Glosy

Vydání: 2006/23 Agresivita v nás, 6.6.2006

Příloha: Perspektivy

V době uzávěrky tohoto čísla ještě neznáme výsledek voleb, glosovat lze nanejvýš volební kampaň. Ta byla zacílena nikoli na racionalitu, ale na emoce. Tak tomu chtěly volební štáby, které se poddaly údajnému fortelu reklamních agentur, předpokládajíce (zřejmě právem), že to na většinovou veřejnost zapůsobí. Platí to o dvou největších rivalech, ČSSD a ODS, kteří tento styl – o poznání agresivnější než minule – víceméně vnucovali ostatním stranám i kampani jako celku. Zatímco předchozí volby měly údajně svá témata, byly „o něčem“ (těm minulým mělo dominovat téma našeho vstupu do EU), tentokrát se to prý nedalo vyčíst. Prý. Své apely však měla i letošní kampaň. Kromě vůle k moci obou rivalů byl její dominantou zřetel na obsah našich peněženek dnes i zítra. Nikoli už pozítří. Dlouhodobá časová perspektiva byla opomenuta. A s ní i konkrétní podoba potřebných reforem.
Zajímavý pohled nabízejí někteří zahraniční autoři: ať zvítězí v našich volbách kterákoli z možných koalic, bude její manévrovací prostor dosti úzký. To platí jak o zemích, jimž říkáme vyspělé, tak i o těch postkomunistických. Hlavní starostí masové konzumní společnosti (k níž patříme) je obava z budoucích nejistot přinášených tzv. globalizací. Většina chce být ujištěna, že vše zůstane pokud možno při starém. Politické elity (nejen ty české), každá po svém, ubezpečují svou veřejnost, že situace se nezhorší. Většina jim moc nevěří, ale chce to slyšet.
Strach z budoucnosti je zřejmě motorem politického procesu u nás i jinde v Evropě (možná i v USA). Důsledkem obecné bezradnosti je nedostatečně fundovaná polarizace jednotlivých politických scén a nepřesvědčivě těsné volební vítězství té či oné strany, ať jde o Polsko, Německo, Itálii (patrně i Česko aj.). Reakce na hrozící civilizační krizi? Takto si to politici netroufají pojmenovat, proto vyzdvihují druhořadá témata, např. „polského instalatéra“ (ve Francii). U nás je jím KSČM. Ne že by to nebyl problém, ale jeho možné řešení – izolace, nebo integrace – už předmětem předvolebních úvah není. Zdá se, že političtí profesionálové, a nejen ti naši, z nějakého důvodu nevnímají „znamení času“. A kibicové od televizních obrazovek, představující většinovou veřejnost, je k tomu nenutí.

***

Do uzávěrky tohoto čísla nebude jasno ani v „kauze Kubice“ (též „biolíh“). A nebude ještě dlouho poté. Její exploze těsně před volbami asi ovlivní jejich výsledek (čtenář možná už ví jak), což ale nic nemění na její – momentální – nečitelnosti. Nevíme, zda její zveřejnění bylo či nebylo záměrně načasováno. Nevíme, kolik je v té směsici kusých informací pravdy a kolik smyšlenek. Dalo se čekat, že se jí chopí politické strany, zejména ty dvě, co spolu nejvíce soupeří, a že ji budou účelově interpretovat způsoby vzájemně si odporujícími. Co však nám, řadovým občanům, nikdo nevymluví, jsou naše neblahá tušení. Tušíme už léta, že nás naše politické špičky nepřesvědčily o své věrohodnosti. Že zamlčovaným, ale důležitým, možná dokonce nejdůležitějším tématem politických elit je boj o zdroje finanční moci, o pohádkové slípky, co snášejí zlatá vejce. Že významným dějištěm tohoto střetu je „silový resort“ vnitra, hlavně policie a instituce jí podobné (zpravodajské služby). Že právě tam se dějí věci do nebe volající a že naléhavé otázky, kladené tímto směrem už léta, zůstávají dodnes bez odpovědi. Že vedle drobné korupce (na úřadech apod.) tu existuje ta velká, podobná chobotnici, která pronikla už dávno, už v počátcích transformace, do institucí státní moci a že nejmenší odolnost vůči tomuto průniku vykazuje vždy ta strana, která momentálně vládne. Někdo možná tuší i to, že tento neutěšený stav jaksi odpovídá poměrům nejen v českém fotbale, ale ve společnosti vůbec. Proto se může stát, že kauza Kubice čili biolíh, jakkoli alarmující, bude časem odkopnuta do autu. Kéž se mýlím!
ř Sdílet článek na: 

Sekce: Perspektivy, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 17. – 23. dubna 2018

Kardinála Berana přivítá i sv. Vojtěch

Už o tomto víkendu přivítají v pražské katedrále rakev s ostatky kardinála Josefa Berana nejen věřící, ale také nová socha sv. Vojtěcha. O umístění skulptury tohoto…

celý článek


Macron: Opravme vztah církve a státu

Poprvé ve francouzské historii vystoupil prezident této přísně sekulární země na setkání s představiteli katolické církve. Emmanuel Macron promluvil v Bernardinské koleji…

celý článek


Skoky jsou zase živé. Už deset let

Mohutný barokní kostel ve Skokách u Žlutic dává tušit, že zde bylo významné poutní místo. A skutečně. Bylo proslavené zázračnými uzdraveními podobně jako francouzské…

celý článek


Prarodiče nás vedou po celý život

Na ty ruce vzpomínáme pořád. Až po letech pochopíme, čím nás v dětství tak upoutaly – velikostí, drsností i jiným dotykem. Nikdo totiž neumí pohladit tak jako babička či dědeček.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay