Kam jezdí lidé dobré vůle?

Vydání: 2006/28 Život církve v zemi papeže, 10.7.2006

Sedmdesát kluků a jedna dívka bez ohledu na horko pilně trénují na fotbalovém hřišti u školy. Za malou chvíli totiž začne finále soutěže ve fotbalových dovednostech. Tu pro ně připravil Orel a svým jménem zaštítil fotbalový internacionál Antonín Panenka, který ochotně rozdává autogramy. O pár metrů dál se rodiče s malými dětmi shánějí po letošní novince - Velehradském pasu. Pro vylosovanou rodinu, která projde všechny atrakce, je totiž připravený zájezd k moři. Rychtárovi, na něž nakonec los padl, později ústy hlavy rodiny prozradili, že za cestu na Velehrad a nakonec i k moři vděčí Katolickému týdeníku. V něm se totiž dva synové, fandové Antonína Panenky, dozvěděli o jeho patronaci fotbalové soutěže, a proto se definitivně rozhodli pro cestu na Velehrad.

NENÍ BOHA...
... ŘEKL SI BLÁZEN

Zpěvák Petr Bende, zlínský hejtman Libor Lukáš a arcibiskup Jan Graubner zahajují ve velkém stanu Českého katolického biblického díla ruční přepisování Bible. „Když tady přepisujeme, je třeba, abychom text nevytrhávali ze souvislostí. Někdy na mě může padnout kousek věty, který nedává smysl. Například jeden žalm začíná slovy: ,Není Boha,‘ ale to důležité teprve následuje: ,řekl si blázen ve svém srdci,‘“ připomíná přítomným s úsměvem olomoucký arcibiskup. Díky snažení téměř pěti set poutníků se letos podařilo přepsat Starý zákon až do čtvrté knihy Mojžíšovy.

DĚTI, MISIE, VĚZNI, MATKA TEREZA, HNUTÍ A KOMUNITY
Veselé okamžiky pak připravují organizátoři i dětem v podobě letních hudebních olympijských her. Nedaleko baziliky vyrostl také hrad dobrodružství a hlavolamů, který připravilo ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči. Zatímco děti si užívají veselí pod širým nebem, na nedalekém Stojanově gymnáziu zahajují biskupové jednu výstavu za druhou. K vidění jsou velkoformátové fotografie Matky Terezy, obrazy vězňů, výstava hnutí, komunit a Papežského misijního díla či charitativních organizací. Lidé si v chladném suterénu prohlížejí i vítězné obrázky soutěže „Cestou dvou bratří“.

ABYCHOM SE MOHLI PROJEVIT JAKO LIDÉ
Setkání vozíčkářů začíná mší svatou v bazilice, při které káže lanškrounský farář P. Zbigniew Czendlik. „Mám z vás trochu trému,“ přiznává postiženým. „Moje životní zkušenost je v porovnání s tou vaší úplným nic. Jsem salát. A tak se bojím, že to, co vám budu povídat, bude k ničemu,“ vítá vozíčkáře ve velehradské bazilice. V živé promluvě pak zdůrazňuje, že zdraví lidé, silní a bohatí potřebují postižené proto, aby se mohli projevit jako lidé - aby každý mohl být více člověkem.

DOBRÁ VŮLE V PŘÍMÉM PŘENOSU
Po pestrém programu zahrnujícím i ekologickou tematiku se lidé shromažďují před baziliku. Po devatenácté hodině pak břevnovský převor P. Prokop Siostrzonek a moderátorka Lucie Výborná vítají na Velehradě 25 tisíc diváků a zahajují Večer lidí dobré vůle. Při závěrečném koncertu, který v přímém přenosu vysílá Česká televize a Český rozhlas, vystupují mj. téměř místní Jiří Pavlica a Hradišťan. Ovace sklízí černošská zpěvačka Brenda Jackson a závěrečná Modlitba Marty Kubišové vhání mnoha lidem slzy do očí. Diváci, posluchači i lidé přímo na Velehradě projevují dobrou vůli prostřednictvím dárcovských SMS zpráv, jejichž výtěžek dostávají na koncertě oceněné charitativní projekty. Jsou celkem tři: dětské centrum Arpida v Českých Budějovicích, Domov Marta v Prostějově a Detoxikační centrum sester boromejek v Praze. Lidé poslali na tento účel více než jeden milion korun. Sbírka pokračuje do konce roku a lze do ní přispět zasláním textové zprávy DMS VELEHRAD na číslo 87777 (cena 30 Kč).
JIŘÍ MACHÁNĚ
MATÚŠ DEMKO


Sdílet článek na: 

Sekce: Domácí, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 42 15. – 21. října 2019

Svatovítské varhany poprvé zahrály

Nové svatovítské varhany se poprvé rozezněly. Nikoli pod klenbami pražské katedrály, ale v montážním sále dílny varhanáře Gerharda Grenzinga ve španělském El Papiolu…

celý článek


Když se sejdou následovníci Krista

Každou neděli se nad tisíci chrámů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku rozezní zvony. Zvou ke společnému slavení mše svaté. Farnost se schází.

celý článek


Žijeme pro okamžik každého dne

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický arcibiskup PETER MACHADO z Bangalore. Mezi českými věřícími podle svých slov zažil vřelé přijetí a velký…

celý článek


Oslava každodenní svatosti

Minulou neděli se sbor světců rozrostl o pět nových jmen. Osobnosti jsou rozdílné – od kardinála a intelektuála přes řeholnici s mezinárodním věhlasem až po ženu,…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay