Nový zákon v USA dává lidskému zárodku práva

Vydání: 2004/16 Nemůžeme mít děti, 3.9.2004, Autor: KT KT

Kongres Spojených států amerických schválil nedávno federální zákon, který garantuje nenarozenému lidskému zárodku separátní práva. Většina případů poškození nebo zabití lidského zárodku byla totiž v USA doposud vedena v právním režimu porušení práv ženy.

„Zákon o násilí na nenarozených obětech“, který se chystá prezident Bush podepsat, je podle mnoha pozorovatelů taktickým protitahem vůči výnosu amerického Nejvyššího soudu z roku 1973 přiznávajícímu ženě ústavní právo na potrat. Nový zákon, přivítaný katolickou církví, následuje nedlouho poté, co americký Kongres odmítl zákon o právu na potrat od určitého stadia věku zárodku. Tím podpořil naděje odpůrců aborce, že tento zákrok bude postupně zakázán úplně.

Jde o třetí pokus, při kterém dolní komora amerického Parlamentu, v níž mají většinu konzervativní republikáni, tento zákon výraznou většinou schválila a poslala ho do horní parlamentní komory. V méně konzervativním Senátu pak prošel většinou 61 proti 38 hlasům. Senátor John Kerry, který je jedním z kandidátů na příštího amerického prezidenta a sám se označuje za katolíka, patřil překvapivě k menšině, hlasující proti zákonu. Zákon explicitně mluví o „nenarozeném dítěti“ jako o „členu rodu homo sapiens v jakémkoliv stadiu vývoje v lůně matky“. Poprvé tedy americký federální zákon přiznává zákonná práva už od početí.

V mnoha státech USA je ale už nyní násilí na nenarozeném dítěti kvalifikováno jako zločin. Bulvární deníky probíraly případ Scotta Petersona, který byl obviněn z dvojnásobné vraždy poté, co byla jeho těhotná manželka Laci nalezena zavražděná na pobřeží Sanfranciského zálivu. Jejich syn se měl jmenovat Connor, a nový Zákon o násilí na nenarozených dětech je proto neformálně přezdíván jako „Zákon Laci a Connora“. V dalším hojně skloňovaném případě obvinil nedávno soud v Utahu osmadvacetiletou Melissu Ann Rowlandovou z vraždy, poté, co odmítla porodit svá dvojčata císařským řezem a jedno z nich při klasickém porodu zemřelo.

VÝZNAMNÝ PRECEDENT
Zákon o násilí na nenarozených dětech představuje v americkém federálním právu významný precedent. Protože se vztahuje pouze na zločiny spáchané na federálním teritoriu – např. na federálních dálnicích - a ne území jurisdikčně spadajícím do pravomoci jednotlivých amerických států, pozorovatelé neočekávají jeho časté využití. Ale určitě se uplatní v kampaních za zrušení výroku Nejvyššího soudu o právu ženy na potrat. Ty je možné očekávat v případě znovuzvolení George Bushe americkým prezidentem. Nejméně dva z dosavadních členů amerického Nejvyššího soudu se chystají do důchodu. Bushova nominace soudců na uprázdněné posty by pak velmi pravděpodobně definitivně odstranila dosavadní těsnou většinu ve prospěch práva na potrat, která v tomto nejvyšším soudním orgánu USA doposud panuje.

(The Tablet)Italský zákon přísně upravuje umělé oplodnění
V Itálii vstoupil nedávno v platnost zákon upravující podmínky umělého oplodnění, který se řadí k vůbec nejpřísnějším v Evropě. Podle tohoto zákona smí být pro každé umělé oplodnění vytvořena maximálně tři embrya. Navíc při něm nesmí být použity cizí spermie, čímž se zabraňuje v početí svobodným dívkám či lesbickým párům, ale i neplodnému mužskému partnerovi. Nový zákon navíc uměle vyrobeným lidským zárodkům garantuje stejné zacházení jako přirozeně počatým dětem. Experimentování s embryi či manipulace s jejich geny jsou v Itálii od nynějška možné jen tehdy, pokud slouží k vyléčení nemoci, která by nebyla léčitelná jiným způsobem. Obchod s lidskými zárodky je zcela zakázán.

Při porušení zákona se finanční pokuty pohybují mezi sto tisíci a jedním milionem eur, lékaře zodpovědné za nepovolený zákrok čeká zákaz výkonu povolání. Pokusy o klonování či prodej embryí se trestají až dvacetiletým odnětím svobody.

Morální teologové zákon hodnotí jako pokrok v oblasti, která dosud nebyla legislativně ošetřena. Zároveň však dodávají, že katolické učení oplodnění mimo přirozený sexuální styk v manželství absolutně odmítá.

(Kathpress)

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay