Eva Pilarová a Hynek Tomm

Vydání: 2005/3 Falešné pocity viny, 11.1.2005, Autor: Iva Tereza Grosskopfová

Příloha: Doma

Eva Pilarová

Narodila se v Brně a ke zpěvu tíhla odmala. Pěveckou praxi záhy „pilovala“ v rozhlasovém sboru i v kostelech. Má výjimečný hlas o rozsahu tří oktáv, podpořený dokonalou technikou. Je i zkušenou kulinářkou - autorkou několika kuchařek. Ráda fotografuje. Pracuje na svých pamětech. Má syna Milana a je dvojnásobnou babičkou.

Jak jste strávila Vánoce a co očekáváte v novém roce?

Svátky mě ničím nepřekvapily ani nezaskočily. Proběhly tak, jak už probíhají léta: „první štědrý den“ - 23. prosince - v Brně a „druhý“ - 24. prosince - v Praze. To znamená dvakrát rybí polévka, dvakrát smažený kapr s bramborovým salátem, spousta cukroví a nekonečné balení dárků. A také rozbalování. A konečně pak trochu klidu po náročných vánočních koncertech, kterých jsem tentokrát měla v různých městech republiky šestnáct. Byla jsem ráda, že jsem mohla být překvapením pro pana profesora Lukavského na Štědrý den v televizním pořadu Zlatíčka.

 

Co je pro vás v životě důležité?

Zdraví. A také to, abych měla kolem sebe chápající a vlídně jednající lidi, abych neměla v sobě ani kolem sebe závist, zášť, nenávist, aby převládala láska a dobro.

 

Jakou roli pro vás víra?

Velmi důležitou. Potřebuji Boha v radostech i úzkostech.

 

Celý život se věnujete zpěvu, snad všichni znají váš skvělý hlas a vaše písně. Co pro vás znamená vyjadřovat se zpěvem?

Patřím mezi ty šťastné, kterým se koníček stal povoláním. Mám svoji práci velmi ráda a podle ohlasů svých příznivců soudím, že není zbytečná a někomu udělá radost. Co víc si přát?

 

Jak jste se poznala s Hynkem Tommem a co na něm nejvíce oceňujete?

Znám ho už jako dítě školou povinné. Chodil si ke mně pro autogramy k obrázkům vystřiženým z různých časopisů; časem jich měl plný sešit. Jako každé dítě měl v hlavě spoustu mimoškolních zájmů, ale oproti mnoha jiným dětem to ve škole neodbýval, pečlivě se učil a vystudoval konzervatoř. Je cílevědomý, snaživý, a to se mi na něm líbí. V brzké době bude mít velký koncert, na kterém zazpívá s orchestrem Felixe Slováčka a s řadou hostů. Budu jedním z nich.

 

Co vy sama chystáte na rok 2005?

Opět koncerty se svou kapelou, kterou vede Vít Fiala. Kromě toho budu na jaře hostovat v koncertních pořadech houslového fenoména Pavla Šporcla. Na podzim mám odcestovat do Číny na šňůru vystoupení v rámci programu českých kaskadérů pod vedením Antonína Hausknechta. Tedy ne, že bych se pouštěla přímo do kaskadérských kousků, půjde samozřejmě o zpěv. Jistý důležitý Číňan viděl megashow na Letné, kde jsem spoluúčinkovala, a pravil, že do Číny chce i „paní rychle zpívá“ – slyšel totiž v mé úpravě Montiho čardáš. A protože v tomto roce to bude 45 let, co profesionálně zpívám, oslavím toto výročí. Jednak v Praze - galakoncertem s hosty, jednak samostatným vystoupením v New Yorku. Když si navíc uvědomím, že mám odevzdat do konce srpna sepsané paměti, pak je toho skoro hodně. Ale nestěžuji si, jen konstatuji. Jak už jsem předeslala, mám svoji práci a vše kolem ní ráda.

Hynek Tomm

Kamarád a kolega Evy Pilarové. Po absolvování konzervatoře v Plzni působil v tamním divadle J. K. Tyla, poté v hudebním divadle Karlín a v divadle Semafor v Praze. Zpíval v Muzikále her, vytvořil dvouroli ve filmové pohádce Kluci, to je víla. Zpěv jej vždy bavil: zpívá již od svých devíti let.  

Jakým byl pro vás ten minulý rok a co vás čeká v roce příštím?

Natočil jsem ústřední melodii k filmu Kameňák 3, který bude v kinech již v lednu. V Brně a Praze proběhly křty mé nové desky. A co bude dál, to se uvidí. Ale dobře vypadá rozhlas a také se chystám na spolupráci s Felixem Slováčkem. 

 

Co nejraději zpíváte a co je pro vás ve vaší profesi nejdůležitější?

Rád zpívám pomalejší, romantické písně. Stěžejní píseň své nové desky jsem zvolil z repertoáru Andrea Bocceliho a vždy ji zpívám zčásti s mikrofonem a zčásti bez něho. Tím se liším od ostatních interpretů. A co je pro mne důležité? Netoužím být první na žebříčku, chtěl bych být stálicí populární hudby. Když přijdou lidé na můj koncert, chci, aby věděli, na co jdou. To stačí. Mám rád, když se mohu při zpívání dívat na lidi, vidět jejich obličeje. Když nevidím alespoň první řady, není to ono.

 

Jak vnímáte lidi kolem sebe?

Prožil jsem tři životní období - narodil jsem se v Chebu, pak jsem žil a studoval v Plzni a nyní jsem v Praze. Nejvíce se mi líbilo v Plzni. Tam byli lidé z mého hlediska „tak akorát“. V Praze znám hodně dobrých lidí a mám tady výborné přátele, ale celkově zde cítím atmosféru nedůvěry, konkurence, bezohlednosti, sobeckosti. V Chebu se zase všichni až moc znají. Ale obecně mám lidi opravdu rád. Samozřejmě mně vadí, jak se někdy chovají, ale to nic nemění na mém vztahu k nim. Často slýchám, že kdo má rád zvířata, má rád i lidi. Já bych s tím takto nesouhlasil. Podle mého názoru jsou lidé vždy na prvním místě a nemáte-li ráda lidi, předstíráte i vztah ke zvířatům.

 

Stále se usmíváte. Jak si umíte navodit dobrou náladu?

Naučil jsem se nedělat si velkou hlavu z problémů, které přicházejí zvenčí, a zachovat si svůj vnitřní klid, i když mně třeba někdo zklame nebo mi lže. Když se mně stane něco nepříjemného, dokážu „přehodit výhybku“ a jedu dál. Nepřemýšlím nad křivdou a najdu si něco pozitivního. Jedním ze způsobů mé svépomoci je zazpívat si. Je pro mně důležité být v pohodě.

 

Jste věřící?

Věřím v dobro. Myslím si, že každý by si měl zachovat čisté svědomí. Označení věřící či nevěřící pak ztrácí význam - důležité je, jak se člověk v praxi chová, jak žije. Např. to, že se naučíte, jak a kdy se máte na druhé usmívat, z vás nedělá srdečné lidi, protože to nevychází z vás. Usmívám se na své okolí sám od sebe, protože to tak cítím, nepotřebuji přetvářku.

 

Co oceňujete na svých přátelích?

Smysl pro humor a věrnost. Jsem hrdý na to, že mám kamarády na  celý život.

 

Jaký význam pro vás má rodina?

Rodina je pro mně velmi důležitá. Hodně si rozumím se svojí maminkou, která žije v Chebu. Vánoce jsem trávil samozřejmě doma s ní.

Sdílet článek na: 

Sekce: Doma, Přílohy, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 30 23. – 29. července 2019

Církevní památky světovým dědictvím

Česká i německá strana Krušnohoří s historickými kostely, stříbrnými a uranovými doly a také s neblaze proslulými komunistickými lágry, kde trpěli i čeští kněží,…

celý článek


Česká pomoc Ukrajině

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner minulý týden navštívil Ukrajinu. Zúčastnil se tamní národní poutě v Zarvanici a zavítal i do míst, kde pomáhá Charita.

celý článek


Bůh a člověk na Měsíci

Před padesáti lety, 20. července 1969, vstoupil člověk poprvé na povrch Měsíce. Jak můžeme jako křesťané číst tuto dějinnou událost?

celý článek


„Stará mama“ je pořád maminka

Prarodiče jsou pro vnoučata zásadní. Jejich životní zkušenosti a vyznávané hodnoty jsou příkladem, který ty mladší táhne po zbytek jejich života.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© Katolický týdeník 2004 - 2018, všechna práva vyhrazena     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay