnění královského trůnu) byl někdy též správcem království. Současný polský primas Wojciech Polak je v pořadí 59., přičemž 22 primasů odpočívá v hnězdenské katedrále.

ALENA SCHEINOSTOVÁ
 

 

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, ČlánkyAktuální číslo 30 25. – 31. července 2017

Katolický tulák s rozervaným srdcem

Život jako putování bylo vlastní téma jednoho z otců beatnické generace 60. let Jacka Kerouaca. Jeho románoví hrdinové putují skrze poušť a hledají zemi blaženosti. Nejenom…

celý článek


I kněží vyráží na dovolenou

Setkat se s biskupem na pláži? Potkat svého zpovědníka s rybářskými pruty u řeky? V létě nic nemožného. I biskupové a kněží potřebují během letních dovolených…

celý článek


Koloběh obrácení a milosti

Několik kardinálů vyjádřilo „pochybnosti“ stran výkladu apoštolské exhortace Amoris laetitia. Francouzská biblistka a nositelka teologické Ratzingerovy ceny, Anne-Marie…

celý článek


Sochy jsou jako moje děti

Jeho sochy zná většina z nás. Známý je i fakt, že sejmul posmrtnou masku Janu Palachovi a po roce 1989 vytvořil pomník obětem komunistického režimu, Miladě Horákové i…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2017

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay