Egypt se ocitl znovu na křižovatce

Vydání: 2012/5 Tříkrálová sbírka atakuje loňský rekord, 1.2.2012, Autor: Martin T. Zikmund

Mosty přes Nil se takřka ucpaly. Statisíce Egypťanů totiž minulý týden vyrazily ve skupinách pěšky či autobusy do hlavních center v zemi, aby si zde, zejména pak v Káhiře, připomněly roční výročí tzv. egyptské revoluce. Lidé nechtěli oslavovat, ale demonstrovat. Podle jejich mínění byla revoluce zmařena armádou a skutečná demokracie v zemi stále nefunguje – i navzdory údajně svobodným volbám. Věc má co činit i s náboženstvím.

Na náměstí Tahrír v Káhiře se podle Agentury AsiaNews shromáždilo dokonce víc lidí než před rokem. Většina byla nespokojených, přestože si zde své místo zarezervovalo i Muslimské bratrstvo, které zvítězilo v posledních egyptských volbách, a to se záměrem oslavovat rok od revoluce. Protesty však jednoznačně převládaly, a to jak ze strany liberálně smýšlejících muslimů, tak i křesťanů, zvláště koptů.
„Mnoho mladých koptů, kteří se přičinili o zhroucení Mubarakova režimu, sledují volební úspěch Muslimského bratrstva a salafistů s velkými starostmi,“ vysvětluje Ulrich Delius ze Společnosti za ohrožené národy se sídlem v německém Göttingenu, přičemž se obává, že „exodus křesťanů z Egypta se tím dále posílí“.   
Na druhé straně koptský biskup Kirillos Kamal tvrdí, že z islamistů nemá strach. „Hlasy Egyťanů, které podpořily politický islám, nejsou namířeny proti křesťanské menšině, nýbrž proti liberalismu západního ražení, který usiluje náboženský rozměr z občanské společnosti vytlačit.“ Přesto se na více stranách ozvaly pochybnosti o regulérnosti voleb. V 80ti-milionovém Egyptě je totiž polovina analfabetů, a právě „zakoupením“ hlasů z této nevzdělané vrstvy obyvatel prý byli islamisté posíleni.

VÍTĚZSTVÍ JAKO DVOuSEČNÝ MEČ
Shodou okolností právě ve stejnou dobu, kdy se znovu po roce zaplnila náměstí nespokojenými lidmi, začal v Káhiře zasedat nově zvolený egyptský parlament. Téměř polovina z pěti set poslanců je přitom členy vítězné strany Svobody a spravedlnosti, která získala 47 % hlasů a za níž stojí vnitřně různorodé Muslimské bratrstvo. Druhé místo se svými 25 % hlasů zaznamenala extrémní strana Núr zašťiťující konzervativní salafisty, kteří by v Egyptě nejraději zavedli islámské právo šaría. Jen drobty z mocenského koláče se dostaly na dalších 13 stran, zejména liberálních.      
Skutečnost, že Egypt stojí na křižovatce mezi laickým a islámsky pojatým státem, dokládá i způsob, jak někteří poslanci přistoupili k poslanecké přísaze. Jeden ze zvolených členů Muslimského bratrstva si například na závěr přísahy, ve které měl slíbit, že bude respektovat ústavu i zákon, přidal, že bude respektovat „zákon boží“. Přesto podle mínění egyptského politologa Šádí Hamída není třeba se tohoto nejsilnějšího uskupení obávat. Jejich volební úspěch prý představuje „dvousečný meč“, protože se od něj bude očekávat především rychlé zavádění změn, a to především  sociálních a ekonomických.
Zásadní budou pro Egypt i prezidentské volby v červnu, po nichž má údajně armáda předat moc civilistům. Teprve vítěz těchto voleb nahradí plně Mubaraka, který je v současnosti souzen za krvavé potlačování revoluce a hrozí mu nejvyšší trest. Všechny křesťanské církve v Egyptě se přitom staví proti trestu smrti pro tohoto bývalého prezidenta, jak to potvrdil mluvčí Koptské církve P. Greiche: „V islámské mentalitě je trest smrti zcela normální, ale naše přesvědčení nám nedovoluje odejmout život jinému člověku, i když se pošpinil nesmazatelnou vinou – to může učinit pouze Bůh.“

Sdílet článek na: 

Sekce: Zpravodajství, Zahraniční, Články

Diskuse

V diskuzi není žádný příspěvek. Diskuze již byla uzavřena.
Aktuální číslo 16 17. – 23. dubna 2018

Kardinála Berana přivítá i sv. Vojtěch

Už o tomto víkendu přivítají v pražské katedrále rakev s ostatky kardinála Josefa Berana nejen věřící, ale také nová socha sv. Vojtěcha. O umístění skulptury tohoto…

celý článek


Macron: Opravme vztah církve a státu

Poprvé ve francouzské historii vystoupil prezident této přísně sekulární země na setkání s představiteli katolické církve. Emmanuel Macron promluvil v Bernardinské koleji…

celý článek


Skoky jsou zase živé. Už deset let

Mohutný barokní kostel ve Skokách u Žlutic dává tušit, že zde bylo významné poutní místo. A skutečně. Bylo proslavené zázračnými uzdraveními podobně jako francouzské…

celý článek


Prarodiče nás vedou po celý život

Na ty ruce vzpomínáme pořád. Až po letech pochopíme, čím nás v dětství tak upoutaly – velikostí, drsností i jiným dotykem. Nikdo totiž neumí pohladit tak jako babička či dědeček.

celý článek
Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

© Katolický týdeník 2004 - 2013, všechna práva     Mapa webu RSS kanál XML Sitemap  |  Online platby přes GoPay