K zázračné Madoně už po celá staletí

Vydání: 2009/41 Ohlédnutí za návštěvou papeže, 9.10.2009, Autor: Zita Chalupová

Máte tu prý aktivní farníky. Co všechno tu podnikají?

P. František Sedláček (FS): Máme ve Štípě Klub maminek a Společenství maminek, Scholu, Společenství živého růžence, pořádáme poutě, koncerty. Zásluhu na tom všem mají hlavně právě zmiňovaní farníci. Většina těchto aktivit vznikla v době, kdy zde působil farář P. Otakar Pělucha, tedy v letech 1970 – 1994. Od té doby to přičiněním místních lidí stále běží.

Ivan Skřivánek (IS): S P. Sedláčkem se zase děje víc a víc jednorázových akcí – konalo se u nás například setkání biskupů v předvečer velehradské pouti, sešli se zde bohoslovci z Banské Bystrice a několik dní pobývali v rodinách. Pan farář se snaží budovat, vyřizovat, nebojí se jít na úřady nebo za našimi volenými zástupci na úřady. A to všechno je také moc potřebné. Kdysi tu býval i dětský ochotnický divadelní spolek. Hráli například v Olomouci a na Velehradě pro papeže Jana Pavla II. Ale děti vyrostly a spolek se bohužel rozpadl.

Štípa je poutní místo už mnoho století, ale za humny příliš známé není. Kolik poutí se zde během roku odehraje?

FS: Hlavní pouť bývá kolem svátku Narození Panny Marie, který připadá na 8. září. V sobotu před ní míváme také pouť pro děti – její program tvoří mše svatá a hry. Odpoledne se pak začínají scházet poutníci, kteří zde i nocují. Schází se tu pokaždé několik tisíc lidí – a na tisíc jich bývá při mši svaté v kostele. Vždyť toto poutní místo je starší než Svatý Hostýn! Příští rok nás čeká jedno jubileum: letos proběhla už 229. pěší pouť z Loučky u Valašského Meziříčí. Představte si – tato tradice nebyla nikdy přerušena, ani za komunistů, ani za Hitlera. K vyhlášeným poutím patří i pouť zlínské Charity nebo tak zvaná Malá pouť.

IS: Co se pamatuji, hlavní pouť vždycky byla. Za komunistů stávaly těsně kolem kostela kolotoče, aby bylo co nejhůř slyšet, byl to takový malý naschválek. Ovšem na druhé straně, máme fotografii z 30. let a i na ní jsou kolotoče u kostela. Jenže to nejde srovnávat – dnes jedou reproduktory naplno, tehdy hrával nanejvýš flašinet. Radost nám udělala stezka pro pěší pouti ze Svatého Hostýna na Velehrad, která vede také přes Štípu. Letos před sv. Cyrilem a Metodějem byl náš kostel poprvé součástí této poutní cesty. Někteří poutníci tady i přespali a cestou si pak vyprávěli, jak se jim u nás líbilo a že příští rok přijedou znovu. To nás nesmírně těší.

Jak se mohli poutníci přesvědčit, kostel vypadá pěkně, teď se opravují varhany. Máte plány i s okolím chrámu?

FS: Je to iniciativa, která přišla ze zlínského magistrátu, kde sedí i lidé naklonění církvi a našemu kostelu. Celé Mariánské náměstí, na němž kostel stojí, by se mělo upravit. Dnes vede silnice těsně kolem kostela, což nesvědčí jeho statice ani lidem. Plánuje se posunutí cesty a vybudování pěknějšího okolí chrámu. Termín ještě není stanoven, vše bude záležet na tom, jak se podaří získat peníze. Hlavním investorem asi bude Magistrát města Zlína a Zlínský kraj. Už dříve se zde opravovalo: odvlhčovalo se zdivo kláštera a spravovala jeho fasáda, rekonstruovalo plynové topení a voda v klášteře. Ve vlastním kostele byly zrekonstruovány zpovědnice, sochy, chórové lavice, dokončuje se oprava vstupních dveří do chrámu a kanalizace. Jak se zdá, restaurování by si zasloužila i vnitřní malba. Kde na tohle všechno berete peníze?

IS: V příštích letech chceme pokračovat v odvlhčení kostela, máme připraven projekt na novou elektroinstalaci včetně ozvučení a osvětlení, na statické zajištění kostela a pro obnovu vnitřní malby, která je v havarijním stavu. Rovněž fasáda vyžaduje opravu. Uvedené záměry jsou odhadovány na částku přesahující 25 milionů korun. Snažíme se využívat dotací a příspěvků z různých zdrojů. V uplynulém období byly naše žádosti vyslyšeny na ministerstvu kultury, Krajském úřadě Zlínského kraje, Magistrátu města Zlína. Věříme, že tak tomu bude i v letech následujících.

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Domácí, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 46 13. – 19. listopadu 2018

Česká pomoc křesťanům na Blízkém východě

Zbořené kostely, vypálené domy, ale také snaha vrátit do válkou zničených míst život provázely delegaci v čele s arcibiskupem Janem Graubnerem při cestě po severním Iráku.

celý článek


Drony skenují dřevěné kostely

Kolem dřevěných kostelů v ostravsko-opavské diecézi je živo, létají tu drony a snímá je skener.

celý článek


Jak přiblížit Evropu lidem?

Do květnových voleb do Evropského parlamentu, které ovlivní další fungování Evropské unie, zbývá půl roku. Evropská strana lidová, která sdružuje převážně křesťanské…

celý článek


DARUJTE KATOLICKÝ TÝDENÍK

Už začínáte přemýšlet nad dárky pod stromeček? Tím naším můžete povznášet, inspirovat a (in)formovat po celý rok!

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay