Místo trestu je lepší vyhledat odbornou pomoc

Vydání: 2005/26 Kněžská samota, 20.6.2005, Autor: Alexandra Havlícová

Tento týden přinesou děti domů vysvědčení. Vím, že moje dcera nebude mít v některých předmětech příliš dobré známky, protože se celý rok potýkáme se špatnými výsledky. Jakou váhu máme přikládat známkám na vysvědčení? Možná má dcera na to, aby výsledky byly lepší, ale učení ji buď nebaví nebo nad ním nedokáže vydržet. Má cenu ji trestat? Pokud ano, jakým způsobem?               

M. B., plzeňská diecéze

 

Konec školního roku přináší bilancování celoroční práce dětí i jejich učitelů a dává rodičům příležitost, aby se zamysleli nad výsledky svých ratolestí i sami nad sebou. Každoročně během posledního školního dne vidím rozzářené dětské oči, svátečně oblečené učitelky s květinami a hloučky mladistvých, komentujících své úspěchy či neúspěchy. Vidím ale i řadu schoulených a uslzených stvoření, která se v tom shonu pohybují, jako by chtěla zmizet světu z očí. Také slýchám ponižující kritiku dospělých. Výchova je sice od řádu, pevnosti a důslednosti neoddělitelná, musíme si však zároveň uvědomit, co všechno se do školních ohodnocení našich dětí promítá.

Pokud se vaše dítě potýká se špatnými výsledky celý školní rok, zjistěte si, zda se týkají jen určitých předmětů, anebo celého studia. U neklidného a nesoustředěného dítěte bychom měli myslet na příčinu z okruhu poruch aktivity a pozornosti při lehké mozkové dysfunkci a na specifickou poruchu učení typu dyslexie, dysortografie a dyskalkulie. Tyto termíny neznamenají, že by dítě bylo nemocné nebo hloupé. Jde jen o specifickou zvláštnost při zpracování informací v mozku, která se v současnosti dá ovlivnit speciálními léčebně-pedagogickými postupy a farmakologickou podporou výživy mozku. Příčiny mohou být různé - od dědičné dispozice až po organická poškození mozku v období před narozením, při porodu nebo v období po něm. Někdy lze důvod najít jen těžko. Výše uvedené obtíže si určitě dítě nevymýšlí ani nevypěstuje leností nebo nedbalostí. Je-li po dlouhou dobu konfrontováno s káráním, snižováním či špatnými známkami, následně se neurotizuje, takže se roztočí bludný kruh strachu z negativní kritiky za špatné výsledky, rostoucí úzkosti z výkonu a ještě horších výsledků, podaných ve stresu. Někdy se na to m podepisuje i působení učitele.

Jiný okruh těžkostí představuje neschopnost podržet si učivo v paměti. Ačkoli dítě věnuje školní přípravě celé hodiny, nemusí dosáhnout očekávaného výsledku. Bez pochvaly roste jeho nechuť k učení. Jsou-li do práce na vzdělávacím procesu vtahováni rodiče tak, aby suplovali práci učitelů, neměli by něco takového připustit. Výrazně to narušuje jejich vztahy s dětmi. Nucením do výkonů se totiž fixuje vzájemný zápas, kdy neúspěšný rodič hledá důvod svého neúspěchu v dítěti a dítě v něm vidí tyrana. Daleko více by škola měla vést žáky, aby se navykli učit se - nikoli memorovat nazpaměť text učebnice, ale hledat pravý obsah textů, třídit informace podle důležitosti. Má-li dítě výrazné problémy, měli by pro ně rodiče místo trestu hledat odbornou pomoc v poradně, kde psycholog a speciální pedagog zjistí úroveň a strukturu jeho schopností, případně specifické poruchy učení. Pomoci může i dětský psychiatr. Neměli bychom však necitlivým přístupem dopustit, aby se dítě dostalo do stavu, kdy ho psychiatr ošetřuje po sebevražedném pokusu. Sdílet článek na: 

Sekce: Odpovědny, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 3 15. – 21. ledna 2019

Panamské Jezulátko přivítalo Čechy

Panama přivítá na Světovém dni mládeže 22.–27. ledna více než 200 tisíc mladých lidí ze 155 zemí světa. Na místě jsou už čeští poutníci se dvěma biskupy.

celý článek


Tři králové v bance i v Senátu

Do Tříkrálové sbírky se stále častěji zapojují i firmy. Většina z nich zve koledníky, které vyšle Charita. V České spořitelně uspořádali sbírku sami zaměstnanci.…

celý článek


Jan Palach: Jak reagovala církev?

Palachův čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.

celý článek


Karmelitky si staví klášter

Sestra karmelitka se zednickým kladívkem, kolečkem či za volantem traktoru. Takové obrázky lze spatřit v Drastech, osadě nedaleko Prahy. V prostorách bývalého statku tu roste…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay