Nevěřím v lepší situaci na Haiti

Vydání: 2005/33 Tchýně, 8.8.2005, Autor: Ivana Jeništová

P. Roman Musil je misionář řádu oblátů. Už tři roky působí na Haiti na ostrově Hispañola. Nejprve pracoval v sirotčinci, pak v jedné horské farnosti, nyní působí již jeden a půl roku ve farnosti Baie de Henne. Říká, že člověk na Haiti nemusí mít nic, a přesto může být šťastný. Své farníky na Haiti by neopustil. „Cítím, že mne k nim Bůh posílá, a cítí to i oni. Berou mne jako otce. Je to pro mne zavazující,“ vysvětluje P. Musil.

Haiti je snad nejchudší zemí světa. Jaká je tam situace?

Je to vyprahlá země bez porostů a také bez jakékoli infrastruktury. Silnice končí po 10 kilometrech od hlavního města Port-au-Prince. Elektřina neexistuje. Obyvatelé této bývalé francouzské kolonie jsou potomky otroků, přivlečených z Afriky, bez kořenů a tradic. Na Haiti je padesátiprocentní negramotnost, v Baie de Henne dokonce sedmdesátiprocentní. Čtyři pětiny Haiťanů žijí v bídě, v Baie de Henne je to asi 90 % lidí. Kdosi se mne zeptal, co se na Haiti vyrábí. Má odpověď je: Nic. Tady se jen rodí děti bez vyhlídek na lepší budoucnost.

 

Jaká je na ostrově zdravotní péče?

Žádná neexistuje. Stát nevybírá od obyvatel daně a také jim neposkytuje žádné služby. Všechno je za peníze. A ty chudí nemají. Haiti má smlouvu s Kubou, která sem posílá lékaře na umístěnku. Lékaře-Haiťana neuvidíte. Kubánci dostávají plat od Kuby, ale na „zdravotním středisku“ pracují pod vedením místního „správce“, který za ošetření vybírá. Když se lidé chtějí nechat ošetřit, musejí přijít až po pracovní době lékařů, a ti je pak léčí zadarmo. Odpoledne před „střediskem“ stojí fronty, střediska jsou navíc jen ve městech. Porodnice neexistují, ženy rodí na zemi za vesnicí za asistence porodní báby, která novorozeněti přeřízne pupeční šňůru kuchyňským nožem. Všechny děti tu mají napuchlé pupíky, dlouho jim hnisají. Naši lékaři podle snímků nemocných potvrdili výskyt dětské obrny, ačkoli to světová zdravotnická organizace popírá. Bylo by třeba očkování.

 

Letos mají být na Haiti volby. Je nějaká naděje na zlepšení?

Já nevěřím v lepší situaci. Politická situace je nepřehledná, vládne „boj o koryta“. Haiti má smůlu, že leží 700 km od Floridy, a tak všichni chtějí do USA - včetně vládních úředníků. Na změnu režimu nikdo nemyslí. Zemi by pomohl rozvoj turistiky, ale k tomu je potřebná politická stabilita. Jenže na Haiti se žije od převratu k převratu, což odrazuje i humanitární organizace. Vládne tu beznaděj.

 

Co všechno děláte ve farnosti?

Kromě duchovní práce všechno ostatní: stavím a řídím školu, ošetřuji nemocné a vozím je k lékaři (auto tu mám jen já), řeším všechny možné problémy. Veškeré věci se dováží, jsou drahé a chybějí odborníci. Problémem je pitná voda - na vrtnou soupravu (která by se dostala do 40metrové hloubky, kde je čistá voda) ale nemáme, sháníme pumpy na solární pohon. Při mé nynější návštěvě Česka mi jeden podnikatel nabídl alternativní zdroje energie, což by bylo pro Haiti ideální: solární panely a větrná energie. Slunce svítí a vítr od moře fouká nepřetržitě.Nadějí jsou i projekty Agentury rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje. Na podzim na Haiti přijede pomocník ze Zábřehu, který povede práce na stavbě. Zábřežští mi hodně pomohli, teď jsem od nich dostal notebook, takže konečně budu mít spojení se světem.

 

Jak se žije dětem ve škole v Baie de Henne?

Arcidiecézní charita Olomouc rozběhla projekt Adopce na dálku(R), díky kterému mohou ty nejchudší děti chodit do školy. Některé docházejí do školy šest hodin pěšky - ráno tři, odpoledne tři. Boty nemají - ostatně chodí v nich nerady. Do školy nedocházejí déle než šest let a místní učitelé se rekrutují z těchto dětí. Na maturitu nikdo nemá peníze. Vzdělání by však pomohlo nápravě situace.

Více informací o pomoci prostřednictvím Adopce na dálku(R) také na www.acho.caritas.cz.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 12 19. – 25. března 2019

Biskupové se modlili na poušti

Minulý týden prožili čeští a moravští biskupové duchovní cvičení v Izraeli, modlili se na poušti i u Božího hrobu. Tento týden pokračují v Jeruzalémě plenárním zasedáním.

celý článek


Abychom se naučili správně rozlišovat

Několika osobností jsme se zeptali, co jim pomáhá, aby slyšeli hlas svého svědomí, a jak v tom sami podporují druhé.

celý článek


Křesťan v rozbouřených časech

Žijeme ve zvláštní době. Všechno se zdá být v pohybu. Jsme vystaveni záplavě obrazů, slov a zpráv. Překotné tempo změn strhává staré jistoty dravým proudem pádícího…

celý článek


Práci mezi Romy bych neměnil

Romské poutě nebo živelné modlitby chval – to si představíme, když se řekne „pastorace Romů“. Na východě Slovenska, kde Romové tvoří až polovinu obyvatelstva a…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay