Odpovědny

Nikdo by neměl trpět v samotě a beznaději

Nikdo by neměl trpět v samotě a beznaději

Vydání: 45, 6.11.2007, Autor: Václav Štaud

Řád milosrdných bratří nachází i v moderní době užitečné uplatněníV závěru listopadu uplyne 260 let od příchodu Hospitálského řádu sv. Ja- na z Boha do Brna. Milosrdní bratři, jak zní jejich zkrácený název, působili na našem území od roku 1605 postupně na osmi místech od Prahy po Valtice. Dnes provozují jen několik lékáren a malou nemocnici ve Vizovicích. Žijí v konventech v Letovicích a zejména v Brně, kde je sídlo vedení provincie. Letos byl provinčním představeným zvolen bratr Martin Macek OH. Položili jsme mu několik otázek:

celý článek


První povinností kněze je hlásání evangelia

První povinností kněze je hlásání evangelia

Vydání: 44, 30.10.2007

Duchovní, kteří se proslavili jako vědci, už mají málo pokračovatelůZajímalo by mě, proč se někteří duchovní v minulosti proslavili jako vědci a vynálezci, zatímco dnes už o něčem podobném neslyšíme. Jsou nějací kněží či řeholníci dosud aktivní ve vědeckém bádání?

celý článek


Lidský život je nedotknutelný posvátný dar

Lidský život je nedotknutelný posvátný dar

Vydání: 43, 23.10.2007

V Brně se v minulých dnech uskutečnila odborná mezinárodní konference „Život je dar“. Odborníci mnoha vědních disciplín se zde zabývali pohledy církve na základní otázky ochrany počínajícího lidského života a dalšími aktuálními bioetickými problémy současnosti. Přinášíme několik výňatků z klíčových vystoupení konference.

celý článek


Práce bez odpočinku je sebezničující

Práce bez odpočinku je sebezničující

Vydání: 42, 16.10.2007

Nespavost a chronická únava jsou varovné signály blížícího se vyhořeníV poslední době trpím velkou únavou. Vím, proč to je. Málo spím a neumím – vlastně nedokážu – po své náročné práci odpočívat. Vždy mě totiž přepadnou výčitky, že lenoším, když je kolem stále tolik úkolů, tolik možností pomáhat rodině, farnosti. Zprostředkujete mi písemnou radu, nebo budu muset navštívit psychologa?

celý článek


V rodičovské lásce má své místo i strach a bezradnost

V rodičovské lásce má své místo i strach a bezradnost

Vydání: 41, 9.10.2007

Má patnáctiletá dcera za mnou přišla s prosbou, zda by mohla jet s partou spolužáků na chatu. Když jsem se jí to snažila rozmluvit, cítila jsem, jak se vůči mně uzavírá. Je mi jasné, že když to ostatní rodiče svým dětem povolí, dceru bych před nimi zákazem znemožnila. Mám ale strach jí to dovolit, i když její kamarády a kamarádky znám – většinou jsou fajn, až na dva kluky. Ti s sebou určitě budou brát i alkohol, a to se pak může stát cokoliv... Co mám dělat?

celý článek


Zloděj bytů používá staronovou lest: Bibli

Zloděj bytů používá staronovou lest: Bibli

Vydání: 40, 2.10.2007

Často u našich dveří zazvoní cizí lidé, kteří si chtějí povídat o víře. Máme je pustit dál?Před časem vykradli moji sousedku. Policisté radili všem v domě, ať jsou opatrní a dávají si pozor na cizí lidi. Co si ale mají počít staří lidé, kteří chodí do kostela, jsou dobrosrdeční a rádi si s druhými povídají? Zbytečně pak na svou důvěřivost doplácí. Jak má člověk odhadnout, že se mu do bytu tlačí podvodník? Není lepší raději nikomu neotvírat?

celý článek


Je správné uctívat ostatky světců?

Je správné uctívat ostatky světců?

Vydání: 39, 25.9.2007

Již prvním křesťanům byli mučedníci dražší než všechno zlato světaPřivítal jsem v KT kritické texty o expozici mrtvých těl v pražské Lucerně. Můj názor je obdobný. Současně bych ale rád dostal vysvětlení, proč naše církev stále pěstuje stejně neetický kult úcty k lebkám a dalším ostatkům světců.

celý článek


Opravdu svatý Kryštof pomáhá motoristům?

Opravdu svatý Kryštof pomáhá motoristům?

Vydání: 38, 18.9.2007

Symboly na palubní desce mohou připomínat, že se vždy můžeme spolehnout na Boží pomocJe správné mít při cestách v autě křesťanské symboly jako růženec nebo obrázek svatého Kryštofa? Mně se to líbí, ale můj přítel to odmítá jako projev pověrčivosti. Kdo z nás má pravdu?

celý článek


Zvládají mladí křesťané vztah bez sexu?

Zvládají mladí křesťané vztah bez sexu?

Vydání: 37, 11.9.2007

Hodnoty věrnosti a předmanželské čistoty mezi mladými lidmi ožívají. Dokazuje to iniciativa Čistá láska Slyšel jsem, že několik mladých párů vstoupilo během letošní velehradské pěší pouti do iniciativy Čistá láska. Můžete napsat, o jakou organizaci jde, kolik má členů a jaké povinnosti mají? Nehrozí, že budou se svými ideály jiným k smíchu?

celý článek


Moje já, bolestně vymalované na kůži

Moje já, bolestně vymalované na kůži

Vydání: 36, 4.9.2007

Tetováním si mnozí mladí lidé posilují své sebevědomíV poslední době se mezi mladými lidmi velmi rozmohlo tetování. V naší farnosti to už rodiče některým klukům a holkám v pubertálním věku zakázali, s tím, že se to pro věřícího člověka nehodí. Osobně se mi to taky nelíbí, ale myslím si, že je to otázka spíše osobního vkusu než náboženského pohledu. Jak se k těmto věcem staví církev?

celý článek


Ostrov apoštola Jana - řecký Patmos

Ostrov apoštola Jana - řecký Patmos

Vydání: 35, 28.8.2007, Autor: Václav Štaud

Prohlídka památek v místě vzniku Apokalypsy je velkým zážitkem pro každéhoNapsal svatý Jan Apokalypsu opravdu na ostrově Patmos? Také jeho autorství někteří biblisté zpochybňují. Východní křesťané považují tento ostrov za jedno ze svých nejvýznamnějších poutních míst. Které památky připomínají dobu, kdy tam pobýval tento apoštol?

celý článek


Je nedělní bohoslužba povinná i na výletě?

Je nedělní bohoslužba povinná i na výletě?

Vydání: 34, 21.8.2007

Někdy je nejbližší kostel vzdálen na kilometry dalekoJak moc závazná je pro nás návštěva mše svaté o prázdninách, v čase dovolených nebo na výletech? Byli jsme letos v létě s partou na chatě asi 6 kilometrů od nejbližšího kostela, autobus tam v neděli nejel. Museli bychom moc brzo vstávat a jít tam pěšky.

celý článek
Aktuální číslo 21 21. – 27. května 2019

Chrámy zvou k noční návštěvě

Více než 1 600 kostelů a modliteben se tento pátek zapojí do Noci kostelů. Stovka z nich poprvé.

celý článek


Redakci KT navštívil nuncius

Minulé úterý zažila redakce vzácnou návštěvu. Do týdenní porady se zapojil apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

celý článek


Pouť se čtenáři na Velehradě

Pro čtenáře, posluchače a diváky křesťanských médií připravili jejich tvůrci společnou pouť na Velehradě. Uskuteční se na Den dětí – v sobotu 1. června.

celý článek


Jak žít v náboženské pustině

Kostel praská ve švech. Na nedělní mši svaté se sejde tolik lidí, že musejí stát. Věková skladba je pestrá. Takové poměry jsou v některých oblastech spíše vzácným jevem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay