Jak kovbojové nezkrotili Oscary

Vydání: 2006/11 Příprava na manželství, 13.3.2006, Autor: Jan Paulas

Filmovému Hollywoodu se zalíbila politická témata

Přehlídka večerních rób na červeném koberci, šťastné úsměvy, slzy i výkřiky překvapení v záři reflektorů a blesků fotoaparátů, dojaté děkovné řeči, slavní herci předávající sošky... Tento několikahohodinový maraton se nazývá udílení Oscarů, výročních cen Americké filmové akademie. Ani letošní (již 78.) ročník nebyl jiný. Ale důležitější než lesk ceremoniálu jsou filmy, které se ucházely o ocenění.

Nečekaným vítězem oscarového klání byl snímek Crash režiséra Paula Heggise, který pojednává o různých formách rasismu, předsudků, nedůvěry a strachu. Jedné noci se v Los Angeles protnou osudy pestré směsice lidí: arabského obchodníka s rodinou, mexického zámečníka, televizního šéfa a jeho hrdé ženy (oba černé pleti), korejského páru, prokurátora a jeho hysterické choti, zlodějů aut a mladého začínajícího policisty. Je jasné, že v odcizeném městě, kde pod povrchem bublá rasové a kulturní napětí mezi různými etniky, rozhodně nepůjde o žádné klidné setkání. Spíš půjde o život. Tato kriminální mozaika se už od září usídlila v českých kinech, ale zatím se s příliš velkou návštěvností nesetkala. Crash získal oscarovou sošku nejen v kategorii filmu, ale i za původní scénář a střih.

Velkým favoritem letošního klání byl film Zkrocená hora, který byl nominován na Oscara hned v osmi kategoriích. Milostná  romance o homosexuálním vztahu dvou kovbojů získala nedávno čtyři Zlaté glóby, a tak se čekalo, že čtyřprocentní kovbojové chytí do svých las i hodně oscarových sošek. Nakonec dosáhli jen na dvě: za hudbu a za scénář podle předlohy. Kovbojové jsou zažitým symbolem americké mužnosti, ale film nabízí jakýsi protiklad tomuto kultu. Oba mladí honáci si spolu dávají rande na jedné hoře, kam vždycky na pár dní v roce utečou od svých řádných rodin, které založili. Svá dostaveníčka drží v tajnosti, protože v jejich kraji by se zákon o registrovaném partnerství nedostal ani do prvního čtení. Režisér Ang Lee natočil tento příběh „zakázané lásky“ romanticky, téměř jako pokrevní bratrství z mayovek. Že by té love story nakonec neuvěřili ani liberální porotci?

Dalším letošním favoritem byl film Capote debutujícího režiséra Bennetta Millera, který zachycuje šest let ze života spisovatele Trumana Capoteho, kdy psal svou známou knihu Chladnokrevně. Ta pojednává o tom, jak dva chlapíci na konci 50. let v Kansasu vyvraždili čtyřčlennou farmářskou rodinu. Capote líčil tuto tragédii na základě svého vlastního pátrání ve městě, kde se zločin udál. Jeho styl psaní pak ovlivnil celý žánr literatury faktu. Film si nakonec odnesl jediného Oscara za hlavní roli, v níž exceluje Philip Seymour Hoffman.

FAVORITÉ BEZ OSCARA

Úplně bez Oscara překvapivě zůstal jiný favorit, snímek Dobrou noc a hodně štěstí, který přitom měl šest nominací. Film nás zavádí rovněž do 50. let a jeho hrdinou je redaktor televizní stanice CBS Edward Murrow, který točí kritické reportáže o nečistých praktikách mocného senátora McCarthyho. Ten v té době rozpoutal hysterický hon na „neloajální americké občany“, kteří měli údajně sympatizovat s komunisty. Režisér filmu a herec George Clooney přesto nevyšel při předávání Oscarů úplně naprázdno - dostal sošku za vedlejší hereckou roli v jiném filmu, v dramatu ze zákulisí ropného průmyslu Syriana. Bez Oscara zůstal i poslední Spielbergův film Mnichov, zachycující události kolem vraždy izraelských sportovců na mnichovské olympiádě (více KT 7/2006).

Z dalších oceněných snímků zmiňme ještě Walk the Line. Životopisný film o slavném „muži v černém“ Johnnym Cashovi získal nedávno tři Zlaté glóby a v oscarovém souboji mu zajistila aspoň jednu sošku Reese Witherspoonová za roli June Carter Cashové, manželky tohoto legendárního zpěváka americké country. Tři Oscary - za kameru, výpravu a kostýmy - si odnesl film Gejša (příběh o japonské holčičce, která byla odtržena od svých chudých rodičů, aby pracovala jako gejša a stane se legendární gejšou Sajuri) a stejný počet sošek za zvukovou a vizuální stránku filmu ukořistil řvoucí a skákající King Kong. Všechny uvedené snímky (kromě Syriany, která bude mít u nás premiéru 23. 3.) již putují po českých kinech.

Se zvýšeným zájem se očekávalo udělení Oscara i v kategorii neanglicky mluvený film. Zde se v minulosti usmálo štěstí i na československé či české filmy (Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Kolja). Tentokrát byl totiž ve hře i kontroverzní palestinský snímek Paradise Now (Ráj hned teď) o dvou mladých sebevražedných atentátnících. Nakonec sošku získal jihoafrický film Tsotsi režiséra Gavina Hooda.

Sdílet článek na: 

Sekce: Kultura, Zpravodajství, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 25 19. – 25. června 2018

Chudoba hrozí pětině mladých lidí

Pětinu mladých lidí v Česku, což je asi 300 tisíc, ohrožuje chudoba. Vyplývá to z průzkumu, který pro Charitu ČR a Českou biskupskou konferenci zpracovala agentura Median.…

celý článek


Pane, nauč nás modlit se

Aktuální téma Katolického týdeníku se z různých úhlů věnuje modlitbě a jazyku. Skrze oboje bychom měli duchovně růst. Pro sebe i pro ty, které máme rádi a kterým sloužíme.

celý článek


Do Panamy k Jezulátku

Jaké to bude v Panamě? Setkání mládeže s papežem se tam sice uskuteční až příští rok, ale vedoucí Sekce pro mládež P. Kamil Strak začal minulý týden přípravy přímo…

celý článek


Italové si vždycky nějak pomohou

Diplomat a bývalý arcibiskup Trenta (Tridentu) LUIGI BRESSAN nedávno navštívil Prahu spolu se stovkou obyvatel severoitalského horského regionu v údolí Valle di Ledro. Přijeli…

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay