Diskuse
Sociální politika potřebuje nejen zdroje
7.10.2012 15:23 vložil vvenc
Podle mého názoru, se stát má starat o záležitosti, které nemohou být zajištěny na nižším organizačním stupni (kraj, region, obec, rodina, jednotlivec). Toto pravidlo zabraňuje nebo alespoň znesnadňuje považovat stát za starostlivého “otce” (modlu), který má povinnost o všechny se dobře postarat. Což je oblíbeným lidovým požadavkem nejen socializmu, ale i mnoha občanů dnešní EU, a odporuje křesťanskému pojetí funkce státu.
Státní finanční zdroje (daňových poplatníků) jsou omezené a stát může zajišťovat, sociální, kulturní, zdravotní, ochranné .. služby pouze do výše svého rozpočtu. O výši jednotlivých rozpočtových položek nerozhodují daňoví poplatníci, ale vláda, dle svých pravidel a možností. Je proto zarážející, že o výši financování státních služeb výrazně usilují formou otevřených protestů, vedle státních zaměstnanců, i čistí příjemci sociálních podpor. A to bez ohledu (a) na zvyšování finančního zatížení svých spoluobčanů - daňových plátců, nebo (b) na zvyšování státního dluhu, případně obojího.
Dosavadní praxe sociální politiky (nejen sociální) byla z velké části umožněná zvyšováním státního zadlužení, které se pozvolna stalo finančním břemenem i budoucí generace. Racionální rozhodnutí vládní koalice, zastavit toto nesmyslné zadlužování státu, přináší nutné finanční restrikce státních služeb, tedy i v oblasti sociální. Nelze proto podporovat nátlakovou formu a snahy příjemců státní pomoci, získat své “benefity” na úkor celé společnosti, svých spoluobčanů. Je nutné dosavadní státní penězovody restrukturalizovat a s příslušnou osvětou nahradit soukromými zdroji.
Poměr potřebných a těch, kdo jsou k dispozici se mění
5.12.2012 21:29 vložil Michal
Reagovat v této diskusi může jen registrovaný uživatel. V případě zájmu se registrujte ZDE. Pokud jste již registrován/a, můžete se přihlásit ZDE.