Mše svatá nemusí být za každou cenu v kostele

Vydání: 2007/49 Než se Ježíš narodil, 4.12.2007

Letos nám přišla zima do kostela dříve než jindy. Je nás málo a kostel je veliký, topení bychom nezaplatili. Minulý pan farář byl nemocný a v zimě sloužil mše svaté na faře, kde bylo příjemně. Jeho nástupce ale říká, že bohoslužba musí být v kostele. Je na to opravdu tak přísný předpis?

Když problém uchopíme z právního hlediska, pak podle Kodexu kanonického práva (CIC, kán. 932, § 1) se má slavení eucharistie konat na posvátném místě, nebo v případě nutnosti na vhodném místě. Posvátným místem se rozumí kostel či kaple. Pokud tedy biskup povolil minulému knězi slavit v zimě eucharistii na faře, lze předpokládat, že dovolil pro ten účel na faře zřídit kapli. Pak by mohl trvat i právní předpoklad nadále slavit v zimě eucharistii na faře. Eucharistie jako společná hostina
Pokud tomu tak není, musíme konstatovat, že sama zima v kostele asi nezakládá kodexem uvažovaný případ nutnosti. Na druhé straně ovšem CIC v kán. 899, § 3 říká, že se slavení eucharistie má uspořádat tak, „aby z ní měli všichni účastníci co největší užitek, pro který Kristus Pán eucharistickou oběť ustanovil“. Tento požadavek kodexu je však sotva splněn za podmínek, kdy je kostel velký, je v něm zima a ke slavení eucharistické liturgie se schází malý počet účastníků.
Jistě jsou pak mnohem lepší podmínky pro slavení v přiměřeně menší a vytopené místnosti na faře, kde lze liturgii opravdu prožít jako slavení ve společenství bratří a sester a s jejich činnou účastí, požadovanou liturgickou konstitucí II. vatikánského koncilu. Vždyť eucharistická slavnost není jen oběť, ale také posvátná hostina, a tento její rozměr se lépe prožívá v domácím prostředí než ve studeném kostele. Ostatně původním prostředím slavení eucharistie byly rodinné domy křesťanů.

Berme ohled na starší farníky
V neposlední řadě bych viděl důvod pro slavení eucharistie v zimě na faře v přikázání lásky k bližnímu. Jistě by měl být brán ohled na starší bratry a sestry, a když ta možnost je, využít ke slavení eucharistie místnost na faře.
P. ZDENĚK DEMEL, vyučující praktické teologie na TF JU v Českých Budějovicích


Sdílet článek na: 

Sekce: Odpovědny, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.




Aktuální číslo 7 12. – 18. února 2019

Ve jménu Boha nelze vést války

Svatý otec ve Spojených arabských emirátech podepsal Deklaraci o lidském bratrství s vrchním imámem káhirské mešity al-Azhar Ahmedem at-Tajíbem, autoritou sunnitského islámu.…

celý článek


Bombastickým vikářem nebudu

V poutním chrámu Panny Marie na Vranově byl 4. února uveden do služby generálního vikáře brněnské diecéze pomocný biskup Pavel Konzbul.

celý článek


Do Lurd dnes míří i zdraví

Lurdy zahájily Bernadettin rok. Tamní diecéze chystá ke cti mladé vizionářky pouť, mezinárodní cestu relikviáře, ale i muzikál a film.

celý článek


Odmítněme nálepkování v církvi

Stejně tak jako se v politice proti sobě vymezují konzervativní a liberální strany, jsme v dnešní době svědky toho, že se katolíci – většinou sami mezi sebou – různě nálepkují.

celý článek




Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay