Diskuse

Radost z biskupa

13.11.2014 12:25 vložil Vladimír F.

Biskup Václav Malý , rozumí lidem, dokáže naslouchat a právě to se učil mezi lidmi mimo oficiální církev, která bývá zaměstnána věcmi zbytečnými.Jako například střežit liturgická pravidla a nevnímat potřeby lidí , kteří hledají povzbuzení,radost se setkání s Ježíšem....mnohé nedělní bohoslužby jsou neosobnímy setkánímy.
Před listopadem byla podzemní církev opravdovější a méně oficiální.....z mnohých pastýřů se nyní stali oficiální řečníci na slavnostech,biskupové objíždějí poutě a slavnosti,žehnají hasičským stříkačkám.
Místo , aby reagovali na aktuální problémy.Prezident se chová , jako hulvát....společnost na to reaguje, ale církevní představitelé mlčí.
V příspěvcích pod článkem se to hemží strašení islámem, liberální společností.
Nejhorší je strach z budoucnosti, to dusí radostného ducha ve společnosti.
Václav Malý je vzorem biskupa, který je služebníkem a ne hodnostářem, který dělá kariéru v církvi.

Re: Toliko ke strašení

13.11.2014 14:50 vložil Nyvlt

pokud jde o islám stačí sundat růžové brýle a podívat se na vyhánění křesťanů v Syrii či Iráku - nepotřebuje to další komentář. Liberální společnost tak to nemusíme tak daleko viz poslední případ v Anglii. Přišli liberálové , prosadili si sejmutí křížů a katolíci uposlechli. Ani to nestačilo. Přišli znovu a požadují ,že v katolických školách ( i soukromých ) se bude učit to co oni chtějí a katolíci opět uposlechnou. Někteří sice raději zavřou školu , ale uposlechnou Fakticky skáčeme jak liberálové pískají o svobodě a prosazení vlastního nemůže být řeč. Žijeme v diktatuře demokracie přišla potichoučku , ale přišla. Sprostá slova páně prezidenta jsou to poslední . Naši představitelé mlčí o jakého radostného ducha společnosti se jedná čekáme až nás začnou vyhánět i v Evropě ?


Re: Re: Toliko ke strašení

13.11.2014 16:31 vložil Vladimír F.

Je mi jasné , že argumentačně jste připraven a odhodlán vše doložit.
Mám z toho pocit, že vnímate neradostně vývoj...
Vůbec nerozumím Vašim obavám, asi moje inteligence nedoshuje Vaší a možná proto se mi lépe žije.
Píšete o vnějších symbolech, Bůh se dívá do srdce a duše a to Vám džihádisté ani liberálové vzít nemohou.


Re: Re: Re: Toliko ke strašení

16.11.2014 09:03 vložil Nyvlt

Bůh dal každému člověku svobodu vnitřní i vnější o inteligenci to není. Bojme se těch ,kteří nám berou jedno jakou svobodu ve jménu lepších zítřků ( nacistických, komunistických nebo liberálních). Jo a lépe se vám nežije okleštují nás všechny stejně na demokracii i daních.


Re: Re: Re: Re: Toliko ke strašení

16.11.2014 10:13 vložil Vladimír F.

Svobodu volby máme stím souhlasím.To, že má domokracie svá úskalí, je přirozené, protože společnost jsme mi lidé, kteří jsme náchylní inklinovat k pohodlnějšímu řešení, které bývá lákavé.
Daně se platí od nepaměti.
To jěště není důvod hledět na svět s obavami a strachem.Petr kráčel po vodě zapochyboval a málem se utopil......Pane, zachraň nás hyneme a Ježíš spí.....tento pocit mít můžeme, ale jednou pochopíme proč se to , či ono stalo.
Ta naděje je v příslibu Věčnosti a Božího milosrdenství.


Re: Re: Re: Re: Re: Toliko ke strašení

16.11.2014 14:04 vložil Nyvlt

ono se jinak hledí na svět přes ostnatý drát gulagu či koncentráku a jinak bez drátu. Gulag vynalezl ateista komunistický , koncentrák ateista nacistický ,diktaturu demokracie zase ateista liberální. Každý z ateistů bojuje proti církvi jenom forma se odlišuje. Ježíš varoval " budou vás pronásledovat " a jak říká klasik " jediná opravdová válka je válka proti Ježíši (církvi )" Záleží jak moc si tento fakt uvědomujeme - i tady nám dává Bůh svobodu rozhodnutí.


Stále stejné očekávání

12.11.2014 17:48 vložil Servitor

Charta byla nejen protikomunistická, ale i protikatolická. Proto zůstala tak osamocená. Že tam byli lidé spjatí s režimem 50.let by tolik nevadilo, kdyby to nebyli staří ateističtí válečníci. Proto vstup P.Malého byl překvapením, ale i očekáváním. Dojde v Chartě ke změně? Když mohl kněz jít s lidmi do plynu, proč by nemohl být v Chartě? Dnes vidíme, že se to nepovedlo. Charta jednala dobrodružně ode zdi ke zdi a nese odpovědnost za selhání ve třech podstatných bodech:
Otevřela hranice naprosto nepřipravenému národu
Nestanovila pravidla pro politiky a jejich strany
Neurčila vládní média, která by nesla odpovědnost za to, co národu sdělí.
Od katolické církve očekávali věřící zformování a náplň. Nemyslím politickou, ale „táhnout za jeden provaz“. Je sice pravda, že byla práce s formováním podzemní církve, ale to skončilo a očekávání trvá.
Dnes jsme ve stejné situaci, jako před 17.listopadem. Dojde ke změně k lepšímu, nebo se budeme potápět dál a dál?Po událostech na Ukrajině i náhodný svědek má šanci

11.11.2014 21:26 vložil Michal

vidět širší kontext perestrojky. Jako před ´89 tak po ´89 byl lid - televizní divák - obětí propagandy. Ta byla klidně sebekritická, když se to hodilo, ale klidně ťala pod pás. Disent natož listopad mne moc netěšily, od zasvěcených návštěvníků moskvy (fyzikové, matematici) již 1975 se proslýchalo, že moskva něco chystá, třeba intenzivním studiem aristotelismu, když marxismus vyčpěl. Ovšem moskva může napsat "protokoly mudrců" a vyvolat pogrom, stejně jako oběti pogromu dosadit co věrné sluhy (stockholmský syndrom) . Komunismus byl jen zástěrka tradičního ruského imperialismu, který nebere ohled na nic. Není to jejich volba, země, co nefunguje ani na úrovni rodiny, živa z drancování země těžbou, bez schopnosti investovat, sází jen na armádu a agentury. Pokřivit okolí, aby vyhovovalo jejich potřebám. To jsme nějak přehlédli a teprve divoká privatizace, tunelování dotací, oligarchové, zeman na Hradě nám otvírají oči, s kým máme tu čest. Už nemůže ani zapršet, aby pro zničenou ornici nebyla povodeň. Miliardáři kupí zisky z dotací, žije opět spíše jen ta televize, než obecný rozvoj. Právě se přepisují dějiny, ráno se probudíme a budeme koukat, kde to jsme, PROSTĚ.


Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

11.11.2014 13:35 vložil Nyvlt

článek a vyjádřené názory pana biskupa jasně ukazují kam nás vedou současní pastýři. Neustálé sledovat zda jsme solí společnosti ,zda se angažujeme zda představujeme minoritu či zda poskytujeme společnosti morální hodnoty jsou tak trochu nepochopením významu učení Ježíšova. On nám jasně říká " nejsem z tohoto světa " , " co je císařovo dejte císaři co je Božího Bohu ", " pojď následuj a neohlížej se " atd. Katolická církev Ježíšova má své morální desatero, má své morální hodnoty a je jedno zda okolní svět je přijme ( chápe ) či nikoliv, je jedno zda jsme populární či nikoliv. Bůh dal člověku nabídku , a každý se musí rozhodnout zda ji přijme a naplní - každý sám za sebe a v jaké pozemské společnosti se nachází či jaký císař vládne zas tak moc nerozhoduje. Naše " občanství " je BOŽÍ KRÁLOVSTVÍ , to je trvalé, zde na zemi se jenom střídají císařové. Dobrý pastýř vede své stádo k Bohu špatný se ohlíží po císaři.


Re: Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

11.11.2014 21:38 vložil beranekr

Pane Nývlte, kdyby se Václav Malý pouze "ohlížel po císaři", pak by asi těžko za totality skončil ve vězení. V. Malý pouze upozorňuje, že žít opravdově Kristovo evangelium neznamená uzavřít se do nějakého ghetta; to nemá nic společného s lačněním po popularitě. Pokud ho označujete za špatného pastýře, pak mu velmi křivdíte! Radim Beránek


Re: Re: Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

12.11.2014 12:05 vložil Nyvlt

Pane Beránku ,
co si představit pod pojmem " uzavřít se do nějakého ghetta" ? Za nacistů spolupracovat s nacizmem, za komunistů s komunizmem jenom proto aby se nejednalo o nějaké ghetto ? Co budeme dělat až zde zvítězí islám , a on zvítězí ateisticko - liberální společnost jej prosadí. Ženský si navléknou přes obličej šátky , mužský rychle nazouvací sandál jenom nebýt v ghettu ? Co se týká disentu nebyl taky takovým malým ghettem odtrženým od reality ? Pastýř má vesti své ovce k Bohu a opravdovému Evangeliu nikoliv se ohlížet proč a jak jsou jeho ovce společensky aktivní . Ježíš řekl " POJĎ A NÁSLEDUJ ..." o společenských aktivitách tam toho moc není !
Hynek Nývlt


Re: Re: Re: Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

16.11.2014 15:14 vložil beranekr

Pane Nývlte, vy skutečně vidíte současnou společnost pouze jako naprosto bezbožnou a militantně protikřesťanskou? Přece nechcete, aby se celá církev motivovala výhradně strachem, strachem z muslimů, liberálů a nevím koho ještě? Strach není dobrý rádce! Copak nechápete, že přesně tahle mentalita strachu a opevňování se vůči společnosti uvedla velkou část církve v 19.století do duchovního ghetta, do sterilní zbožnosti a do sebe zahleděné zabedněnosti, neschopné dialogu se současným člověkem a tedy i neschopné efektivně hlásat evangelium? Nevěříte, že Duch svatý působí i mimo církevní struktury, i v životech nekřesťanů? Jako jednotlivci i jako církev se přece můžeme od našeho okolí i něco naučit, něco, co nám pomůže žít Kristovo evangelium hlouběji!
Chápu, že dialog se současnou společností není váš šálek kávy, že se k tomu jako jednotlivec necítíte schopen. Možná, že to po vás Bůh ani nechce. Tak ale alespoň nekritizujte ty, kteří jako Václav Malý cítí odpovědnost za osud církve jako celku a dialogu se společností se nebojí. Církev tu přece není kvůli sobě, kvůli tomu, aby si někde ve skrytu žila svou svatost. Církev je zde proto, aby byla "svátostí", tedy nástrojem a znamením jednoty lidstva s Bohem a jednoty lidí navzájem (Lumen Gentium). Nechápu, jak by církev této své svátostné úloze mohla dostát, pokud se stáhne do ghetta. Nevybírejte si z evangelia pouze ty pasáže, které podporují vaší "zapouzdřovací strategii". Ano, Ježíš nás v evangeliu podle Matouše např. vyzývá, abychom se modlili ve skrytu své komůrky (Mt 6,6), ale nevyzývá nás k tomu, abychom v té komůrce zůstávali, nýbrž abychom posíleni modlitbou šli "ke všem národům" (Mt 28,19).


Re: Re: Re: Re: Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

17.11.2014 08:46 vložil Vladimír F.

Jak reagujete na obavy čtenáře Nývlta zasluhuje obdiv.
Energie , kterou tomu dávata, je ve směru k panu Nývltovi zbytečně vynaložená...On to vnímá pořád stejně a neustále burcuje proti všemu novému a modernímu.
Je zřejmé , že si svoji roli užívá.......


Re: Re: Re: Re: Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

17.11.2014 10:56 vložil Nyvlt

Pane Beránku,
nedávno jsem zaslechl názor v čt ,že církev chce vést s většinovou společností dialog. Jenže k dialogu je zapotřebí dvou. Jste si jistý, že současný liberální ateista má zájem o nějakou debatu .Pokuste se přiložit nějaký důkaz. Já vidím spíše a statistika dokládá ,že nemá. Přiznejte si ,že na nás kašlou , nepotřebují nás a dávají to najevo. NEZÁJEM a ignorace okolí nás odsouvá do ghetta , oni to ví a praktikují to na nás. Pokud tomu nevěříte tak si prosím srovnejte statistické údaje kolik lidí vůbec čte a vnímá vyjádření papeže či biskupů, kolik jich má zájem o církevní dialog - pokud toho jako jednotlivec jste schopen. Pouze hrstka náboženských aktivistů nás neustále přesvědčuje , že to je ta správná cesta a přitom se jim vyprazdňují kostely . Fakticky to nezajímá už ani některé katolíky - výsledky se nedostavují přitom Ježíš řekl " podle skutků poznáte jich" tak jaké jsou ty skutky ,když nejsou výsledky ? K Vašemu za vším hledejte Ducha sv. to je takový blábol přijatý od evangeliků protože Ježíš taky řekl " k Oci se dostanete pouze skrze mne" o tom ,že se tam dostaneme skrze vanutí ani slovo. Taky nám řek " ne každý kdo mi říká Pane vejde " nebo " mnoho povolaných málo vyvolených " nebo " široká je cesta , ale úzká pěšinka ku nebeskému království " nebo " já jsem vás nepřišel sjednotit , ale rozdělit " a dokonce jmenuje ty nejbližší atd atd. Tak vám nevím kdo z Evangelia vytrhává pouze pro něj přijatelné pasáže. Problém je ten, že Ježíš nabízí " záchranu " Boží království jedinci, nikoliv celé společnosti taky hovoří o tom ,že souzen bude každý sám nikoliv celá církev v jeho podání je církev pouze prostředek ku spáse. U evangeliků je tomu jinak ,ti neuznávají Ježíše ani jako Božího syna .Na dvk se katolická církev po ztrátě papežského státu , zničení poslední katolické říše R-U a ztráty vlivu na společnost nechala přesvědčit k přístupu protestantskému. Bez předsudků a růžových brýlí se podívejte jak na tom evangelické a jiné protestantské církve jsou. To je předobraz naší katolické budoucnosti pokud opustíme identitu učení Ježíšova ve jménu charitativní činnosti pro společnost. Ježíš k tomu v Písmu říká " vede-li slepý slepého padnou do propasti " Mám pro Vás ovšem jednu potěšující zprávu taky nám slíbil ,že " brány pekelné církev nepřemohou ". Ovšem Jeho předpověď budoucího " až se Syn člověka vrátí najde zde velmi málo následovníků " není přívětivá a pomalu se naplňuje .


Re: Re: Re: Re: Názory biskupa Malého vs. učení Ježíšovo

18.11.2014 00:08 vložil Servitor

Já nevím, ale já si P.Malého vážím. Vážím si i Václava Havla, jako člověka. Ale nemohu si je vážit jako autoritu. Ani jeden z nich nedokázal přimět národ, aby táhl za jeden provaz a ten národ to chtěl, ten to očekával.
Proto máme bezpráví, korupci a politickou prostituci. Proto katolické církvi přibyly k Janu Husovi a Bílé Hoře ještě restituce.


Reagovat v této diskusi může jen registrovaný uživatel. V případě zájmu se registrujte ZDE. Pokud jste již registrován/a, můžete se přihlásit ZDE.Aktuální číslo 21 21. – 27. května 2019

Chrámy zvou k noční návštěvě

Více než 1 600 kostelů a modliteben se tento pátek zapojí do Noci kostelů. Stovka z nich poprvé.

celý článek


Redakci KT navštívil nuncius

Minulé úterý zažila redakce vzácnou návštěvu. Do týdenní porady se zapojil apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

celý článek


Pouť se čtenáři na Velehradě

Pro čtenáře, posluchače a diváky křesťanských médií připravili jejich tvůrci společnou pouť na Velehradě. Uskuteční se na Den dětí – v sobotu 1. června.

celý článek


Jak žít v náboženské pustině

Kostel praská ve švech. Na nedělní mši svaté se sejde tolik lidí, že musejí stát. Věková skladba je pestrá. Takové poměry jsou v některých oblastech spíše vzácným jevem.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay