K manželství patří i snaha o vhodné oblečení a vzhled

Vydání: 2006/17 Nemám rád sám sebe, 25.4.2006, Autor: Iva a František Růžičkovi

Myslím, že by se při kázání mělo víc mluvit o tom, aby manželé dbali na svůj vzhled - a to i v domácím prostředí. Jak by měli podle vás manželé doma chodit oblékaní? Podle mne by se měli snažit, aby se jeden druhému stále líbili.
B. P., českobudějovická diecéze

Když jsem slyšela před lety poprvé tuto otázku, začala jsem se smát. Děti byly ještě malé a já měla každé jejich jídlo na svém triku. Proto jsem tehdy nevolila nijak zvlášť líbivý šatník, prostě to, co jsem už mezi lidi nenosila, bylo na doma dobré. Nepřipadalo to nijak nevhodné ani mně, ani manželovi. U manželů s malinkými dětmi proto nejspíš bude jiná situace v oblékání, než u rodin s předškoláky, dorostenci nebo tam, kde už děti doma nejsou. Každá etapa manželství, alespoň u nás, pak vyžadovala jiné oblečení.
Ovšem kde jinde než doma, má být člověk uvolněný, má mít možnost odpočívat a relaxovat. K tomu je vhodné a příjemné pohodlné šatstvo. Je na dohodě manželů jaké odění to bude, každý z nás je esteticky jinak náročný. Ptala jsem se zkusmo lidí z různých společenských vrstev, jaké doma volí oblečení oni. Všichni mi shodně odpověděli, že „hlavně volné a pohodlné“.

PŘÍPRAVA A KOMUNIKACE
Za velký průšvih bychom pokládali, kdyby se jeden cítil výborně v montérkách, a druhý v pěkných šatech. Ale takové extrémy budou asi spíš výjimečné. O tom, jaké domácí oblečení partneři upřednostňují, se dá hovořit již ve snoubenecké fázi vztahu. Z naší zkušenosti víme, že poctivá příprava na manželství je důležitým vkladem do společného života a snoubenci, kteří se rozhodnou touto přípravou projít, jsou v manželství ušetřeni mnoha překvapení, zejména proto, že se spolu učí o všem komunikovat.
Je běžné, že v době chození jsou snoubenci „lační“ spolu mluvit, ale po uzavření manželství - postupem času - jejich komunikace začíná váznout. Bývá to tím, že v zaměstnání  nemohou přestat mluvit se svým šéfem nebo podřízeným, nebrat telefony, položit si prst na ústa, přijde-li zákazník. A tak zkouší ne-komunikovat doma. Roztáčí se tím kolotoč, ve kterém komunikují zejména s cizími lidmi a cestičky k domovu zarůstají plevelem. V takové situaci se nedbalé domácí oblečení může stát poslední ranou skomírajícího vztahu.

OBLÉKÁNÍ MŮŽE POMOCI VZTAHU
Kdo z nás žije více let v manželství, ví, že láska má jinou kvalitu na počátku, jinou když přijdou děti (nebo když nepřijdou), když vzniknou problémy atd. Také jsme na vlastní kůži poznali, že po letech láska není tak spontánní, nabitá, romantická, není tolik energie a někdy ani chuti ji projevit. Vztah postrádá koření. Zde bychom měli mobilizovat své síly. K tomu nám může pomoci společný příjemný zážitek, který jsme dlouho neměli (návštěva u přátel, koncert, večeře). I k tomu patří vhodné oblečení a úprava.
Dokážeme si představit situaci, kdy manžel přijde unavený z práce a doma na něj čeká příjemně vyhlížející a přívětivá manželka? Možná takový muž pak nezatouží po ženách, které mu nepatří, protože ví, že tu nejkrásnější a nejmilejší má pod svou střechou. V takových chvílích je dobré si říci, že nám na sobě záleží. Tomu přizpůsobíme nejen prostředí, ale i celkovou vizáž.

OBJEVUJME I VNITŘNÍ KRÁSU
Přitom všem je dobré pamatovat na to, že manželství je prostor, v němž se musíme naučit navzájem se přijímat. Spokojíme-li se s povrchním pohledem na partnera a nebudeme mít trpělivou snahu poznat jeho skutečné vnitřní kvality, může se snadno stát, že se z našeho vztahu vytratí vzájemná úcta. Ta je ale základem každého vztahu - bez úcty není láska.
A hovořit o oblékání při kázání? Vždy velmi oceňujeme promluvu, ze které si odneseme inspiraci a povzbuzení do praxe každodenního života. Tak proč ne zrovna o oblékání manželů doma?

Sdílet článek na: 

Sekce: Odpovědny, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 25 19. – 25. června 2018

Chudoba hrozí pětině mladých lidí

Pětinu mladých lidí v Česku, což je asi 300 tisíc, ohrožuje chudoba. Vyplývá to z průzkumu, který pro Charitu ČR a Českou biskupskou konferenci zpracovala agentura Median.…

celý článek


Pane, nauč nás modlit se

Aktuální téma Katolického týdeníku se z různých úhlů věnuje modlitbě a jazyku. Skrze oboje bychom měli duchovně růst. Pro sebe i pro ty, které máme rádi a kterým sloužíme.

celý článek


Do Panamy k Jezulátku

Jaké to bude v Panamě? Setkání mládeže s papežem se tam sice uskuteční až příští rok, ale vedoucí Sekce pro mládež P. Kamil Strak začal minulý týden přípravy přímo…

celý článek


Italové si vždycky nějak pomohou

Diplomat a bývalý arcibiskup Trenta (Tridentu) LUIGI BRESSAN nedávno navštívil Prahu spolu se stovkou obyvatel severoitalského horského regionu v údolí Valle di Ledro. Přijeli…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay