26. března–1. dubna 2024
Aktuální
vydání
13
Předchozí vydání
Hledat
Archivní článek

Pojeďte s lodí na šumnou Vltavu

2. 5. 2007

|
Tisk
|

Vydání: 2007/18 Křesťan a regionální politika, 2.5.2007, Autor: Pavel Motyčka

Příloha: Doma

V poslední době začíná stále více rodin trávit společnou dovolenou aktivně – provozováním nejrůznějších sportovních činností. S potěšením mohu konstatovat, že se v naší zemi stále více rozvíjí také vodní turistika. Proč se lidé vydávají na vodu? Co je přitahuje k tak podivné a relativně nebezpečné aktivitě?
„Na vodu vyjíždíme vždy rádi. Je to dobrodružství a adrenalin. Dovolená na vodě patří k tomu příjemnému v našem životě. I starší syn, který klasickou dovolenou moc v oblibě nemá, se každé prázdniny ptá, kdy už pojedeme na vodu. Přes rok má člověk doma mnoho starostí, ale během sjíždění řeky máme na sebe více času, a tak můžeme utužovat jednotu v rodině. Dnes už se snažíme, abychom si vše užili bez spěchu a s radostí,“ svěřují se manželé Eva a Karel, rodiče čtyř dětí. Voda jako jeden z živlů dokáže překvapit, ale ten, kdo ji respektuje, se nemusí bát. Pro rodiny s dětmi je to ideální příležitost, jak si vyzkoušet soudržnost a schopnost spolupráce. Mezi vodáky se traduje přísloví: „Vztah, který přežije sjíždění řeky, je vztah na celý život.“

Raft nebo kánoe?
Na poklidné sjíždění Vltavy spojené s prohlídkou pamětihodností doporučuji vyčlenit 5 až 7 dní. Pokud nemáte vlastní loď, nevadí. V jižních Čechách najdete mnoho půjčoven. Pro pomalejší a „klidnější“ plavbu s menšími dětmi je možné zvolit raft, ale pokud si chcete jízdu pořádně užít, doporučuji kánoe. Do výbavy vodáka rovněž patří pádlo, jež by mělo sahat do úrovně ramen, a vesta, která musí být během plavby neustále pevně na těle, i když to vypadá, že úsek řeky je „na pohodu“.
Máme několik možností, kde plavbu začít. Asi nejkrásnější částí Vltavy je horní úsek s meandry, které se proplétají panenskou přírodou národního parku Šumava. Řeka zde není obtížná, takže si můžeme v klidu procvičit základy pádlování, a tak se na lodi především sehrát. Pokud s vámi není žádný cvičitel, který by vás do tajů ovládání lodi zasvětil, nezoufejte. Existuje několik příruček, kde najdete všechno názorně vysvětleno, i když metoda pokus-omyl s několikanásobným vykoupáním není také k zahození. Sjíždění horního úseku začíná v létě většinou v Lenoře. Před odjezdem z domu je potřeba na internetu nebo teletextu zkontrolovat vodočet, protože klesne-li hladina v Lenoře pod 45 cm, je vjezd do národního parku zakázán. Z Lenory je to asi 33 km k začátku vodní nádrže Lipno, přes kterou je vhodné si lodě nechat převézt.

Za cisterciáky
Naše plavba může pokračovat od Vyššího Brodu. Kdo si nechce kazit zážitek ze splouvání přesunem přes Lipno, začíná právě tady. Než se vydáme na další pouť, nezapomeňme navštívit zdejší cisterciácký klášter s poštovním muzeem. První etapa pod Lipnem měří asi 12 km a bez spěchu se dá absolvovat zhruba za 4 hodiny. Během ní nás čeká několik jezů, mezi kterými je nejzajímavější Herbertov. Ten se díky úpravě z poslední doby stal sjízdným. Za jezem následuje peřej, ve které nedoporučuji začátečníkům zastavovat. Cíl etapy je v obci Rožmberk, kde se můžeme utábořit v kempu. Nenechme si určitě ujít prohlídku místního hradu, výstavního sídla mocného rodu Rožmberků. Další den nás čeká 22 km a budeme končit v „Mekce“ českých vodáků – Českém Krumlově. O tomto překrásném městě je těžké psát, je nutné si ho prohlédnout. Na počátku další etapy nás čeká adrenalinový vrchol sjíždění Vltavy: průjezd krumlovskými jezy. Ten u Jelení lávky je opravdovou lahůdkou. Vypjatou atmosféru umocňují davy turistů postávajících na nedalekém mostě. Budou vás fotit a filmovat, tleskat při úspěšném zdolání, ale také budou mít škodolibou radost, když se „uděláte“. Za městem řeka dál klidně pokračuje až ke Zlaté Koruně, cíli této sedmnáctikilometrové etapy. V obci můžeme opět navštívit starobylý cisterciácký klášter. Poslední etapa měří asi 19 km a zavede nás do chráněné krajinné oblasti Blanský les. Řeka zde teče svižně a často vytváří peřeje. Končí v Boršově nad Vltavou, kde v místním kempu většina vodáků završí svoji plavbu. Pokračovat dál je možné, ale kvůli složitému průjezdu Českými Budějovicemi a pomalému toku vody to nedoporučuji. A o tom, že se na vodu můžete vydat již o těchto prázdninách, svědčí slova manželů Saši a Tomáše z Velehradu: „Již delší dobu jsme přemýšleli, že bychom vyzkoušeli dovolenou na řece. Oba jsme měli spíše teoretické znalosti, tak jsme uvítali, když jsme se mohli připojit ke skupince našich přátel. Jako rodiče šestiměsíční Klárky jsem měli největší obavy, jak vše bude snášet naše holčička. Nacvičit spaní ve stanu na zahradě jsme již nestihli, ale sbalili jsme se a vyrazili. Na řece jsme strávili pět dní. Ve volném čase jsme se mohli kochat krásou přírody či navštívit památky. Základem však byla skupinka lidí, kteří si rozuměli a navzájem se podporovali. A když byl jeden člen osádky kněz, se kterým jsme mohli každé ráno slavit mši svatou, tak už nám opravdu nic nescházelo a s Božím požehnáním jsme mohli klidně vyrazit. Ahoj!“
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou